24امروزه راههای درمان بسیار گوناگونی وارد عرصه ی پزشکی شده است ، بسیارند افرادی که از گیاه درمانی برای بهبود وضعیت سلامتشان استفاده می کنند . بهتر است این شیوه ی درمان را از همان دوران کودکی برای فرزندتان در پیش گیرید.

گیاه درمانی یکی از رایج ترین شیوه های درمانی طب سنتی ایران است که بخش مهمی را در مکاتب درمانی طبیعی همچون طب سنتی چین، طب سنتی هند و طب سنتی تبت برعهده دارد؛ در این شیوه درمانی درمانگران با کمک گیاهان دارویی یا داروهایی که از ترکیب چند نوع گیاه دارویی یا معدنی تهیه می شوند به درمان بیماری های جسمی و روحی بیماران شان می پردازند. خوشبختانه مصرف این داروها که با منشا طبیعی و گیاهی تولید می شوند از کم عارضه ترین و غیرتهاجمی ترین شیوه های درمانی در جهان هستند از این رواست که از این شیوه درمانی به راحتی برای درمان نوزادان، کودکان و حتی افراد کهنسال استفاده می شود.

 

 

کاهش تب با سرکه

سرماخوردگی و زکام در کودکان و نوزادان به ویژه آن دسته از کودکانی که سیستم دفاعی و ایمنی ضعیفی دارند، بسیار دیده می شود؛ این کودکان در مقایسه با سایر کودکان بیشتر به سرماخوردگی و زکام مبتلا می شوند و مدت درمان آن ها نیز طولانی تر است. درمانگران طب سنتی در این شرایط برای درمان کودکان و پایین آوردن حرارت بدن آن ها از شیوه های مختلفی در طب سنتی استفاده می کنند که بسیاری از ما قطعا یکی، ۲ مورد از آن را تجربه کرده ایم. پاشویه کردن یا قرار دادن دستمال های مرطوب و خنک روی بدن یکی از این راه هاست که به سادگی می تواند میزان تب کودک را در حد قابل ملاحظه ای کاهش دهد. برای تاثیرپذیری بیشتر در این مرحله می توانید به آب مقداری سرکه اضافه کنید و با کمک این مخلوط بدن کودک را شست و شو داده و او را بخوابانید؛ بهتر است این کار را ۲ تا ۳ بار در طول روز انجام دهید تا حرارت بدن به خوبی کاهش یابد.

 

 

عسل، رازیانه ای برای کودک شما

متاسفانه برخی از نوزادان از نعمت تغذیه با شیر مادر محرومند؛ این مسئله به دلایل مختلفی ممکن است بروز کند که یکی از آن ها نداشتن شیرمادر یا قبول نکردن شیر توسط نوزاد است، به هر حال در صورتی که نوزاد از شیر مادر محروم باشد و به وسیله شیرخشک تغذیه شود، حتما با مشکل نفخ و درد شکم روبه رو می شود؛ این درد به دلیل وارد شدن هوا هنگام مصرف شیرخشک به معده نوزاد به وجود می آید. در طب سنتی ایران شیوه های درمانی مختلفی برای این مسئله وجود دارد که یکی از ساده ترین آن ها استفاده از عسل تهیه شده از گل گیاه رازیانه است یا تهیه کردن دم نوش رازیانه و خوراندن آن به کودک البته باید دقت کنید بنا به توصیه متخصصان طب سنتی تجویز هرگونه عسل برای کودکان کمتر از یک سال توصیه نمی شود.

 

 

درمان طبیعی برای سوختگی

سوختگی پای نوزادان یکی از شایع ترین موضوعاتی است که خانواده ها با آن دست و پنجه نرم می کنند؛ بروز کوچک ترین ادرار سوختگی در پای نوزادان موجب بی قراری و بی تابی وکم غذا و بی اشتها شدن نوزاد شده و این مسئله موجب کاهش وزن آن ها می شود. خوشبختانه امروزه کرم ها و داروهای مناسبی در جهان برای درمان ادرار سوختگی وجود دارد که برخی از آن ها شیمیایی و برخی از آن ها تولید شده از گیاهان دارویی هستند. یکی از بهترین این داروها کرم های ضدسوختگی نوزاد تهیه شده از گل همیشه بهار است. این پماد که در حال حاضر به صورت صنعتی با نام تجاری «کالاندولا» در داروخانه ها موجود است یکی از بهترین داروها برای درمان ادرار سوختگی محسوب می شود.

 

 

سیب درمانی برای کودک شما

حتما به یاد دارید که در دوران کودکی هنگام ابتلا به اسهال پدر، مادر یا مادربزرگ تان شما را به خوردن سیب تشویق یا خوردن رنده سیب را برای بهبود اسهال توصیه می کردند. این شیوه یکی از مفیدترین شیوه ها و کاربردی ترین شیوه های درمانی در میان درمان های خانگی اسهال برای کودکان است. در این حالت باید دقت شود رژیم غذایی کودک نیز باید در طول روزهایی که به اسهال مبتلاست تغییر کند. به این ترتیب که در این روزها از ارائه غذاهای آبکی مثل سوپ، خوراک یا انواع خورش ها به کودک پرهیز شود. خوردن کته یکی از بهترین غذاها برای کودک در این ایام است.

 

 

جوشانده؛ ضدسرفه

از دیدگاه درمانگران طب سنتی نوشیدن جوشانده یا دم نوش گیاه آویشن تاثیر زیادی در درمان سرفه های پیوسته کودکان دارد. برای تهیه این چای در هر وعده کافی است یک قاشق غذاخوری از برگ های خشک آویشن را در یک لیوان آبجوش ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید تا بجوشد؛ پس از آن این مخلوط را صاف کرده و به کودک بدهید. جوشانده ممکن است طعم تلخی داشته باشد و کودک به راحتی آن را نخورد بنابراین می توانید با اضافه کردن یک قاشق عسل به این چای طعم آن را شیرین کرده و کودک را برای خوردن آن تشویق کنید. مراقب باشید که در کودکان مبتلا به بیماری دیابت باید به شدت از اضافه کردن عسل به این دم نوش پرهیز کرد. نوشیدن دم نوش آویشن ۳ بار در روز تاثیر زیادی در کاهش سرفه های کودک خواهد داشت.