در دوران یائسگی، اختلالاتی در بدن، رخ می دهد. گذشته از اینکه در جوانی هم بعضی از شب ها خواب به چشمان انسان نمی آید و دوست دارید تا صبح بیدار بمانید و با کسی صحبت کنید این روند در میانسالی بسیار متغیر بوده و دوست دارید راحت به خواب بروید. بنیاد ملی خواب می گوید: پس از دوران یائسگی زنان بیشترین مشکلات خواب را گزارش می کنند. یعنی حدود 61 درصد از آن ها علائم بی خوابی را مطرح کرده اند.

بنابراین بسیاری از عوامل با هم جمع شده و علت اصلی مشکلات خواب می شوند. گر گرفتن پوست بدن نیز باعث گرم شدن و عرق شبانه می شود. زمانی که این مسائل رخ می دهند که دمای بدن افزایش پیدا می کند و در نهایت مجبور به کنار انداختن پتو و کم کردن لباس های خود می شوید.

این ها نه تنها می توانند شما را از خواب بیدار کنند بلکه ممکن باعث شوند نتوانید دوباره به خواب بروید. آیا می دانید به طور متوسط ​​گرگرفتگی می تواند نهایتاً تا سه دقیقه طول بکشد؟ پس به فقط به دلیل این سه دقیقه سبک خواب خود را تغییر ندهید.

اختلالات خلقی همراه با تغییرات هورمونی می توانند ذهن شما را در زمان نامناسبی درگیر کنند. کسی چه می داند که شما امشب نتوانسته اید خوب بخوابید پس شما را خوب درک نخواهند کرد.

پر بودن ذهن از مسائل و نگرانی ها مثل داشتن پدر و مادر پیر، درد مزمن، کار سخت و داشتن کودکان کوچک اجتناب ناپذیر است و هیچ کس با فکر کردن در مورد مشکلاتش در آخر شب از مشکلاتش کاسته نشده است.

راستی این مشکل را هم فراموش نکنید که با افزایش سن عضله مثانه، ظرفیتش برای ذخیره ادرار کاهش می یابد پس باید از خواب بیدار شوید و خود را راحت کنید.

 اینجا چند گزینه برای خوابی بهتر وجود دارد

البته از گزینه های زیر بیشتر استفاده کنید: 

دما: درجه حرارت ایده آل خواب حدود 18-22 درجه سانتی گراد است. کافئین: بعد از ساعت دو بعد از ظهر قهوه نخورید کافئین تا شش ساعت بعد در بدن شما باقی می ماند.

نور را کنترل کنید: نور حتی می تواند از چراغ های کوچک ال ای دی ساعت  و از پشت پلک های نازک وارد چشم شود و خواب شما را مختل کند پس اتاق خواب خود را تاریک کنید و یا از چشم بند های خواب استفاده کنید.

لباس برای موفقیت: با پوشیدن لباس گشاد، جنس های قابل تنفس و راحت مانند  لباس های پنبه ای شانس خود را برای خواب راحت تر افزایش دهید.

الکترونیک: کامپیوتر، تلویزیون، آیپد و غیره، همه خواب را می ربایند. نور آبی آنها می تواند در خواب شما تداخل ایجاد کند پس دو ساعت قبل از خواب، آنها را کنار بگذارید.

صحیح غذا خوردن: قبل از خواب یک میان وعده سرشار از کربوهیدرات اما کم پروتئین و خواب آور بخورید (مثل کره بادام زمینی یا روغن بادام)

ورزش: یک مطالعه نشان داده است ورزش در طول روز باعث کم شدن گر گرفتگی زنان یائسه می شود. ورزش شدید حداقل سه ساعت قبل از خواب توصیه شده است زیرا می تواند قلب، مغز و عضلات را تحریک کند و خوابی آرام تر داشته باشید. هرچند میدانم شما راه حل و استراتژی مناسب خود را پیدا می کنید.

منبع: دکتر سلام