13

در بین تنقلاتی که در سراسر دنیا بین تمام سنین طرفدار دارد ، نام آدامس دیده می شود. این جویدنی هم نوعی سرگرمی است و هم برخی از آنواع آن به بهداشت دهان کمک می کند. در ادامه در رابطه با فواید خوردن آدامس فلوراید دار صحبت خواهیم کرد.

 

آدامس مشهورترین جویدنی دنیاست. طرفداران پروپا قرص آن جوانان بوده و زنان بیشتر از مردان آن را می جوند البته مشتری اصلی آدامس های بادکنکی، جرقه ای، عسلی و آدامس هایی که در دسته آبنبات ها قرار دارد، کودکان و نوجوانان هستند.

در قدیم آدامس را از صمغ کُنار، صنوبر، ون (سقز) و … تهیه و با جویدن آن دهان را خنک و خوشبو و دندان ها را تمیز می کردند.

با گذشت زمان ترکیباتی چون شکر، اسانس، مواد رنگ دهنده و افزودنی هایی چون مواد نرم کننده، سفیدکننده، جلا دهنده و نگه​دارنده به صمغ های گیاهی افزوده و آدامس های امروزی متولد شد البته باید بدانید برخی از آدامس های جدیدی که این روزها در بازار عرضه می شود از جنس صمغ درختان نیست.

به دلیل آن که صمغ های گیاهی بسیار گرانند استفاده از آن برای تولید انبوه صرفه اقتصادی نداشته و برخی تولیدکنندگان پلیمرهای پلاستیکی، پارافین و موم زنبور عسل را جایگزین این صمغ ها می کنند.

 

 

آدامس های بادکنکی، محبوب کودکان

این آدامس ها قوام سفت و محکمی دارد و بیشتر کودکان برای باد کردن و تولید حباب از آن استفاده می کنند. اغلب این آدامس ها صورتی رنگ بوده، طعم بخصوصی دارد و در مقایسه با آدامس های معمولی چسبناک تراست و به دلیل الاستیسیته (قدرت کش​سان) از صمغ بیشتری در آن استفاده می شود.

قوام سفت این آدامس ها موجب می شود که حین فشرده شدن میان دندان ها و تولید حباب، فشار مضاعفی به فک وارد شده و باعث آزردگی و درد مفصل آن شود.

از سوی دیگر با تحریک ترشح بیش از حد غدد بزاق به طور کاذب منجر به کاهش حس تشنگی در کودکان می شود بنابراین کودکان را از مصرف مداوم این نوع جویدنی بر حذر دارید.

 

 

آدامس دارچینی، رفع کننده بوی بد دهان

۸۵ درصد بوی بد دهان ناشی از عفونت سینوزیتی و گرسنگی است. هنگام گرسنگی گازهای بدبوی حاصل از تخمیر مواد غذایی از معده خارج و در داخل محفظه دهان جمع شده و باعث ایجاد بوی بد دهان می شود.

محققان دریافته اند که نعنا و دارچین دو طعم دهنده ای است که به علت خاصیت قوی ضدباکتریایی، باکتری های مولد گازهای بدبو را نابود کرده و با تاثیر بر پرزهای چشایی احساس خنک و خوشایندی را در مصرف کننده ایجاد می کند.

اما خوب است بدانید دارچین به دلیل طعم تند و تیزی که دارد در برخی افراد به خصوص کودکان موجب ایجاد حساسیت های دهانی شده و مخاط دهان را دچار سوختگی، قرمزی و آفت می کند. با قطع مصرف آدامس دارچینی این علائم التیام می یابد.

 

 

آدامس های بدون قند

این آدامس ها برخلاف نامشان بدون مواد قندی نیست. در ترکیب آنها قندهای ضعیف شده طبیعی چون ایزومالت، زایلیتول، سوربیتول، مانیتول و همچنین قندهای مصنوعی چون آسپارتام و آسه سولفام پتاسیم جایگزین شکر شده است.

