آیا بیمار اوتیسم میتواند با بی اشتهایی کوک مرتبط باشد علل مهم برای ایجاد بی اشتهایی عصبی در کودکان کدامند ؟بهانه گیریهای مختلف برای غذا نخوردن در سنین نوجوانی و جوانی غیر عادی است و میتواند ناشی از اختلال اوتیسم در این افراد باشد برای درمان این عارضه برخی پیشنهادات و توصیه های پزشکی آورده ایم با ما همراه باشید .

 بی‌اشتهایی نوعی اختلال در غذا خوردن است که ازجمله بارزترین مشخصات آن می‌توان به کمبود وزن شدید و بیزاری از غذا اشاره کرد.

بی‌اشتهایی عصبی در طولانی‌مدت ممکن است به کاهش غیرطبیعی ضربان قلب، افت فشار خون، افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان و ضعف عمومی منجر شود. براساس نتایج پژوهشی که در آکادمی سالرنسکا در سوئد انجام شد، زنانی که سابقه ابتلا به بی‌اشتهایی دارند، در برخی ویژگی‌های رفتاری و جسمی با زنان اوتیسمی قابل مقایسه هستند. گفته می‌شود رفتارهای‌های اوتیسمی در این افراد حتی تا مدت‌ها بعد از درمان بی‌اشتهایی ادامه‌ می‌یابد.

در این پژوهش، گروهی از زنان مبتلا به بی‌اشتهایی عصبی که بهبود یافته بودند، بررسی شدند. پژوهشگران دریافتند الگوی غذا خوردن این افراد به زنان اوتیسمی شباهت دارد. چند نمونه از این ویژگی‌های اوتیسمی عبارتند از حساسیت به بوی برخی غذاها، غذا نخوردن در حضور جمع و تلاش برای خُرد کردن و جویدن همزمان غذا. همچنین مشاهده شد قسمت‌هایی از مغز این افراد که با شناخت اجتماعی در ارتباط است، متحمل تغییراتی شده که در زنان اوتیسمی نیز اتفاق می‌افتد. این تغییرات حتی پس از بهبود بی‌اشتهایی و رسیدن فرد به وزن مناسب نیز مشاهده شد.

با وجود تشابهی که در این پژوهش در الگوهای رفتاری و فکری زنان مبتلا به بی‌اشتهایی و اوتیسم گزارش شد، هنوز دقیقا مشخص نیست که آیا این ویژگی‌های اوتیسمی قبل از ابتلا به بی‌اشتهایی نیز وجود داشتند یا در پی ابتلا به این اختلال ایجاد شدند.

منبع: medicaldaily.com