در رفتگی کتف کوک چگونه قابل درمان است تشخیص دررفتگی توسط ارتوپدها امکانپذیر خواهد بود در صورت مشکوک بودن به دررفتگی و شکایت کودک از ناحیه بازو و شانه سریعا وی را به ارتوپد یا فیزیوتراپیست برسانید انواع حوادث ناگهانی می توانند باعث دررفتگی کتف یک کودک شوند .

چگونه می‌توانم ابراز کنم که آیا کتف فرزندم در رفته است یا خیر؟

اگر کودک شما روی شانه‌ی خود افتاده یا ضربه‌ای به شانه‌ی او وارد شده باشد و اگر دارای هر یک از این علائم باشد، ممکن است دچار دررفتگی کتف شده باشد: تورم، کبودی، سرخی یا تغییر شکل در ناحیه، درد، دشواری در حرکت دادن بازو یا شانه.

اگر کودک شما دچار دررفتگی کتف شده باشد، ممکن است احساس کرختی یا سوزش در بازو یا گردن خود داشته باشد.


کتف یک کودک چگونه در می‌رود؟

هنگامی که سر گرد استخوان فوقانی بازو (استخوان بازو) از حفره‌ی خود به بیرون لغزیده و رباط‌های تکیه گاه و عضلات پیرامون آن را کشیده یا پاره می‌کند، استخوان کتف دچار دررفتگی می‌شود. ممکن است استخوان کتف به طور جزئی یا کلی (اگر سر استخوان تا حدودی خارج از حفره‌ی خود باشد) در رفته باشد. این جراحت اغلب در نتیجه‌ی یک سقوط بد مثل افتادن از سرسره و گیر کردن بازو در میله‌ها می‌باشد. دررفتگی شانه یک جراحت متداول در کودکان نیست اما می‌تواند رخ دهد.


آیا باید استخوان کتف را جا بیندازم؟

خیر، هیچ گاه تلاش نکنید تا خودتان استخوان را جا بیندازید. این کار می‌تواند به سادگی باعث آسیب بیشتر به بافت‌های اطراف شود و همچنین باعث شود که کود بیشتر درد بکشد.

اگر می‌توانید، بازو و کتف کودک را داخل یک پارچه به صورت قلاب ببندید. برای کاهش درد و تورم روی ناحیه‌ی مورد نظر یخ بگذارید و فوراً کودک را به اورژانس برسانید. در صورتی که کودک نیاز به جراحی یا تزریق مسکن داشته باشد، چیزی برای خوردن یا نوشیدن به کودک ندهید. اگر هر گونه علامت شوک در کودک دیدید، به طور مثال رنگ پریدگی، از دست دادن حرارت پوست، گشاد شدن مردمک چشم، خیره شدن به یک نقطه‌ی سفید یا تپش قلب سریع، فوراً اورژانس را خبر کنید.


در بیمارستان چه کاری انجام خواهد شد؟

پزشک کودک شما را معاینه خواهد کرد. از بدن کودک عکس ایکس ری گرفته می‌شود تا از عدم شکستگی اندام‌ها اطمینان حاصل شود همچنین ممکن است برای ارزیابی آسیب به بافت‌های اطراف از او MRI گرفته می‌شود. پزشک برای جا انداختن استخوان کتف در مکان درست آن به کودک مسکن می‌دهد و بسته به نوع جراحت، استخوان کتف را با قلاب یا گچ ثابت و بی حرکت نگاه می‌دارد. اگر نمی‌توان استخوان را جا انداخت یا آسیب وارد شده شامل رگ‌ها یا عصب‌های خونی است، انجام عمل جراحی ضروری است. احتمالاً پزشک به شما توصیه می‌کند که مراقب استراحت کودک در خانه باشید، روی ناحیه درد یخ بگذارید و به او داروهای مسکن بدهید تا درد و التهاب او را تسکین ببخشید. برای تقویت عضلات پیرامون، انجام تمرین‌های خاص توصیه می‌شود.


چگونه می‌توانم از بروز این اتفاق برای فرزندم جلوگیری کنم؟

برای حفظ کودک خود از درد ناشی از یک سقوط بد، اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید. روش‌های ایمنی مقدماتی را مرور کرده و خطرات بالقوه‌ای مانند قالیچه‌هایی که باعث لیز خوردن می‌شود و اشیایی که روی پله قرار دارند و باعث لغزش او می‌شوند، را در نظر بگیرید. در زمین بازی مراقبت وسایلی که کودک ممکن است از آن‌ها پایین بیاید (مانند سرسره) باشید، اینکه این وسایل زیاد شلوغ نبوده و وقتی وسیله‌ی بازی خیس است، کودک از آن استفاده نکند. اگر کودک شما به اندازه‌ی کافی بزرگ است تا بازی‌های تماسی انجام دهد، مطمئن باشید که از وسایل حفاظتی درست استفاده می‌کند.

توجه داشته باشید که وقتی کتف کودک شما در می‌رود، بیشتر مستعد دررفتگی مجدد کتف است. بنابراین اطمینان حاصل کنید که کودک تمرین‌های تجویز شده برای تقویت ناحیه را انجام داده و اقدامات احتیاطی را برای محافظت از بروز یک جراحت مشابه اعمال می‌کند.

نسخه