پارگی شبکیه یکی از مشکلات چشمی است که برای شبکیه افراد اتفاق می افتد.شب کوری، کندگی و اختلال شبکیه، تومور رتنوپلاستوم و تخریل ماکولا از جمله بیماری‌های دیگر مربوط به شبکیه چشم است.جهت درمان پارگی شبکیه چشم یک حباب کوچک گاز توسط پزشک به داخل چشم تزریق می شود، طوریکه حباب گاز وارد داخل چشم شده و برای ثابت ماندن به شبکیه فشار وارد می کند که این امر منجر به بسته شدن پارگی شبکیه می شود و از نشت مایع به پشت شبکیه جلوگیری می کند.

فخیری متخصص چشم بیان کرد: باکل اسکر یکی از شایع ترین روش‌های درمانی پارگی پرده شبکیه چشم است که در این عمل از لیزر استفاده می شود.

وی به روش جراحی ویترکتومی اشاره و افزود: در عوارض‌های همچون کشش بیش از حد شبکیه و بزرگی سوراخ آن و خونریزی داخل چشم از این روش جراحی استفاده می شود.

به گفته این متخصص شبکیه، در عمل جراحی ویترکتومی اول باید زجاجیه را به وسیله تیغه گیوتین از چشم خارج کرده تا کشش شبکیه از بین رود سپس سرم نمکی استریل را به داخل چشم تزریق می کنیم، گاهی از روش باکل اسکلر جهت چسباندن شبکیه در این عمل استفاده می شود.

فخیری یادآور شد: بعد از انجام اعمال جراحی شبکیه با تجویز پزشک استفاده از قطره ضد التهاب و آنتی بیوتیک به مدت دو هفته باعث بهبود چشم می شود و جهت کنترل وضعیت شبکیه باید به متخصص مراجعه شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران