امروزه افراد زیادی تمایل به تشکیل زندگی مشترک ندارند و دوست دارند مجرد زندگی کنند این افراد بهتر است بدانند در معرض انواع بیماری ها و اختلالات روانی قرار دارند مجردها از سلامت کافی برخوردار نیستند زندگی مشترک مزایایی دارد که در زندگی مجردی وجود ندارد می خواهیم به برخی از  بیماری دوران مجردی اشاره کنیم با ما همراه باشید.

مجرد بودن مطمئنا برای افرادی که به سن ازدواج رسیده اند خوب نخواهد بود و عوارض جسمی و روحی بسیاری افراد مجرد را تهدید خواهد کرد. آمار های مختلف نشان می دهد که تعداد مجردان رو به فزونی است و جوانان ما دیگر تمایلی به تشکیل زندگی مشترک ندارند و هریک از جوانان به دلایلی از تشکیل زندگی مشترک شانه خالی میکنند.

بیماری دوران مجردی

تحقیقات نشان داده است که افراد متاهلی که از زندگی مشترک خود ضی هستند و نیاز های خود و شریک زندگیشان را میشناسند نسبت به افراد مجرد از وضعیت جسمی و روحی بهتری برخوردار هستند.اگر از آن دستع جوانانی هستید که میخواهید به زندگی مجردی خود ادامه دهید و حالا حالا ها تن ب ازدواج ندهید باید مواظب رژیم غذایی خود باشید.

سرطان معده

مجرد ها به تغذیه خود توجه کافی را ندارند و در هفته چندین بار از غذاهای فست فودی و کنسرو ها استفاده میکنند و نمی دانند که با مصرف غذا های فست فودی در معرض سرطان معده هستند. در واقع سرطان معده دومین سرطان شایع جهانی است و بعد از سرطان ریه بالاترین میزان مرگ و میر را به خود اختصاص داده است.بعضی از دلایل سرطان معده به رژیم غذایی فرد بر می گردد و بیشتر در سنین بالا رخ می دهد.

پوکی استخوان

پژوهشگران بعد از تحقیق بر روی ۶۳۲ فرد متوجه شده اند که شاخص سنجش تراکم استخوان از میان افرادی که ازدواج کرده اند نسبت به مجرد ها یا مطلقه ها در سطح بالاتری قرار دارد زیرا در طی تحقیقات به این پی برده اند که بعد از ازدواج عوامل استرس زا کم شده اند و این موضوع در سلامت استخوان ها بسیار موثر است.

افسردگی

احتمال دارد مجرد‌ها در بخشی از زندگی‌شان افسردگی را تجربه کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد احتمال بروز افسردگی مزمن در مردان مجرد ۹ برابر بیشتر از خانم‌هاست. تنهایی و نداشتن ارتباط اجتماعی کافی مشکلی است که بعضی از مجردها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. نداشتن خانواده و دایره دوستان محدود، مجردها را به سمت افسردگی هدایت می‌کند.

به گفته روانشناسان افرادی که در زندگی‌شان از شبکه‌های ارتباطی مختلف برخوردار نیستند و دوستان کمی دارند تنهایی را بیشتر احساس می‌کنند. این موضوع در ضعیف شدن سیستم ایمنی مجرد‌ها هم تاثیر دارد و آنها را در معرض ابتلا به سایر بیماری‌های جسمی قرار می‌دهد.

همه افسردگی‌ها شبیه هم نیستند؛ بعضی از آنها علائم واضحی دارند و گروهی دیگر پنهانی هستند. افسردگی ممکن است خفیف یا شدید باشد. شاید بر اثر یک ضربه ناگهانی پیش آید یا به دلایل شکست عاطفی ایجاد شود. البته نباید نقش ژنتیک را در بروز افسردگی نادیده گرفت. به گفته محققان افسردگی در میان زنان نسبت به مردان بیشتر دیده می‌شود اما احتمال اینکه مردان افسرده به سمت سوءمصرف مواد مخدر پیش بروند، نسبت به زنان بیشتر است.

این موضوع را مدیر تحقیقات مرکز سلامت زنان در بیمارستان بوستون به شما می‌گوید. علاوه بر این مردان افسرده سعی می‌کنند غم و اندوه‌شان را پنهان کنند و به همین دلیل به تماشای تلویزیون یا کار بیش از حد پناه می‌برند. شاید هم در فعالیت‌ها یا ورزش‌های خطرناک شرکت کنند. به هر حال تلاش می‌کنند تا افسردگی را به نحوی پنهان کنند.

