یکی از مشکلات عمده با سرطان روده بزرگ این است که در مراحل اولیه اغلب هیچ علامت یا نشانه ای آشکاری برای آن وجود ندارد. به همین دلیل آزمایش های غربالگری مانند کولونوسکوپی می تواند در پیدا کردن و حذف پولیپ (توده کوچکی از سلول است که در جداره روده بزرگ تشکیل می شود) نقش بسیار مهمی داشته باشد.

شایع ترین علائم سرطان روده بزرگ عبارتند از:

-خستگی :

این علامت در اغلب بیماران  وجود دارد. پولیپ یا تومور به آرامی می تواند به دستگاه گوارش آسیب بزند ( با خونریزی ). با گذشت زمان خونریزی سلول های قرمز خون و آهن مورد نیاز برای حمل اکسیژن به بدن شما را از بین می رود. در نتیجه کم خونی و فقر آهن می تواند در شما احساس خستگی و تنگی نفس ایجاد کند و این  یک نیجه کاملاً معمولی است. اولین نشانه از سرطان روده بزرگ را می توان با یک آزمایش خون نشان داد که گلبول قرمز خون کم است .

-خونریزی از رکتوم :

بسیاری از دلایل برای خونریزی وجود دارد؛ مانند دیدن خون در هنگام دفع که ممکن است نشانه ای از یک بیماری خوش خیم مانند بواسیر باشد. اما می توان آن را  به وجود یک پولیپ یا سرطان نیز به حساب آورد. در واقع بسیاری از بیماران سرطان روده بزرگ و راست روده به دلیل خونریزی از رکتوم یا خارش است که اغلب بیماران  در ابتدا فکر می کنند که بواسیر دارند. اگر شما در حال تجربه خونریزی از رکتوم هستید حتماً به دکتر خود مراجعه کنید.

-مدفوع خونین :

خون می تواند به عنوان رگه های قرمز یا مدفوع بسیار تیره یا قیری ظاهر شود. اگر شما متوجه خون در مدفوع خود شدید حتمأ باید آن را چک کنید .

-اجابت مزاج غیر معمول :

پولیپ و تومورها ممکن است حرکات قوام، شکل و فرکانس روده را تغییر دهند. داشتن یبوست و یا اسهال (حرکات بیش از حد معمول روده) می تواند نشانه هایی از سرطان روده بزرگ باشد .

-درد شکم :

حساسیت شکم، دل درد، تهوع، یا استفراغ می تواند نشانه هایی از یک پولیپ بزرگ باشد که در صورت داشتن این علائم حتماً باید به پزشک مراجعه شود .

منبع: دکتر سلام