21

در این مطلب قصد داریم در رابطه با ویتامینی صحبت کنیم که این روزها نمسبت به آن توجه ویژه ای می شود. ویتامین ب12 ویتامینی است که خوردن آن برای تمام افراد لازم و ضروری است ، در ادامه در مورد نقش آن بیشتر صحبت می کنیم.

آیا می دانید که احساس خستگی و کرختی مداوم به خصوص بین خانم ها، یکی از علایم کمبود ویتامین B۱۲ در بدن است؟ اگر شما در کنار این خستگی های پی درپی، مشکلات دیگری مانند کاهش وزن، اسهال، نفخ و دل پیچه، عدم تعادل در راه رفتن، تهوع و استفراغ هم داشته باشید و زبانتان بیش از اندازه سرخ باشد، شک نکنید که بدنتان از کمبود شدید ویتامین B۱۲ رنج می برد….

ویتامین B۱۲ بیشتر در منابع حیوانی یافت می شود اما گاهی ما نمی توانیم تنها با خوردن غذاهای حاوی این ویتامین، نیاز بدنمان را تامین کنیم. چون ممکن است بنا به دلایلی ویتامین B۱۲ جذب بدنمان نشود و به همین دلیل با مشکلات زیادی مواجه شویم. حالا اگر دوست دارید کمی اطلاعاتتان را درباره این ویتامین ارزشمند، محک بزنید باید یک کاغذ و قلم بردارید و آزمون زیر را انجام بدهید.

 

 

پرسش ها

۱. کدام یک از دلایل زیر می توانند خطر ابتلا به کمبود ویتامین B۱۲ را افزایش دهند؟

الف. اعتیاد به الکل

ب. داشتن رژیم گیاه خواری

ج. سن بالا

د. انجام عمل جراحی برای کاهش وزن

ه. تمام موارد

۲. مهم ترین عارضه کمبود ویتامین B۱۲ در بدن چیست؟

الف. عدم توانایی بدن برای تولید کافی گلبول های قرمز

ب. افزایش احتمال ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا

ج. افزایش احتمال ابتلا به آلرژی های فصلی یا غذایی

۳. اگر بدنتان از کمبود شدید ویتامین B۱۲ رنج ببرد چه اتفاقی برایتان می افتد؟

الف. دچار حواس پرتی و زوال عقل می شوید.

ب. به شدت عصبی می شوید.

ج. سرطان یکی از ارگان های دستگاه گوارش به سراغتان می آید.

د. سرطان کبد می گیرید.

۴. کدام یک از خوراکی های زیر منبع خوبی برای دریافت ویتامین B۱۲ است؟

الف. عسل

ب. آب پرتقال

ج. گوشت

د. گوجه فرنگی

۵. آیا آزمایش خون می تواند کمبود ویتامین B۱۲ را در بدن نشان دهد؟

الف. بله

ب. خیر

۶. کدام یک از این داروها می توانند جذب ویتامین B۱۲ را در بدن مختل کنند؟

الف. برخی داروهای کاهنده قندخون

ب. برخی آنتی بیوتیک ها

ج. آنتی اسیدها

د. برخی داروهای صرع

ه. تمام موارد

۷. اولین راه برای جبرای کمبود ویتامین B۱۲ در بدن چیست؟

الف. گرفتن حمام آفتاب

ب. مصرف قرص های ویتامین B۱۲

ج. خوردن سبزی های خام

د. تمام موارد

۸. مصرف روزانه چه مقدار از ویتامین B۱۲ برای بدن لازم است؟

الف. ۲ میلی گرم

ب. ۴/۲ میکروگرم

ج. ۳ میکروگرم

 

 

پاسخ ها

۱. تمام موارد. تمام مواردی که در سوال اول به آنها اشاره کردیم، می توانند باعث ایجاد کمبود ویتامین B۱۲ در بدنتان شوند. بنابراین بهتر است که از همین امروز دست از عادت های اشتباه خود به خصوص رژیم گیاه خواری بردارید تا عوارض ناشی از کمبود این ویتامین به سراغتان نیایند.

۲ .عدم توانایی بدن برای تولید کافی گلبول های قرمز. اگر بدن شما از کمبود ویتامین B۱۲ رنج نبرد، می تواند به اندازه کافی، گلبول های قرمز سالم را تولید کند. از طرف دیگر، کمبود این ویتامین در بدن، به معنای کاهش تولید گلبول های قرمز و ابتلا به کم خونی است.

۳.دچار حواس پرتی و زوال عقل می شوید. یکی از مهم ترین و نگران کننده ترین مشکلات ناشی از کمبود ویتامین B۱۲ در بدن، ابتلا به بیماری های ذهنی است. بسیاری از افرادی که از کمبود این ویتامین رنج می برند، مشکلاتی مانند حواس پرتی، زوال عقل و عدم تمرکز به سراغشان می آید که گاهی درصورت پیشرفت بیماری، امکان درمان هم برای چنین بیمارانی از بین می رود. کمبود ویتامین B۱۲ می تواند منجر به ضعف استخوان ها و آسیب رسیدن به پایانه های عصبی هم بشود.

۴. گوشت. انواع گوشت ها مانند گوشت قرمز، مرغ یا ماهی، همراه خوراکی هایی مانند شیر، لبنیات و تخم مرغ منبع خوبی برای دریافت ویتامین B۱۲ هستند. از سوی دیگر، سبزیجات و عسل، نمی توانند این ویتامین حیاتی را در بدنمان تامین کنند و به همین دلیل بیشتر کسانی که رژیم گیاه خواری دارند از کمبود ویتامین B۱۲ رنج می برند اما اگر رژیم گیاه خواری دارید، می توانید از خوراکی های غنی شده با این ویتامین استفاده کنید.

۵. بله. اگر احساس می کنید که بدنتان با علایم کمبود ویتامین B۱۲ مواجه است، همین امروز، پزشک خود را در جریان بگذارید و از او بخواهید که برایتان یک آزمایش خون بنویسد. انجام دادن آزمایش خون، ساده ترین راه برای تشخیص کمبود این ویتامین در بدن است و اگر هم که این کمبود، خیلی زود تشخیص داده شود با یک رژیم غذایی ساده می توان از پس آن برآمد.

۶. تمام موارد. تمام این داروها می توانند دریافت و جذب ویتامین B۱۲ را در بدنتان مختل کنند. بنابراین، بهتر است که با پزشک معالج خود در این زمینه مشورت کنید تا در صورت نیاز، رژیم غذایی یا مکمل های ویتامین را برایتان تجویز کند.

۷. مصرف قرص های ویتامین B۱۲. برخی از افراد می توانند با خوردن انواع گوشت ها، کمبود این ویتامین را در بدنشان جبران کنند اما بعضی ها مجبورند که در کنار رعایت رژیم غذایی، قرص های مکمل ویتامین را هم مصرف کنند. معمولا پزشکان برای افرادی که از کمبود شدید ویتامین B۱۲ رنج می برند، مصرف روزانه یا هفتگی قرص و آمپول های این ویتامین را تجویز می کنند.

۸. ۴/۲ میکروگرم. بدن تمام افراد بالای ۱۴ سال به حداقل ۴/۲ میکروگرم از این ویتامین در طول روز نیاز دارد. نیاز خانم های باردار و شیرده بیشتر از این میزان است که با تشخیص پزشک، از طریق رژیم غذایی، خوردن قرص مکمل یا تزریق آمپول، این نیازشان برطرف می شود.