همه اینها زنگ خطری است که به مجردها می‌گوید افسردگی را جدی بگیرند و به محض مشاهده علائم، برای درمان اقدام کنند.

سرطان

در یک تحقیق نروژی‌ها معلوم شد که مردان مجرد و طلاق گرفته نسبت به متاهل‌ها ۱۱ تا ۱۶ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند. این پژوهش‌ها در میان مردانی انجام شد که به سرطان مبتلا بودند. افراد متاهلی که با همسرشان روابط خوبی دارند و با مشکلات زندگی زناشویی بهتر کنار می‌آیند، از مزایای زندگی متاهلی بهره‌مند می‌شوند و به همین دلیل طول عمر بیشتری دارند.

درواقع متاهل‌ها به سلامت روحی و جسمی شان بیشتر می‌رسند و اگر دچار مشکلی شوند، شاید به اصرار همسر و خانواده برای درمان زودتر اقدام کنند. این درحالی است که مجردهای تنها، انگیزه کمتری برای درمان و رسیدگی به سلامت خودشان دارند و شاید آزمایشات سالانه را به موقع انجام ندهند، بعضی از نشانه‌های بیماری‌های جدی و خطرناک را پشت گوش بیندازند و آنها را جدی نگیرند.

چاقی مفرط

مجردی گاهی اوقات با چاقی هم همراه می‌شود و اضافه وزن هم خطر دیگری است که مجردها را تهدید می‌کند. وقتی در دایره دوستان مجرد شما چند فرد چاق هم باشند به احتمال زیاد بعد از معاشرت با آنها شما هم اضافه وزن را تجربه می‌کنید. تحقیقات نشان می‌دهد افراد مجرد هم بر اثر رفت‌وآمد با دوستان چاق در معرض چاقی قرار دارند، چون گروهی از مجرد‌ها برای رفت‌وآمد با دوستان تمایل و وقت بیشتری دارند و به همین دلیل از دوستان‌شان تاثیر می‌گیرند.

از این رو اگر مجرد هستید و دل‌تان می‌خواهد سالم‌تر بمانید مراقب باشید که دوستان چاق در اشتهای شما تاثیرگذار نباشند و به جای این کار سعی کنید برنامه‌های تفریحی مناسبی برای آخر هفته‌ها در نظر بگیرید تا به جای دورهمی در رستوران و سفارش انواع فست‌فود‌های پرکالری و چاق‌کننده، کمی هم پیاده‌روی و برنامه‌های تفریحی ورزشی مانند کوهنوردی داشته باشید تا تناسب اندام و سلامت شما به‌عنوان یک فرد مجرد حفظ شود.

مرگ زودرس

علاوه بر این نتایج، بررسی‌ها نشان می‌دهد که افراد مجرد به دلیل ابتلا به مشکلات و بیماری‌های جسمی و روحی مختلف امید به زندگی کمتری دارند و طول عمرشان نسبت به متاهل‌ها کمتر است. بعضی از مجرد‌ها نسبت به افراد متاهل به خود و محیط اطراف‌شان توجه کمتری نشان می‌دهند. پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که خطر مرگ و میر در مردان مجرد ۳۲ درصد بیش از مردان متاهل است.

در واقع در این تحقیق مردانی که هرگز ازدواج نکرده بودند با افرادی که یکبار ازدواج کرده و همسرشان فوت کرده یا از او جدا شده بودند، مقایسه شدند.

نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد خطر مرگ زودرس در مردان مجرد بیشتر است و احتمال دارد نسبت به کسانی که حداقل یکبار ازدواج کرده‌اند، ۱۷ سال زودتر بمیرند. این اطلاعات طی ۶۰ سال جمع‌آوری شده و البته حاکی از این است که وضعیت زنان مجرد هم بهتر از این نیست و احتمال دارد ۷ تا ۱۵ سال کمتر عمر کنند.

علاوه بر این نتایج، بررسی‌ها نشان می‌دهد که افراد مجرد به دلیل ابتلا به مشکلات و بیماری‌های جسمی و روحی مختلف امید به زندگی کمتری دارند و طول عمرشان نسبت به متاهل‌ها کمتر است. بعضی از مجرد‌ها نسبت به افراد متاهل نسبت به خود و محیط اطراف‌شان توجه کمتری نشان می‌دهند.

منبع: پارس ناز