هر سال انسان های زیادی در جهان به دلیل ابتلا به ویروس HIV ایدز جان خود را از دست می دهند به همین خاطر محققان زیادی در سراسر جهان در حال تحقیق و بررسی برای پیدا کردن راه حل درمان قطعی این ویروس خطرناک و کشنده می باشند که در تازه ترین تحقیق محققان انگلیسی یک روش تازه برای درمان این بیماری پیدا کرده اند.

گروهی از محققان انگلیسی به روشی دست یافتند که مانع می‌شود ویروس HIV ماکروفاژها را از بین ببرد.

به گزارش ایسنا، ماکروفاژها یاخته‌هایی با قدرت بیگانه خواری هستند و سلول‌های مهمی در سیستم ایمنی به حساب می‌آیند که به از بین بردن آلودگی و عفونت کمک می‌کنند.

محققان انگلیسی اگرچه معتقدند که یافته‌های بدست آمده جدید است و برای درک بهتر باید تحقیقات بیشتری انجام شود اما با این حال اظهار داشتند: جلوگیری از تولید مجدد ویروس HIV در داخل سلول‌های سیستم ایمنی می‌تواند ما را در بدست آوردن روشی برای مقابله با ویروس HIV کمک کند.

در این بررسی محققان کالج سلطنتی لندن توضیح دادند چگونه می‌توانند قدرت دفاعی طبیعی ماکروفاژها را در برابر ویروس‌هایی همچون HIV حفظ کنند.

طبق مطالعات ویروس HIV به طور طبیعی قادر نیست به دلیل پروتئینی به نام SAMHD1 داخل ماکروفاژها بازتولید داشته باشد. اما لحظاتی این فرصت پیش می‌آید که ماکروفاژها به دلایلی که هنوز مشخص نیست به طور موقت این پروتئین را غیرفعال می‌کنند و بنابراین شرایط برای بازتولید ویروس HIV داخل سلول‌ها فراهم می‌شود.

محققان انگلیسی دریافتند اضافه کردن مولکولی به نام بازدارنده HDAC به سلول‌های ماکروفاژ از غیرفعال شدن SAMHD1 جلوگیری می‌کند که در نتیجه مانع از بازتولید ویروس HIV می‌شود.

به گزارش مدیکال دیلی، این یافته‌ حائز اهمیت است زیرا ویروس HIV از ماکروفاژها به عنوان منبع ذخیره استفاده می‌کنند. ویروس داخل ماکروفاژ پنهان شده تا از خود در برابر روش‌های درمانی دفاع کند. پیدا کردن روشی برای از بین بردن این رفتار به پزشکان اجازه می‌دهد تا ویروس را از بدن خارج کنند.

منبع/ایسنا