در میان قندهای ضعیف شده، زایلیتول بهترین شیرین کننده ای است که توسط باکتری های دهانی تجزیه و تخمیر نشده و به دلیل عدم ایجاد اسید باعث پوسیدگی و برداشت کلسیم و فسفات از دندان نمی شود. سرعت جذب این قند در بدن پایین بوده و برای جذب نیازی به انسولین ندارد.

تحقیقات نشان داده است اگر کودکان جویدن آدامس های بدون قند را یک سال قبل از رویش اولین دندان دائمی آغاز کنند میزان پوسیدگی دندان هایشان به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت.

همچنین مصرف مداوم و طولانی مدت آدامس های حاوی قندهای مصنوعی چون آسپارتام و …، فسفر را از مغز، کلسیم را از استخوان ها و دندان ها، سدیم را از عضلات و اکسیژن را از معده گرفته و برای سلامتی مضر است.

مصرف بیش از حد آدامس های حاوی قند طبیعی ضعیف شده نیز خاصیت ملینی داشته و می تواند فرد را دچار اسهال کند. به یاد داشته باشید بیماران دیابتی تمامی محصولات بدون قند را باید تحت نظر پزشک مربوطه مصرف کنند.

 

 

آدامس فلورایددار

فلوراید در ترکیب اغلب آدامس های بدون قند وجود دارد. این عنصر با استحکام مینای دندان آن را برابر پوسیدگی مقاوم کرده و تا حدود زیادی از میزان باکتری های تخمیرکننده دهان می کاهد.

 

 

آدامس نیکوتین دار، مخصوص افراد سیگاری

آدامس های نیکوتین دار شکلی از دارو بوده و به آدامس های ترک سیگار معروفند. این آدامس ها مخصوص افراد سیگاری در حال ترک بوده و برای کودکان، افراد غیرسیگاری و زنان حامله و شیرده منع مصرف دارد. جویدن این آدامس ها با انواع معمولی آن متفاوت است.

آدامس های نیکوتین دار باید به گونه ای جویده شوند که طعم آن به طور کامل احساس شود. سپس در ناحیه لثه و گونه بدون حرکت قرار گیرند.

در این حالت نیکوتین آزاد شده از آدامس به آرامی از طریق مخاط دهان جذب و موجب آرامش فرد می شود. وقتی نیکوتین کامل جذب شود طعم آدامس کمتر احساس شده و باید دوباره جویدن تکرار شود.

این آدامس ها تا حدودی خاصیت سفیدکنندگی داشته و جرم و لک دندان را برطرف می کند. اما باید بدانید مصرف زیاد آدامس های حاوی مواد سفیدکننده باعث ساییدگی شدید مینای دندان شده و به گسترش پوسیدگی دندان ها کمک می کند. آدامس های نیکوتین دار باید تحت نظر پزشک مربوطه مصرف شود.

 

 

آدامست را قورت نده!

به کودکان خود آموزش دهید که با دهان بسته آدامس جویده و طی جویدن، آدامس را از داخل دهان بیرون نکشند و آن را قورت ندهند.

بسیاری از کودکان پس از اتمام طعم شیرین و اسانس میوه ای آدامس، آن را قورت داده و موجب نگرانی والدین خود می شوند اما باید بدانید برخلاف باور عمومی بلعیدن آدامس باعث چسبندگی معده و روده و عدم دفع نمی شود.

صمغ آدامس یک ترکیب غیرقابل هضمی است که از دستگاه گوارش بدون هیچگونه تغییری عبور کرده و در نهایت پس از چند روز دفع می شود البته در کودکانی که به طور همزمان چندین آدامس را بلعیده باشند احتمال انسداد دستگاه گوارش وجود دارد.

خطر دیگر، ورود یا پرش این جویدنی به مجرای نای خردسالانی است که بخوبی قادر به کنترل مجاری تنفسی و بلعی خود نیستند.