زمانی که ریزگردها به سمت محل زندگی شما هجوم می آورند از چه روش های پیشگیرانه ای در این زمینه باید پیروی کنید توصیه های پزشکی مهم در این زمینه چیست ؟افراد سالمندان و خردسالان نباید در زمان گردو خاک از منزل بیورن بروند و رفت و آمد به بیرون از خانه باید محدود شود .

ریزگردها مدتی است که مهمان ناخوانده و ناخواسته کشور ما شده‌اند و گاهی حجم آنها کم و زیاد می‌شود اما هنوز معلوم نیست که چه زمانی از دست آنها خلاص خواهیم شد. به طور کلی ریزگردها و گرد و غبار هوا می‌توانند در فاصله‌های بسیار زیادی پخش شوند و برای افراد مختلف، مشکلات زیادی را به وجود بیاورند. حتما همه شما هم در روزهایی که حجم ریزگردها در هوا بالا است یا با آلودگی‌ هوای زیادی مواجه هستیم، این هشدار که بهتر است کودکان و سالمندان در منزل بمانند را شنیده‌اید. معمولا ریه کودکان و سالمندان نسبت به سایر افراد از حساسیت بالاتری برخوردار است و متاسفانه این دو گروه از افراد در صورت مواجهه با شرایط بد آب‌وهوایی به سرعت واکنش نشان می‌دهند و ریه‌هایشان به شدت تحریک می‌شود. این تحریک ریه‌ها می‌تواند به شکل مستقیم و با تاثیر مستقیم ساختار ریزگردها بر روی بافت ریه بچه‌ها و سالمندان اتفاق بیفتد یا به شکل غیر مستقیم، سیستم ایمنی بدن آنها را تحریک کند و به طور موضعی موجب بروز آلرژی و واکنش‌های آلرژیک بسیار شدید و افسارگسیخته در این گروه از افراد شود. این واکنش شدید آلرژیک هم می‌تواند به طور غیرمستقیم بر سلامت ریه‌ها تاثیر منفی بگذارد. بنابراین می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که ریزگردها می‌توانند با دو مکانیسم تحریکی و آلرژیک، سلامت ریه کودکان و سالمندان را به خطر بیندازند. این عوارضی که عنوان شد، تنها برای ریه بچه‌ها و سالمندان نیست و می‌تواند افراد بزرگسال را هم درگیر کند. اما همان‌طور که می‌دانید وقتی فردی در شرایط سلامتی کامل به سر نبرد؛ مثلا بیماری قلبی یا عفونی داشته باشد یا مانند کودکان و سالمندان از سیستم ایمنی قوی برخوردار نباشد، شرایط ایجاد بیماری در او با قرار گرفتن در شرایط محیطی نامناسب، بیشتر فراهم می‌شود.

حالا شاید این سوال برایتان پیش بیاید که اگر مجبور شدید در روزهایی که حجم ریزگرده‌ها یا آلودگی هوا بالا است از منزل خارج شوید، تکلیفتان چیست؟ پاسخ شما نکاتی است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

۱. بهتر است که کودکان، سالمندان، بیماران قلبی و آنهایی که ناراحتی‌های عفونی دارند، در روزهایی که حجم ریزگردها، غبار یا آلودگی هوا بالا است از منزل خارج نشوند.

۲. در صورت اجبار برای خروج از منزل، حتما از یک یا حتی دو ماسک مناسب به منظور پیشگیری از ورود گردها به داخل دهان، بینی و ریه‌هایتان کمک بگیرید. آشنایی با بهترین ماسک ها

۳. تا حد امکان ساعت‌های حضور بیرون از منزل را برای بچه‌ها، سالمندان، بیماران قلبی و آنهایی که از تنگی نفس رنج می‌برند، به کمترین حد ممکن برسانید.

۴. هنگام خروج از منزل حتما تا رسیدن به مقصد داخل خودرو بنشینید و شیشه‌های ماشین را هم بالا بکشید.

۵. به هیچ عنوان در روزهایی که آلودگی هوا و حجم ریزگردها بالا است برای پیاده‌روی از منزل خارج نشوید؛ به خصوص آنهایی که تنگی نفس و ناراحتی‌های تنفسی دارند.

۶. پنجره‌های دوجداره برای پیشگیری از ورود آلودگی و ریزگردها به داخل منزل بسیار مناسب هستند. بهتر است در شرایطی که هوا آلوده است حتما در و پنجره‌های خانه را ببندید و از سیستم‌های تهویه داخل منزل به جای هوای آزاد استفاده کنید تا آلودگی‌ و گرده‌های موجود در فضا وارد سیستم تنفسی شما و فرزندانتان نشود.

۷. بد نیست بدانید که تاثیر منفی ریزگرده‌ها بر سلامت عمومی و سلامت دستگاه تنفسی ما هنگامی که گرمای هوا بالاتر است، بیشتر هم می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود که ساعت‌های خنک‌تر روز را برای خروج از منزل هنگام آلودگی هوا انتخاب کنید تا کمتر در معرض استنشاق هوای گرم و ریزگردها در کنار یکدیگر قرار بگیرید. در غیر این صورت تاثیر منفی گرمای هوا در کنار ریزگردها بر سلامتی‌مان دوچندان خواهد شد.

۸. در صورت امکان می‌توانید برای تهویه مطبوع و تصفیه هوای منزل از دستگاه‌های فیلتردار تصفیه هوای منزل هم کمک بگیرید. استفاده از این دستگاه‌ها برای افرادی که در خانه خود، کودک، سالمند، بیمار تنفسی یا قلبی دارند بسیار مفید و موثر است. این دستگاه‌ها می‌توانند باعث تصفیه و پاک شدن هوای منزل از نظر وجود ریزگردها و آلودگی‌ هوا شوند.

۹. بیماران مبتلا به سرطان که در حال شیمی‌درمانی هستند، سیستم ایمنی بدنشان به دلیل مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی بدن، بسیار ضعیف است. به همین دلیل چنین افرادی خیلی بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به انواع بیماری‌های عفونی و ویروسی قرار می‌گیرند. بنابراین توصیه ما به این عزیزان هم دوری از ریزگردها و هوای آلوده تا حد امکان و استفاده از وسایلی مانند ماسک در خارج از منزل است.