کربوهیدرات ها یکی از گیج کننده ترین جنبه های تغذیه ای هستند. در ابتدا شما درباره کم خوردن کربوهیدرات ها می شنوید، پس از آن می شنوید که شما باید بیشتر از کربوهیدرات ها بخورید و یا اینکه خوردن کربوهیدرات اصلاً خوب نیست اما به هر حال شما باید مواد غذایی بخورید. کسانی که تمام کربوهیدرات ها را از رژیم خود قطع کردند کاهش وزن داشته اند اما بعد از آن بیمار شده اند. اسفناج، کلم بروکلی و توت فرنگی حاوی کربوهیدرات می باشد. همه کربوهیدرات ها برابر خلق نشده اند.

چند چیز که شما باید درباره سلسه مراتب کربوهیدرات ها بدانید:

مواد غذایی مانند شیرینی ها و شربت های شیرین و کیک و کلوچه و… دارای کالری متراکم می باشند. آنها به طور کلی مواد مغذی کمتری دارند. اما مواد غذایی که کالری در آنها کمتر متراکم شده باشد حاوی مواد مغذی بیشتری می باشند.

اگر شما از مواد غذایی مانند کیک و شیرینی و کلوچه استفاده کنید احساس سیری می کنید. سعی کنید برای کاهش وزن، غذاها و نوشیدنی های شیرین مانند کیک و کلوچه و ماکارونی و برنج و نوشیدنی های شیرین را کمتر مصرف کنید.

اگر شما برای کاهش بیشتر وزن نیاز به کاهش بیشتری از مصرف کربوهیدرات ها دارید سعی کنید مصرف برنج،  ماکارونی و … را حذف کنید تا چربی بیشتری بسوزانید و قند خون خود را کنترل کنید. این کار به شما کمک می کند کربوهیدرات ها یی با مواد مغذی کمتر را محدود و کربوهیدرات های مغذی بهتری مصرف کنید. هرگز یکی از گروه های کربوهیدرات را از رژیم غذایی به طور کامل حذف نکنید.

در اینجا برای از دست دادن سریع چربی طرحی برنامه ریزی شده است.

مرحله اول:

در یک روز همه چیزهایی را که می خورید بنویسید. این کار را در ابتدای روز انجام دهید؛ زیرا در پایان روز، دقت شما کم می شود.

مرحله دوم:

در حین غذا خوردن از طریق خوردن مواد غذایی، کربوهیدرات ها را شناسایی کنید و عدد سلسله مراتب مربوط به آن مواد غذایی را بنویسید برای مثال کلم بروکلی نان شیرینی و…

مرحله سوم: با نگاه کردن به برچسب 1 و 2. چه چیزی می توانید جایگزین آنها کنید؟

مرحله چهارم: آنها را برای دو هفته آینده جایگزین کنید.

مرحله پنجم: شما می توانید تعداد مواد غذایی خود را براساس برچسب ها، افزایش یا کاهش دهید. با حرکت طبق این پنج مرحله گام بزرگی در کنترل کربوهیدرات های هوشمند بر می دارید و این به بهینه سازی وزن و بهبود سلامت شما کمک می کند.

منبع: دکتر سلام