Sick child wiping his nose

کودکان برای پدر و مادر بسیار عزیزند و هیچ والدینی نمی تواند مریضی فرزندش را ببیند ، گاهی اوقات به محض اینکه علائم بیماری در کودک می بینیم ، سریعا به او دارو های شیمیایی می دهیم ، اما این مسئله به هیچ عنوان درست نیست.

گیاه درمانی یکی از رایج ترین شیوه های درمانی طب سنتی ایران است و در عین حال نقش مهمی را در مکاتب درمانی طبیعی همچون طب سنتی چین، طب سنتی هند و طب سنتی تبت برعهده دارد. در این شیوه درمانی درمانگران با کمک گیاهان دارویی یا داروهایی که از ترکیب چند نوع گیاه دارویی یا معدنی تهیه می شوند به درمان بیماری ها می پردازند.

در این شیوه نسخه های متعددی برای درمان وجود دارد که برخی از این نسخه ها به نسخه های کاربردی خانگی معروفند؛ نسخه هایی که با استفاده از آن ها می توانید به حفظ سلامت و شادابی کودکان و فرزندان خود کمک کنید.

 

 

درمان معجزه آسا با سیب

بسیاری از کودکان و نوجوانان در دوران کودکی به دلیل رعایت نکردن دقیق نکات بهداشتی دچار اسهال می شوند. درمانگران طب سنتی یک نسخه خانگی بسیار موثر برای کنترل اسهال کودکان، نوجوانان و تسکین درد های ناشی از این عارضه سراغ دارند؛ آن ها مصرف سیب رنده شده را یک داروی طبیعی و بسیار قوی برای درمان اسهال می شناسند و به والدین توصیه می کنند در روزهایی که کودک به اسهال مبتلاست در تمامی وعده های غذایی او سیب رنده شده را بگنجانند. علاوه بر این شیوه، درمانگران به خانواده ها توصیه می کنند در این دوران کودک خود را از مصرف مواد غذایی آبکی مانند سوپ، خورش و انواع خوراک ها منع کنند.

 

 

مغز گردو برای مغز

گردو به جهت داشتن اسیدهای چرب غیراشباع شده و از همه مهم تر امگا۳ بهترین ماده غذایی برای تقویت و تغذیه سلول های مغز محسوب می شود. بسیاری از درمانگران طب سنتی چین مصرف میوه تازه و خشک شده گردو را به نوجوانان و جوانان به ویژه آن ها که به تمرکز و دقت بیشتری برای مطالعه و مرور درس های شان دارند، توصیه می کنند. مصرف به اندازه از گردو در دوران کودکی و نوجوانی به افزایش حافظه و هشیاری کودکان و نوجوانان بسیار کمک می کند.

 

 

به کودک بی اشتها چه مربایی بدهیم؟

درمانگران طب سنتی برای افزایش اشتها و میل به غذاخوردن در کودکان بی اشتها و بدغذا نسخه های طبیعی و راه گشایی سراغ دارند. آن ها به والدین این کودکان که نگران رشد، تغذیه مناسب و سلامت فرزندان شان هستند توصیه می کنند تا برای آن ها مرباهای خانگی با میوه های ترش مزه تهیه کنند. این درمانگران مصرف مربای زغال اخته، آلو، گوجه سبز، آلبالو و آلوچه را در وعده صبحانه و پیش از صرف وعده ناهار و شام بهترین روش برای افزایش اشتهای کودکان می دانند. این درمانگران معتقدند اگر کودک به مدت ۲ماه در وعده صبحانه و پیش از ناهار و شام از مرباهای ترش مزه مصرف کند بعد از این مدت با اشتهای بهتر و بیشتری به سراغ غذاها می رود.

 

 

رابطه سرفه و موز

درمانگران طب سنتی چین برای درمان سرفه های خشک کودکان در زمان ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا، دارویی طبیعی و بسیار خوشمزه سراغ دارند. این درمانگران مصرف موز رسیده را در درمان سرفه های خشک موثر می دانند و این میوه گرمسیری را دشمن این نوع سرفه ها می شمارند. از دیدگاه این درمانگران مصرف یک تا ۲ عدد موز در طول روز به کودک کمک می کند تا به راحتی بتواند این سرفه ها را پشت سر بگذارد.

 

 

مهار تب با آب آناناس

نوشیدن آب آناناس طبیعی یکی از بهترین راه حل های خانگی برای کاهش تب و حرارت بدن است. به یاد داشته باشید حتما از میوه طبیعی آناناس برای پایین آوردن حرارت بدن بیمارتان استفاده کنید. برای این منظور کافی است میوه تازه آناناس را قطعه قطعه کرده و آن را در مخلوط کن ریخته و با یک استکان آب مخلوط کنید. نوشیدن این آبمیوه طبیعی در طول روز به جای آب و در زمانی که بیمار احساس عطش می کند به کاهش تب و حرارت بدنش کمک خواهد کرد.

 

 

چطور کودک لاغرتان را چاق کنید

میوه انجیر از جمله میوه هایی است که خواص چاق کننده و اشتهاآوری زیادی دارد. اگر کودک خردسال شما کم اشتهاست و میل زیادی به خوردن غذا از خود نشان نمی دهد برای حفظ تعادل وزن او می توانید از مخلوط شیر و انجیر تهیه کرده و در میان وعده های غذایی از این مخلوط به او بدهید. نوشیدن این معجون به کودک کمک می کند تا علاوه بر جذب مواد مغذی موجود در انجیر و شیر میزان انرژی و کالری لازم برای انجام فعالیت های روزانه اش را به دست آورد.