شبنم کوهستان دهان چیست؟ از زمانی که شما یک کودک هستید اطرافیان و خانواده به شما هشدار می دهند که نوشیدنی های شیرین برای دندان های شما مضر است. شما ممکن‌ است حدس زده باشید که شبنم کوهستان دهان (Mountain Dew mouth)، همان پوسیدگی دندان است که با مصرف مکرر نو‌شابه اتفاق می افتد. با توجه به بنیاد رابرت وود جانسون حدود ۶۵ درصد از کودکان را در غرب ویرجینیا شناسایی کرده است که از پوسیدگی دندان رنج می برند.

اما چگونه این اتفاق گسترده در دندان اتفاق می افتد و چه کارهایی می تو‌انید انجام دهید برای اینکه اطمینان داشته باشید دندان هایتان سالم باقی می مانند؟ ما چگونگی خساراتی را که نوشابه گازدار به دندان شما می رساند را می گوییم. اما با دلایلی کاملاً ساده: نوشابه ترکیبی از قندها، کربنات و اسیدها است که باعث آسیب رساندن به دندان ها می شود. مصرف نوشابه یکی از چندین علل اصلی پوسیدگی دندان است.

شکر، کربناته و اسید های ضعیف کننده ی مینای دندان، پوشش محافظ بر روی دندان شما را از بین می برد. آنها همچنین باعث تشویق رشد باکتری در دهان می شوند. بدون مینای دندان محافظت از دندان های شما در مقابل این باکتری ها می تواند کار دشواری باشد و آسیب های قابل توجهی به دندان های مروارید گونه ی شما برساند. شبنم کوهستان دهان، یک پدیده مرتبط با نوشابه ی مایل به سبز است.

در این نوشابه حدود ۱۱ قاشق چایخوری شکر در هر بطری وجود دارد یعنی بیشتر از نوشابه های کوکاکولا و یا پپسی.  موادی که شبنم کوهستان را تحریک می کند مقدار قابل توجهی اسید سیتریک است که به عنوان یک عنصر اصلی در اغلب لیمو ها، غذا های با طعم آهک و نوشیدنی ها به کار می رود و استفاده می شود. کارشناسان می گویند افزودن این ماده اسیدی به نوشیدنی ها، افزودن یک لایه خطرناک و مضر است.

نحوه ی جلوگیری از شبنم کوهستان دهان

نوشیدنی را به سرعت میل کنید به طوری که اسید زمان کمتری برای آسیب رساندن به دندان های شما داشته باشد.

  • قبل از مسواک زدن دندان هایتان یک ساعت صبر کنید.
  • حتما به طور منظم به دندان پزشک مراجعه کنید.
  • از نوشیدن نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید.

این مشکل شبنم کوهستان دهان چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، ما می دانیم که از مصرف نوشیدنی های غیر الکی است. درآمد صنعت نوشابه ۷۲ میلیارد دلار در صنعت سال است، زیرا بسیاری از آمریکایی ها در روز نوشابه های متعددی را مصرف می کنند. در برخی از مناطق کشور، این نرخ بالاتر هم است. کارشناسان نشان می دهند که شبنم کوهستان دهان به ویژه در آمریکایی هایی که در آپالاش زندگی می کنند آسیب پذیرتر است.

زیرا به احتمال بیشتری در فقر زندگی می کنند و دسترسی کمتری به بهداشت و مراقبت از کیفیت دندان های خود بی اطلاع هستند و به سادگی دندان های آنها آسیب می بینند. بعد از همه این گفته ها، نوشابه از شیر ارزان تر است این برای مادران جوان غیر معمول نیست که قرار گرفتن شبنم کوهستان را در بطری کودک خود ببینند و اجازه دهند کودکشان آن را بنوشد و با نوجوانانی روبرو شوید که در منطقه ای از کشور با پوسیدن دندان مواجه هستند.

 راه حل شبنم کوهستان دهان

یک راه آسان برای جلوگیری از شبنم کوهستان دهان، نوشیدن نوشیدنی هایی است که به سادگی شبنم دهان را کاهش و یا آن را متوقف می کند. اما اگر شما عادت کرده اید می توانید راه های دیگری را برای کاهش خطر انجام دهید.

به سرعت نوشیدن:

کارشناسان می گویند: جرعه جرعه نوشیدن اینگونه نوشیدنی ها در طول روز بسیار خطرناک تر است. این روند دندان های شما را در یک جریان ثابت از اسیدهای مخرب و قندها قرار می دهد.

بازدید دندان پزشک از دندان ها:

مراقبت مناسب از دندان ها بسیار مهم است. بازدید کننده هایی را دیده ایم که به طور منظم به دندان پزشک مراجعه کرده اند که دندان پزشک توانسته است جلوی پیشرفت آن نقطه یا حفره آسیب دیده را بگیرد.

قبل از مسواک زدن صبر کنید:

طبق یک مطالعه مسواک زدن بلافاصله پس از نوشیدن نوشابه می تواند به دندان صدمه بزند و حتی آسیب بیشتری به دندان های شما بزند. مینای دندان شما در برابر اسیدها آسیب دیده در آن لحظات و شما با مسواک زدن آن را بیشتر از بین می برید. محققان می گویند شما باید حداقل ۱ ساعت پس از نوشیدن نوشابه صبر کنید سپس مسواک بزنید.

منبع: دکتر سلام