سیگار یکی از جدی ترین دشمنان سلامتی انسان است. برخلاف تصور عمومی سیگار هم جزء مواد مخدر است و همچنین احتمال اعتیاد به آن بسیار زیاد است. به علت شباهت بسیار زیاد نیکوتین به استیل کولین این ماده می تواند به راحتی جایگزین این انتقال دهنده شود و فرد را معتاد کند. با دکتر سلام همراه باشید.

نوزادان این موش‌ها پس از تولد نیز سه هفته از طریق شیر مادر در معرض نیکوتین قرار گرفتند که سه‌هفتگی موش‌ها معادل با سن‌ابتدایی در انسان است. پژوهشگران فعالیت مغز موش‌های جوان را مورد بررسی قرار دادند.
برطبق یک مطالعه تازه، قرار گرفتن در معرض نیکوتین قبل و بعد از تولد، می‌تواند باعث بروز مشکلات شنوایی در کودکان شود. محققان آلمانی مقادیری از نیکوتین برابر با نیکوتین مصرفی یک فرد سیگاری پرمصرف را به آب آشامیدنی موش‌های باردار اضافه کردند

نوزادان این موش‌ها پس از تولد نیز سه هفته از طریق شیر مادر در معرض نیکوتین قرار گرفتند که سه‌هفتگی موش‌ها معادل با سن‌ابتدایی در انسان است. پژوهشگران فعالیت مغز موش‌های جوان را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها همچنین نتایج به دست آمده از این گروه را با گروه شاهدی که در معرض نیکوتین قرار نداشتند، مقایسه کردند. آن‌ها دریافتند موش‌هایی که در معرض نیکوتین قرار داشتند دچار اختلال در اندام شنوایی حسی و پیام‌رسانی بین سلول‌های عصبی هستند. در انسان‌ها نیز نوزادانی که مادران سیگاری دارند، دچار مشکلات در پردازش شنیداری می‌شوند. اختلال شنوایی می‌تواند منجر به ضعف مهارت‌های ارتباطاتی، تضعیف پیشرفت تحصیلی و انزوای اجتماعی شود.
منبع: MedicalXpress