داروی بیهوشی

برای عمل های جراحی مشکل یا همراه با درد زیاد از داروهای بیهوشی استفاده میشود.این داروها سبب بیهوشی بیمار میشوند و نمیگذارند بیمار دردی را حس کند.البته داروهایی هستند که فقط درد را کاهش میدهند و این داروها بدون بیهوشی انجام کارشان را انجام میدهند.پس نتیجه میگیریم که این 2 دارو با هم تفاوت دارند.

دبیرعلمی کنگره بین المللی eras(ریکاوری بعد از عمل جراحی) با بیان اینکه در حال حاضر بهترین و معتبرترین داروهای بیهوشی جهان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر به هیچ عنوان داروی بیهوشی چینی و بی‌کیفیت در کشور نداریم.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از روابط عمومی انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران، دکتر اتابک نجفی در حاشیه برگزاری کنگره بین المللی اِرَس در جمع خبرنگاران گفت :خوشبختانه طی 20 سال اخیر آمار مرگ و میر بیماران بر اثر بیهوشی به شدت در مراکز درمانی کشور کاهش یافته است به گونه‌ای که به طور قطع به مردم اطمینان می‌دهیم به هیچ عنوان نگران بیهوشی ومراقبت‌های پس ازعمل‌های جراحی نباشند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: طی سال‌های اخیر با توجه به بهره‌مندی از تجهیزات مانیتورینگ پیشرفته قبل از عمل جراحی، حین و پس از آن به خاطر اندازه‌گیری دقیق اکسیژن خون شریانی وریدی شاهد کیفیت بسیار مطلوب درمان بیماران و کاهش زمان حضور آنها در بیمارستان‌ها هستیم.

دبیر انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران با تشریح اهداف کنگره،گفت: در این همایش علمی که با حضور چهره‌های برجسته پزشکی جهان از جمله روسای انجمن‌های جهانی و خاورمیانه‌ایeras برپا است، درباره پیشرفته‌ترین روش‌های درمانی بیهوشی و نقش دستگاه‌های مانیتورینگ و سایر امکانات پزشکی مربوطه بحث و تبادل نظر می‌شود.

نجفی در عین حال ابراز امیدواری کرد با توجه به منابع علمی بسیار قوی و متقن در زمینه نقش و جایگاه ویژه eras و ریکاوری‌های لازم پس از عمل جراحی مسئولان و دست‌اندرکاران مربوطه در نظام سلامت نسبت به تجهیز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور به این قبیل تجهیزات نیز اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر بهترین و معتبرترین داروهای بیهوشی جهان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون به هیچ عنوان داروی بیهوشی چینی و بی‌کیفیت در کشور نداریم.

وی در بخش دیگری سخنانش با بیان اینکه در حال حاضر حدود 1500 تخت جراحی در بیمارستان‌های کشور وجود دارد، افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد هم اکنون حدود 4500 متخصص بیهوشی در کشور مشغول به کار هستند که می‌توان گفت تقریبا تعداد متخصصان بیهوشی نسبت به تخت‌های جراحی فعال حدود سه برابراست

منبع : آنا