شما ممکن است درباره تخمدان هایتان بسیار فکر کنید. این اندام ها به اندازه گردو می باشند که نقش مهمی در زندگی روزمره شما ایفا می کنند. اینکه بدانید، دقیقا تخمدان ها، چه کاری انجام می دهند، در روند حفظ سلامتی، بدون تاثیر نخواهد بود.

این دو قسمت کوچک تولید بسیاری از هورمون های بدن را برعهده دارند:

تخمدان های شما استروژن و پروژسترون ترشح می کنند. این دو هورمون مسئول توسعه بدن در زمان بلوغ می باشند. استروژن و پروژسترون رحم شما را  برای باردار شدن آماده می کنند. هورمون تستوسترون توسط تخمدان ها روی میل جنسی شما نیز تاثیر می گذارد.

تغییر اندازه آنها:

برخلاف بسیاری از اندام های شما، تخمدان هایتان در اندازه ثابت نیستند. آنها در واقع  در طول دوره ماهانه تغییرات بسیاری می کنند. آنها ماه به ماه محل تولید مثل خود را تحت نوسان قرار می دهند که همان رها کردن تخمک ها در هر ماه می باشد. با تخمک گذاری و تشکیل یک کیست کوچک، تخمدان ها می توانند کمی بزرگ شوند اما این به طور موقت می باشد. این تغییرات از یائسگی شما جلوگیری می کند.

تخمدان ها می توانند تحت استرس قرار بگیرند:

 هنگامی که بدن شما تحت فشار، تغییر عمده در زندگی و یا یک تغییر فیزیکی مانند کم کردن وزن قرار می گیرد، تخمدان ها، آزادسازی تخمک را متوقف خواهند کرد. به عبارتی در زمان استرس این راه طبیعی بدن برای جلوگیری از بارداری می باشد.

آنها ممکن است در به وجود آمدن آکنه مؤثر باشند:

تخمدان ها نقش بزرگی در تعادل هورمون ها ایفا می کنند.  تخمدان ها با شرایط خاصی مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک، عدم تعادل هورمون استروژن، پروژسترون وتستوسترون تغییر پیدا می کنند.

علائم تستوسترون اضافی مانند، آکنه، رشد مو در مکان های مردانه و نوسانات وزن می باشد. با تجویز دارو توسط پزشک این نوسانات کنترل می شود.

تخمدان ها قرص را دوست دارند:

با توجه با جامعه سرطان آمریکا، کنترل استروژن و پروژسترون به طور خاص توسط یک نسخه از قرص های موثر می تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را تنها در عرض چند ماه از شروع آن کاهش دهد. قرص حتی نقش مهمی در کاهش خطر بیماری حتی در زنانی که حامل جهش BRCA1، BRCA2  هستند را ایفا  می کند و افرادی را که در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان هستند نجات می دهد. قرص های ضد بارداری بسیار مؤثرتر می باشند و می توانند  خطر ابتلا به سرطان تخمدان را تا 50 درصد کاهش دهند. این یک عامل محافظ بسیار خوب برای افراد در معرض خطر می باشد.

منبع: دکتر سلام