سرطان سینه سه گانه منفی در پاسخ به استروژن و پروژسترون قابل رشد نیست. این نوع سرطان سینه به ندرت پس از ۵ سال بهبودی رخ می دهد. سرطان سینه منفی سه گانه پاسخ بهتری به شیمی درمانی سنتی نسبت به انواع دیگر سرطان سینه می دهد. سرطان سینه یک بیماری منفرد نیست بلکه متشکل از چندین زیر مجموعه است که یکی از این علل آن سرطان سینه منفی سه گانه (TNBC) شناخته شده است.

TNBC در پاسخ به هورمون استروژن و پروژسترون نیست، بنابراین TNBC به درمان هورمون هایی که گیرنده های این هورمون را هدف قرار می دهند پاسخ نمی دهد. برای درمان این نوع از سرطان سینه هنوز درمان هدفمندی در دسترس نیست.
با توجه به مرکز سینه هاپکینز جان، حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد افراد مبتلا به سرطان سینه تحت تیپ منفی سه گانه هستند.  TNBC  به شدت در حال رشد است. از آن جایی که این سرطان به شدت در حال رشد است اغلب آن را با انجام ماموگرافی کشف می کنند. با این حال نرخ رشد سریع به این معنی است که یک درمان دارویی خوب و استاندارد یک فرصت برای القای بهبودی است. TNBC  پاسخ بسیار بهتری به شیمی درمانی سنتی نسبت به انواع دیگر سرطان های سینه می دهد.

عود دوباره:

بازگشت، گاهی اوقات عود نامیده می شود که بازگشت سرطان سینه است. سرطان سینه می تواند به صورت عادی در سینه یا بافت سایر قسمت های بدن از جمله استخوان یا اندام دور رشد کند. سرطانی که در قسمت های دور رخ می دهد سرطان متاستاتیک در نظر گرفته می شود که متوقف کردن آن بسیار دشوار است هر چند غیر قابل درمان است. با توجه به آنکولوژی معاصر، حدود ۳۴ درصد از زنان پس از عود در زمان متوسط دو و شش دهم سال آن را تجربه می کنند. خطر عود برای TNBC در ۳ سال اول بیشتر است و به سرعت پس از ۵ سال کاهش می یابد. بنابراین هیچ رژیمی پس از درمان طولانی وجود ندارد.

نشانی از یک مزیت پنهان:

در دوره ی درمان کوتاه زنان در مرحله ی اول ER رشد آهسته ای دارد و سرطان اغلب به مدت ۱۰ سال یا بیشتر درمان می شود.

بقاء:

گرایش بقای ۵ ساله TNBC پایین تر از بیشتر انواع دیگر سرطان سینه است. این به این معنی است که بیماران با عود سرطان، بیشتر در معرض خطر مرگ قرار می گیرند. میزان بقای ۵ ساله برای TNBC حدود ۷۷ درصد در مقابل ۹۳ درصد برای سایر انواع سرطان سینه است. میزای بقای فرد بستگی به عوامل زیادی دارد که این می تواند شامل مرحله و درجه ی سرطان و همچنین پاسخ آن به درمان باشد. همان طوری که در مورد تمام سرطان ها باید آن را ضروری بدانید، پیش آگهی هر فرد، منحصر به خودش است.

افراد در معرض خطر TNBC:

TNBC اغلب در این موارد رخ می دهد: زنان آفریقایی و آمریکایی قبل از یائسگی، زنانی با دور کمر بالا، زنانی که فرزندان کمتری داشته اند، زنانی که از شیر مادر تغذیه نکرده اند یا برای مدت کوتاهی آن را خورده اند. زنان جوان قبل از ۴۰ یا ۵۰ سال، کسانی که جهش BRCA1 دارند.

راه های درمان سرطان سینه سه گانه منفی:

TNBC را می توان با جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی درمان کرد. اگر TNBC شما تشخیص داده شود شما می توانید آزمایش های بالینی و گزینه های درمان بیشتری را داشته باشید. خبر خوب اینکه دانشمندان در حال انجام روش های سخت برای پیدا کردن راه های بیشتر و بهبود درمان TNBC هستند.

مراقبت پس از درمان:

این مهم است که بعد از درمان به طور منظم با پزشک خود  ملاقات داشته باشید و با خوردن غذاهای مناسب و انجام ورزش مراقب سلامت خود باشید. مدیتیشن همچنین ممکن است شما را در پیدا کردن تعادل عاطفی در طول این زمان کمک کند. محدودیت کالری، سرعت سرطان سینه سه گانه منفی را کند می کند. همچنین گسترش یک گروه پشتیبانی یا درمان می تواند به شما در رفع نگرانی هایتان کمک کند و شما را با ابزارهایی برای مدیریت احساساتتان آشنا کند. هنگامی که بیش از 5 سال از سرطان TNBC افراد می گذرد به ندرت بیماری آنها عود می کند و فرد می تواند احساس اعتماد به نفس کند و بداند بر سرطان پیروز شده است.

دکتر سلام