احتمالاً مواد غذایی اولین چیزی نیستند که در زمان مبارزه با آنفولانزا و یا یک مشکل معده به ذهنتان می آیند. اما شما باید به سوخت و مواد غذایی مصرفی و در نهایت آنچه برای خوردن انتخاب می کنید اهمیت بدهید. برخی از غذاها و نوشیدنی های آماده در بیرون از منزل حتی می تواند به شما احساس بدتری بدهد، بنابراین برخی از غذاها و نوشیدنی ها وجود دارند که شما در زمان بیماری باید از خوردن آن ها اجتناب کنید که در اینجا به برخی از آن ها اشاره می کنیم.


قهوه:

در هنگام هر نوع بیماری به خصوص اشکالات پیش آمده در معده نباید قهوه بخورید. کافئین موجود در قهوه ادرار آور است و شما را دچار کم آبی می کند. زمانی که شما در حال مبارزه با یک ویروس و یا عفونت دیگری هستید، و بدن شما آب کافی داشته باشد، آب کافی کمک می کند تا سیستم ایمنی بدن شما، در مبارزه با ویروس مؤثرتر عمل کند.

کافئین حتی زمانی که شما مبتلا به اسهال و استفراغ هستید، که هر دوی این ها باعث از دست رفتن مایع (آب) بدن می شوند، کافئین تنها به کم شدن آب بدن کمک می کند و بیماری شما را بدتر می کند. در واقع کافئین عضلات دستگاه گوارشی را تحریک و اسهال را بدتر می کند.

آب پرتقال:

هنگامی که شما گلو درد دارید یا سرفه می کنید آب پرتقال می تواند به شما صدمه بزند. آب پرتقال به دلیل اسید سیتریک موجود در آن موجب تحریک مخاط گلو می شود و باعث می شود گلوی شما بیشتر صدمه ببیند و در نهایت التیام از بیماری زمان بیشتری طول می کشد.

شیرینی:

هنگامی که شما بیمار هستید (هر نوع بیماری به خصوص اشکال در معده)، خوردن شکر وضع شما را بدتر می کند. خوردن شکر سفید تصفیه شده به طور موقت می تواند توانایی سلول های سفید خون را برای مبارزه با باکتری ها سرکوب کند. به طوری که برای چند ساعت پس از خوردن آبنبات یا غلات شیرین، سیستم ایمنی بدن شما ضعیف تر می شود.

جوش شیرین:

هنگامی که شما بیمار هستید یا مشکل معده دارید، جوش شیرین حال شما را بدتر می کند. سعی کنید یک نوشیدنی با قند پایین با آبرسانی الکترولیت مانند یک نوشیدنی ورزشی یا آب نارگیل مصرف کنید. بسیاری از شیرین کننده های مصنوعی با مولکول های بزرگ که دیر شکسته می شوند، هضم خوبی ندارند و می توانند باعث نفخ، دل درد و اسهال شوند.

تنقلات (مانند چیپس):

هنگامی که شما سرفه یا گلو درد دارید، خوردن تنقلات احساس شما را بدتر می کند. با خوردن این تنقلات بافت ساینده ای از تنقلات مانند چیپس سیب زمینی یا حتی نان تست ترد، مثل به کار بردن یک کاغذ سنباده ی خام در گلویتان است و در نهایت گلوی شما را تحریک می کند و مدت زمان بهبودی از بیماری را طولانی تر می کند.

شیر:

زمانی که دچار گرفتگی و احتقان هستید، خوردن شیر ممکن است وضعیت شما را بدتر کند. خوردن لبنیات در زمان بیماری باعث می شود مخاط شما خلطی شود.

غذاهای سرخ شده و چرب:

زمانی که شما مشکل معده دارید، باید از خوردن غذاهای سرخ شده و چرب پرهیز کنید. غذاهای چرب از طریق دستگاه گوارش می تواند تهوع را بدتر و باعث اسیدی شدن معده شود و چون خوردن غذاهای چرب باعث اسپاسم های عضلانی در روده می شود، اسهال را نیز بدتر می کند.

 غذاهای تند:

زمانی که شما آبریزش بینی دارید، خوردن غذاهای تند، وضع شما را بدتر می کند. فلفل تند و سس تند، بینی شما را تحریک می کند. بنابراین در هنگام بیماری از خوردن غذاهای تند اجتناب کنید.

منبع: دکتر سلام