هوس خوراکی

بر روی زمین دراز میکشیم،بصورت یهویی در ذهن مان این جمله نقش می بندد:”پاشم برم یه چیزی بیارم بخورم”.قطعاً این مورد را اکثر انسان ها تجربه کرده اند و میدانند که هوس خوردن خوراکی یکی از بدترین هوس هاست که بصورت معمول در شب افراد را واگیر میکند.این هوس قدرت اختیار را کمی از ما سلب میکند و ما را به سوی خوراکی ها میکشاند.

همه ما در این موقعیت بوده ایم. یک دقیقه پیش روی مبل نشسته بودیم اما یک دقیقه بعد به آشپزخانه حمله می کنیم. شما نمی توانید آن را توضیح دهید اما یک مرتبه تمام چیزی که می توانید در موردش فکر کنید، چیپس و کلوچه است. شما در حال تجربه کردن یک هوس شدید برای خوردن یک ماده غذایی خاص هستید. هوس های غذایی، بیشتر در شب اتفاق می افتند چون برای بسیاری از ما اولین زمانی است که بعد از یک روز طولانی و پرتنش، آرام می گیریم. ما ممکن است خسته یا احساسی باشیم که اغلب، مقاومت در برابر وسوسه را دشوارتر می کند. مخصوصا هنگامی که به نظر می رسد در ساعات اوج برنامه های تلویزیون، همه کانال ها دارند خوراکی نشان می دهند.

دلایل متعددی برای تجربه کردن هوس های غذایی وجود دارند

۱- رفتارها

ما در سال های اولیه زندگی مان یاد می گیریم که غذا اغلب یک پاداش برای رفتار خوب یا یک راه برای کمک به ما به منظور مقابله با یک روز بد است. این رفتار در ما ریشه می دواند و شکستن این عادت، کار بسیار دشواری می شود.

۲- هورمون ها

دو هورمون وجود دارند که اشتها را کنترل می کنند: گرلین به بدن شما می گوید که شما باید غذا بخورید، درحالی که لپتین، سیگنال های سیری می فرستد. این دو هورمون معمولا به عنوان یک سیستم کنترل و توازن با هم کار می کنند اما می توانند توسط کمبود خواب یا استرس بیش از حد، به خوبی عمل نکنند. به علاوه، اختلالات خواب و استرس می توانند سطوح استروژن، کورتیزول و سروتونین را تغییر دهند. این عدم تعادل هورمونی ممکن است همان دلیلی باشد که باعث می شود شب ها مدام به سراغ یخچال بروید.

۳- فعال سازی حسی

چه باور کنید و چه نه، ظاهر، بو، طعم یا حتی فکر غذای مورد علاقه تان می تواند در شما شور غذا خوردن ایجاد کند. آیا به فکر کاری هستید که بتوانید برای فرونشاندن هوس های غذایی نیمه شب انجام دهید؟

۴- صبحانه و دیرتر میان وعده بخورید

با شروع روزتان با یک صبحانه که شامل مقداری غلات کامل و پروتئین است و خوردن یک میان وعده حداقل هر ۵ ساعت یک بار، به احتمال زیاد سطوح قند خون تان را ثابت نگه می دارید. این کار جلوی گرسنگی و پرخوری شما را خواهد گرفت. شام را یک ساعت به تعویق بیندازید.اگر کمی دیرتر غذا بخورید، سیرتر خواهید بود و زمان کمتری برای خوردن هله هوله قبل از خواب باقی می گذارید.

۵- فیبر اضافه کنید

فیبر محلول به ثابت نگه داشتن قند خون شما کمک می کند و فیبر نامحلول به شما کمک می کند که سیر بمانید. یک کاسه بزرگ سالاد مخلوط از سبزی های تیره و سبزیجات به شام (و حتی ناهار) اضافه کنید.

۶- حواس خودتان را پرت کنید

هنگامی که نیاز به خوردن، شروع به از پای در آوردن شما می کند. قدم بزنید، دندان هایتان را مسواک کنید یا یک کتاب بردارید و بخوانید.

۷- سرعت تان را کم کنید

بین لقمه هایتان، چنگال را زمین بگذارید تا مغزتان بتواند به شکمتان بگوید که به اندازه کافی غذا خورده اید. به علاوه هر چه شما بیشتر غذا را مزه کنید و لذت ببرید، احساس رضایت بیشتری خواهید کرد.

۸- از قبل برنامه ریزی کنید

برای یک میان وعده شبانه با اندازه کنترل شده، برنامه ریزی کنید. اجازه دادن به خودتان برای خوردن چیزی در شب، اغلب مانع پرخوری می شود. همچنین قدرت پیشنهاد به هوس های غذایی کمک می کند. شما ممکن است در واقع همان چیزی را هوس کنید که برایش برنامه ریزی کرده اید.

۹- خودتان را محروم نکنید

به محض آنکه به غذاها برچسب بد بزنید و یا یک ماده غذایی خاص را محدود کنید، زمینه را برای حمله شبانه تان به آشپزخانه فراهم می کنید. به علاوه اگر شما کالری ها را در طول روز محدود کنید، به احتمال زیاد در شب به شدت گرسنه خواهید بود. هنگامی که گرسنه هستیم، معمولا انتخاب های ناسالمی انجام می دهیم و پرخوری می کنیم.
با یادگیری رفتارهای جدید و مغذی نگه داشتن بدنتان، می توانید بر هوس های غذایی شبانه غلبه کرده و راحت بخوابید.

منبع : تیتر شهر