بعضی از غذاها، در جوان سازی شما نقش بسزایی دارند. سال ها پیش سرگرمی هایی مثل زیر نور خورشید ماندن کاملاً ارزش داشتند. اما آن ها باعث چین و چروک، لکه های خورشیدی و نازک شدن پوست می شدند. بر اساس تحقیقات اخیر، خوردن غذاهای خاص می تواند به شما در محافظت خود در برابر اشعه ی  Uv و جوان ماندن کمک کند. یعنی مبارزه با خطوط اخم و از دست دادن کلاژن پروتئین ساختاری اصلی در پوست که رطوبت آن خطوط اخم را از روی پوست رفع می کند.

ویتامین C به حفظ قدرت کلاژن کمک می کند و به عنوان یک آنتی اکسیدان به پاک کردن آسیب ها می پردازد. طبق یک مطالعه محققان دریافتند کسانی که مصرف ویتامین C بالاتری دارند چین و چروک کمتر و خشکی پوست کمتری (مستقل از سن) دارند. ویتامین C برای ساخت و ساز سالم و کلاژن، که منجر به چین و چروک کمتر و موهای ضخیم تر است.

دریافت ویتامین C :

خوردن میوه ها و سبزیجات برای افزایش مصرف ویتامین C است ولی بهتر است آن ها را تازه و خام بخورید، زیرا پختن آن ها مواد مغذی آن ها را از بین می برد. پرتقال، کیوی، فلفل دلمه ای و آب گوجه فرنگی حاوی بالاترین سطح ویتامین C  هستند و ارائه ی آن بیش از ۱۰۰ درصد از مقدار مورد نیاز در روز توصیه می شود. خوردن انواع توت ها به جای یک شیرینی توصیه می شود، زیرا قند آن ها بسیار پایین است. یک کودتای اضافه از قند می تواند کلاژن شما را بیش از حد خشک، شکننده و ضعیف کند.

خوردن مواد سرخ رنگ:

همان طوری که شما به کرم های ضد آفتاب دقت می کنید می توانید به اضافه کردن چند غذای کلیدی به رژیم غذایی خود، لکه های قهوه ای و چین و چروک های صورت خود دقت کنید.  مطالعات نشان می دهد که خوردن گوجه فرنگی پخته شده می تواند با آفتاب سوختگی و آسیب ناشی از لیکوپن مبارزه کند. مطالعات نشان داد که دو و نیم قاشق غذا خوری رب گوجه فرنگی در روز به مدت ۱۰ هفته ۴۰ درصد کمتر از قرمزی خورشید است. گوجه فرنگی حاوی لیکوپن است در هر وعده غذایی مانند: نصف فنجان پوره ی گوجه فرنگی، سوپ گوجه فرنگی، سس مارینارا استفاده کنید.

رنگ ها نارنجی، زرد، بنفش وسبز تیره خوب هستند. به یاد داشته باشید که ماندن در سایه و داشتن پوشش و استفاده از کرم های ضد آفتاب قبل از خارج شدن از خانه می تواند بهترین دفاع از پوست شما باشد.

مصرف ماهی:

مطالعات نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا ۳ DHAوEPA  باعث می شوند سرعت پیری آهسته تر شود.

عواملی که روند پیری را سرعت می بخشند:

آسیب های نور خورشید، از دست دادن کلاژن و پوست خشک است. برای ناهار گوشت را جایگزین تن ماهی کنید. می توانید در میان وعده ی خود از یک قوطی ساردین استفاده کنید. هنگام شام خوردن از ماهی هالیبوت، ماهی قزل آلا، صدف یا ماهی قزل آلا استفاده کنید. امگا ۳ موجود در موادی مثل: گردو ، تخم چیا و غلات جو به شما کمک می کند.

چربی مناسب برای پوست خوب:

اسید لینوئیک امگا ۳ یکی از چربی ضروری است که به حفظ رطوبت کمک می کند و پوست را احیا می کند. اسید لینوئیک برای کاهش خشکی پوست توصیه می شود. افرادی که اغلب دچار کمبود و ریزش مو هستند می توانند آن را تجربه کنند.

چگونه از اسید لینوئیک استفاده کنیم:

اسید لینوئیک در آجیل، دانه ها و چربی های گیاهی مانند روغن کانولا موجود است که  می تواند برای پخت و پز به جای کره استفاده می شود. در حالی که غذاهای فرآوری شده با روغن حاوی اسید لینوئیک حاوی مواد تشکیل دهنده ی دیگری هستند که بسیار برای شما مفید است. میان وعده ی خود را با پسته و بادام جایگزین کنید. دانه های آفتاب گردان، گردو و تخم شاهدانه با ماست بسیار عالی است.

مایعات بیشتر:

اگر شما دچار کم آبی هستید سلول های پوست شما شل و کوچک می شوند. وو می گوید: قهوه به بدن آب رسانی می کند و پوست را با طراوت و محکم نگه می دارد. علاوه بر چای و آب شما می توانید از شیر یا آبمیوه استفاده کنید. غذاهای آبکی مانند هندوانه، انار، خیار، کرفس، سالاد و سوپ همچنین به پوست شما کمک می کند.

دکتر سلام