ارتفاعات

در حال حاضر مطالعاتی توسط دانشمندان صورت میگیرد که در آن رابطه میان سلامت انسان و محل زندگی مورد مطالعه قرار میگیرد.در جدیدترین مطالعات محققان مشخص شده که ارتفاع محلی که در آن زندگی میکنیم از تصوری که در خصوص این موضوع داریم مهم تر میباشد.در این مطالعات محل زندگی افراد و درصد سلامت آن ها بررسی شده است.

در ادامه فهرستی از فواید سلامت جسمی و روانی مرتبط با زندگی در ارتفاعات ارائه می شود.

کاهش ریسک بیماری قلبی

در مطالعه جدید مشخص شده است سکونت در ارتفاعات بالا می تواند ریسک سندروم متابولیک را کاهش دهد. این سندروم تلفیقی از فاکتورهای نظیر فشارخون بالا، قندخون بالا، افزایش سطح کلسترول، و چربی اضافی دور کمر است. محققان دانشگاه ناوارا اسپانیا اطلاعات ثبت شده توسط هزاران شرکت کننده را از سال ۱۹۹۹ تا رسیدن به این نتیجه بررسی و مطالعه کردند.

آمایا لوپز پاسکول، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «ما دریافتیم افراد ساکن در نواحی مرتفع ۴۵۷ تا ۲۲۹۷ متری در مقایسه با افراد ساکن در مناطق سطح دریا (۰ تا ۱۲۱ متر) با ریسک کمتر ابتلا به سندروم متابولیک مواجه هستند.»

کاهش گرسنگی و محدویت چاقی

مطالعه سال ۲۰۱۴ محققان نشان می دهد زندگی در ارتفاعات بالا می تواند با افزایش لپتین و سایر هورمون های دخیل در کنترل اشتها، مانع از گرسنگی شوند.

همچنین مطالعه اخیر نشان می دهد زندگی در ارتفاع بالا با کاهش میزان چاقی مرتبط است.

میزان تشخیص کمتر اختلال بیش فعالی

محققان دانشگاه یوتا دریافته اند شیوع اختلال بیش فعالی با افزایش ارتفاع منطقه زندگی کاهش می یابد. مطالعه ۲۰۱۵ نشان داده است که جوانان ساکنان در ارتفاعات بالا با کاهش قابل توجه نرخ ابتلا به اختلال بیش فعالی روبرو هستند.

احتمال کمتر وقوع تکان مغزی

محققان دانشکده بهداشت عمومی کلورادو در سال ۲۰۱۳ دریافتند بین ارتفاع و جراحات مغزی ارتباط وجود دارد. نتایج مطالعه قیاس ورزشکاران دبیرستانی در منطفه سطح دریا با دانش آموزان در ارتفاعات بالاتر نشان داد دانش آموان مناطق مرتفع در معرض ریسک پایین تر تکان مغزی بودند.

منبع : مهر نیوز