اغلب مردم تصور می کنند که آسپرین یکی از جمله داروهای غیر تجویزی است که می توان برای رهایی از درد، تب، آماس و .. استفاده کرد. اخیرا نیز چنین باب شده که باعث کاهش احتمال حملات قلبی، سکته و تشکیل لخته خون می گردد. با این اوصاف چرا هر روز نخوریم؟!
به گزارش گروه ترجمه دکتر سلام، چنین تصوری کاملا غلط است. درست است که آسپیرین راه حلی آسان برای رهایی از ترس است، اما مسئله این قدر ها هم آسان نیست.

بیش از صد سال از تولید آسپیرین می گذرد. ای دارو نقش  موثری در درمان سردردها ، تب و دردهای خفیف دارد. همچنین در کاهش احتمال حمله قلبی و لخته خون و افزایش جریان خون به مغز موثر است. ولی متخصصان معتقدند که مصرف طولانی مدت این دارو توسط افراد سالم برای پیشگیری از حمله قلبی و سکته لازم نیست.

اگر تاکنون برای کاهش احتمال حمله قلبی و سکته و بدون تجویز پزشک این دارو را مصرف می کرده اید، باید گفت که خود را در معرض خطرات دیگری قرار داده اید. این دارو تنها باید با مشورت و تجویز پزشک مصرف شود.

آسپیرین برای افرادی که به نوعی دچار بیماری های قلبی، عروقی هستند ، مفید می باشد. زیرا احتمال لخته شدن خون و پلاک خونی را کاهش می دهد. اما عوارض جانبی این دارو نظیر خونریزی معده، خونریزی مغزی، نقصان کلیه  و سایر حملات و بیماری ها را نباید نادیده گرفت. اگر پزشک چنین دارویی را تجویز کرده ، حتما عوارض جانبی آن را نیز در نظر گرفته است و راهنمایی هایی برای پیشگیری از چنین عوارضی دارد. آسپیرین دارویی است که تداخلات بدی با سایر داروهای تجویزی و غیر تجویزی، ویتامین ها ، مکمل های رژیمی و گیاهی دارد.

اگر داروی رقیق کننده خون مصرف می کنید قبل از تجویز آسپیرین حتما به پزشک اطلاع دهید. به طور کلی هر نوع دارویی که مصرف می کنید را به پزشک اطلاع دهید تا امکان تداخل دارویی کمتر شود. مقدار مصرف آسپیرین باید مورد توجه قرار گیرد. اگر به هر دلیلی چنین دارویی را هر روز مصرف می کنید مقدار مجاز مصرف را در نظر بگیرید و حتما از تجویز پزشک پیروی کنید.