بفرمایید پروتئین خالص میل کنید

27

بسیاری از ورزشکار های برای اینکه بتوانند توانایی خود در فعالیت های ورزشی را بالاببرند از مکمل ها و پروتئین های دارویی استفاده می کنند ، این موضوع مطلوب نیست و گاهی می تواند برای فرد دردسر آفرین باشد.

در میان منابع پروتئینی، تخم مرغ از موادغذایی ای است که علاوه بر داشتن مقدار قابل ملاحظه ای پروتئین با کیفیت، سرشار از املاح و ویتامین هایی است که به بهبود وضعیت تغذیه بدن کمک می کند به طوری که با خوردن یک عدد تخم مرغ درشت، ۱۰۰ کیلوکالری انرژی دریافت و ۱۴ ماده مغذی ضروری (از ویتامین B۱۲ گرفته تا ویتامین D و آهن) به بدن می رسد….

در پوستر این هفته با ما همراه شوید تا با ناگفته های آن بیشتر آشنا شوید.

 

 

فواید مصرف

خوردن تخم مرغ به عملکرد هر چه بهتر مغز کمک می کند زیرا این ماده غذایی (به خصوص زرده اش) سرشار از کولین است که مغز را برای فعالیت بیشتر تحریک می کند. جالب است بدانید که این ماده مغذی به اندازه کافی در بدن تولید نمی شود بنابراین باید از طریق رژیم غذایی دریافت شود. البته با خوردن ۲ عدد تخم مرغ در روز، بدن کولین مورد نیازش را خواهد گرفت.

تخم مرغ در حفظ سلامت چشم ها نیز موثر است زیرا در زرده اش، آنتی اکسیدان هایی به نام لوتئین و زیگزانتین دارد که چشم ها را از آثار منفی اشعه ماورای بنفشی که از طریق خورشید به چشم ها می رسد، محافظت می کند و احتمال بروز آب مروارید را در سنین بالا به حداقل ممکن می رساند.

تخم مرغ مملو از پروتئین نیز هست و برای کسانی که تصمیم به کاهش وزن دارند یا می خواهند موادغذایی ای مصرف کنند که در عین کم کالری بودن، موادمغذی مختلفی را به بدن خود برسانند، بهترین انتخاب است. به علاوه، در مطالعه ای دیده شده کسانی که در صبحانه شان تخم مرغ آبپز می خورند (هر تخم مرغ ۱۰۰ کیلوکالری انرژی دارد) در وعده ناهار ۱۶۳ کیلوکالری انرژی کمتر دریافت و کمتر احساس گرسنگی می کنند و در یک ۲۴ ساعت

۴۰۰ کیلوکالری انرژی، کمتر می گیرند.

 

 

آیا می دانید که…

چرا دور زرده تخم مرغ پخته سبزرنگ می شود؟

رنگ سبزی که اطراف زرده سفت شده قابل مشاهده است به آهن و سولفوری که در سطح زرده با هم واکنش می دهند، برمی گردد. این موضوع در شرایطی به وجود خواهد آمد که تخم مرغ در دمای بالا و به مدت طولانی حرارت ببیند یا در آب در حال پخت تخم مرغ، آهن وجود داشته باشد. برای جلوگیری از این موضوع پیشنهاد می شود تخم مرغ در مدت زمان معینی حرارت ببیند و به سرعت برای خنک شدن در آب سرد گذاشته شود. به این ترتیب دیگر دور زرده، سبز نخواهد شد.

چرا برخی از تخم مرغ های آبپز شده راحت پوست کنده نمی شوند؟

این موضوع به تازه بودن تخم مرغ بستگی دارد به این ترتیب که اگر تخم مرغ تازه باشد بعد از آبپز شدن به خوبی پوست کنده نخواهد شد. زیرا بر اثر ماندن پوسته نازکی که به دیواره داخلی تخم مرغ چسبیده است، جمع می شود و با پخته شدن به راحتی جدا خواهد شد. به این دلیل اگر تخم مرغ را به مدت یک یا دو هفته قبل از پخت در یخچال قرار دهید، بعد از حرارت دیدن می بینید که به راحتی پوست آن کنده می شود.

چرا برخی از زرده ها نارنجی تر هستند؟

این موضوع به طور مستقیم به تغذیه مرغ ها برمی گردد. اگر مرغ ها با ذرت تغذیه شده باشند، زرده شان زردتر خواهد بود. حتی اگر مرغ ها را با منابع غذایی رنگدانه دار مانند فلفل دلمه ای قرمز نیز تغذیه کنند در این حالت رنگ زرده به قرمزی خواهد زد، البته تخم مرغ ویتامین A و لوتئین بیشتری نیز خواهد داشت.

چرا با خوردن تخم مرغ باید نگران آلوده شدن به سالمونلا بود؟

سالمونلا یک آلودگی باکتریایی است که می تواند داخل و خارج پوسته تخم مرغ را آلوده کند. به این دلیل است که توصیه می شود آن را خام یا نیم پز نخورید. در ضمن باید تخم مرغ را در یخچال نگه داشت تا احتمال بروز این آلودگی به حداقل ممکن برسد. مطالعه های اخیر نیز نشان داده اند که پروتئین دریافتی حاصل از خوردن تخم مرغ خام فقط ۵۰ درصد قابلیت جذب دارد در حالی که پخته آن با ۹۰ درصد قدرت جذب همراه خواهد بود. بنابراین سالمندان، کودکان و خانم های باردار به هیچ عنوان نباید تخم مرغ خام یا نیم پز بخورند.

تخم مرغ هایی که پوسته قهوه ای دارند با تخم مرغ های معمولی هیچ تفاوتی ندارند؟

تخم مرغ هایی که پوسته قهوه ای دارند نه از نظر طعم، نه از نظر ارزش تغذیه ای و حتی کیفیت بر تخم مرغ های سفید ارجح نیستند زیرا این موضوع فقط به نوع مرغ برمی گردد. به این ترتیب که اگر مرغ پرهای سفیدی به خصوص در ناحیه کنار سر داشته باشد، تخم مرغش پوسته سفیدی خواهد داشت و اگر این پرها قرمز باشند، پوسته تخم مرغ قهوه ای رنگ خواهد بود. البته تخم مرغ های قهوه ای کمی درشت تر از سفیدها هستند.

 

 

طرز نگهداری

قبل از هر چیز هنگام خرید تخم مرغ ها، آنهایی را که تاریخ دار و بسته بندی شده هستند، انتخاب کنید. فراموش نکنید که تخم مرغ یکی از معدود منابع پروتئینی است که می توان به مدت ۴ تا ۵ هفته بدون هیچ گونه احتمال فسادی در یخچال نگهداری کرد البته بهتر است که در یخچال نیز آنها را در بسته بند ی شان بگذارید و هر بار آنها را به اندازه مصرف از بسته بندی شان خارج کنید.

۲۶ فروردین ۱۳۹۳ ۱۲:۱۱
اشتراک گذاری (چگونه میتوانید این مطلب را برای دیگران بفرستید)

ساختمان پزشکان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.