امروزه مسکن ها یکی از پر مصرف ترین اقلام مصرفی است که همچون نقل و نبات مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف مسکن ها بدون تجویز پزشک در اغلب کشور های دنیا ممنوع است و در صورت مشاهده فرد مصرف کننده مجرم شناخته می شود. اما در ایران هیچگونه ممانعتی برای مصرف این قرص ها وجود ندارد. با دکتر سلام همراه باشید.

‌مدیرکل پزشکی قانونی لرستان گفت: مصرف بیش از حد مسکن منجر به تخریب کلیه‌ها می‌شود.

‌دکتر حمیدرضا نظیفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا‌، اظهار کرد: مصرف انواع مسکن‌ها نظیر استامینوفن کدئین و داروهای بیماری‌های قلبی و عروقی عامل مهم بروز مسمومیت دارویی است.

وی ادامه داد: در مصرف دارو باید براساس تجویز و دستور پزشک اقدام کرد.
نظیفی گفت: نظارت بر مصرف داروی افراد مسن در خانواده ضروری است چراکه این افراد به خاطر تشابه ظاهری شکل داروها، ابتلا به فراموشی، عدم اطلاع از نام داروها، بی‌سوادی و یا کم‌سوادی، خوانا نبودن مقادیر مصرفی دارو مندرج روی جعبه دارویی ممکن است داروی اشتباهی یا تکراری مصرف کنند و دچار مسمومیت دارویی شوند.
مدیرکل پزشکی قانونی لرستان افزود: به منظور جلوگیری از مسمومیت با دارو باید دفعات مصرف دارو یادداشت شود.
وی بیان کرد: مصرف بیش از حد مقادیر توصیه شده داروهای مسکن سبب سمیت و تخریب کلیه‌ها خواهد شد.
نظیفی یادآور شد: توصیه می‌شود به منظور جلوگیری از مسمومیت دارویی در کودکان، داروهای خوش‌طعم را از دسترس آنان دور نگه داشته شود.
وی افزود: چنانچه بیماری به دلیل مصرف دارو‌ بی‌هوش شد، ابتدا تنفس و نبض او را بررسی کرده و سپس آماده انجام احیاء شوید و نهایتا با اورژانس تماس بگیرید..

منبع: ایسنا