برخی افراد دائما دچار احساس گرسنگی می شوند آن ها باید از برخی ترفندهای تغذیه ای در این زمینه کمک بگیرند تا بتوانند اشتهای خود را کنترل کنند اگر دائما احساس گرسنگی می کنید بهتر است با برنامه ریزی غذایی این حس را سرکوب کنید و مانع افزایش اشتهای کاذب خود شوید تا دچار عوارض پرخوری نشوید .

بعضی از غذاها برای اینکه هضم شوند باید مدت بیشتری در معده بمانند؛ ویژگی که بیشتر به کار افراد پرمشغله می‌آید.

 برخی از مواد غذایی به واسطه ساختار تشکیل دهنده‌شان خاصیت زود هضمی دارند و برخی دیگر حالت دیر هضم دارند و مدت زمان بیشتری در دستگاه گوارش بدن باقی می مانند.
مصرف این خوراکی ها می تواند برای زمان هایی که فرصت کافی برای خوردن غذا ندارید یا هنگام تمرینات ورزشی بسیار مفید باشد.
از جمله این خوراکی ها، پسته و دانه های آجیل است که به دلیل مواد مغذی که در خود دارند و همچنین بالا بودن میزان پروتئین، فیبر، چربی های سالم، کالری و انواع ویتامین ها می توانند مانند یک قرص مکمل و ماده ای انرژی زا مانع از احساس گرسنگی در افراد شوند.
خوراکی دیگر لوبیا و به طور کلی انواع حبوبات افزودن نوشتهاست که در آنها نیز انواع مواد مفید برای سلامت بدن وجود دارد. لوبیا و حبوبات بسیار دیر هضم هستند و می توانند برای ساعت ها در فرد احساس سیری به وجود آورند، مشروط بر اینکه حالت پخته داشته باشند و قبل از مصرف با خیسانده شدن در آب از خاصیت نفاخ بودنشان کاسته شود.
از جمله دیگر خوراکی هایی که برای احساس سیری بسیار مناسب هستند، می توان انواع لبنیات بویژه پنیرهای حجیم را نام برد.  آب حدود 82 درصد از حجم پنیر را تشکیل داده است در نتیجه خوردن آن باعث چاقی در افراد نمی شود.
از طرفی در پنیر پروتئینی به نام کازئین وجود دارد که به آهستگی جذب بدن می شود و وجود آن به ویژه برای بازسازی عضلات هنگام خواب مفید است. مصرف خوراکی های حاوی پنیر تا ساعت ها می تواند در فرد احساس سیری و بی نیازی به مصرف موادغذایی ایجاد کند.
کارشناسان توصیه می کنند افراد برای بهره بردن بیشتر از پنیر آن را به همراه نان های حاوی غلات و نیز به همراه گردو مصرف کنند تا برای ساعت ها پرانرژی باشند و با تمرکز بالا به فعالیت های خود بپردازند.
می توانید برای احساس سیری در هر ساعتی از روز ساندویچ حاوی انواع خوراکی های مفید مصرف کنید. برای مثال ساندویچ تخم مرغ پخته با ورقه های گوجه فرنگی و پنیر یا ساندویچ پروتئینی ماهی تن به همراه گوجه فرنگی و سس ماست گزینه‌های خوبی هستند.
ساندویچ بسیار مغذی دیگر مخلوط آووکادور با تخم مرغ، نان حاوی غلات و پنیر خرد شده است که برای ساعت ها شما را سیر و فعال نگه می دارد.
کارشناسان توصیه می کنند افراد چنانچه در طول روز فرصت کافی برای خوردن وعده های مختلف غذایی را ندارند و در عین حال باید فعالیت زیادی داشته باشند و نیاز به انرژی فراوان دارند، خوراکی های مقوی قبل از خروج از خانه مصرف کنند؛ مثلاً به همراه صبحانه مواد پروتئینی مصرف کنند و خوردن لبنیات، تخم مرغ، آبمیوه طبیعی و نان حاوی دانه های غلات را فراموش نکنند.
مصرف ترکیبی از میوه های پرکالری به عنوان سالاد میوه هم می تواند تا چندین ساعت نیاز بدن به مصرف انواع مواد غذایی را برطرف کند و درعین حال انرژی، مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین کند.
از جمله برترین میوه ها برای رفع احساس گرسنگی می توان به موز، سیب، هویج، خیار، گلابی، مرکبات، آووکادو، نارگیل و آناناس اشاره کرد که همگی حاوی قند میوه هستند و می توانند انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند.
یک خوراک ساده و حاضری که می تواند برای ساعت ها باعث احساس سیری در افراد شود، آغشته کردن نان به کره بادام زمینی و اضافه کردن قطعات موز برش داده شده به همراه ادویه دارچین است که احساس خستگی را به سرعت برطرف کرده و باعث سیری و افزایش انرژی در افراد می شود.
متخصصان تغذیه توصیه می کنند افراد در طول روز برای خوردن وعده های غذایی برنامه ریزی و تنها از خوراکی های سالم استفاده کنند. همچنین از مصرف فست فود و تنقلات فاقد ارزش تغذیه ای اجتناب کنند تا همیشه بدنی سالم و پرانرژی داشته باشند.
تحقیقات جدید نشان داده است با وجود بالا بودن کالری و انرژی در خوراکی هایی مانند انواع شکلات، فرد ظرف مدت کوتاهی پس از مصرف آنها دچار احساس گرسنگی و تمایل به مصرف مجدد مواد غذایی شیرین می شود و به این ترتیب علاوه بر احساس گرسنگی دچار چاقی و افزایش قند خون نیز می شود.
منبع: Menshealth