راه های زیادی برای تمرین دادن مغز وجود دارد؛ چه برای کسانی که از بیماری ام اس رنج می برند چه کسانی که دوست دارند مغز فعال تری داشته باشند. شما می توانید با استفاده از روش های زیر مغز تیزی داشته باشید.


چند راه برای فعال ماندن مغز:

1- تنظیم حافظه ی تلفن همراه شما:

یک گوشی هوشمند می تواند همیشه در دسترس شما باشد و برنامه ی زنگ هشدار را روی آن تنظیم کنید. تا  هنگامی که به مصرف دارو نیاز دارید یا برای خشک کن لباس بوق بزند، قرار ملاقات های خود را در آن تنظیم کنید تا قبل از زمان آن به شما هشدار دهد.

داشتن یک پست صوتی:

اگر شما در حال انجام کارهای منزل هستید و یا می خواهید دفتر خود را ترک کنید، می توانید یک پیام پست صوتی بگذارید و هنگامی که در آرامش هستید می توانید آن را گوش دهید و به یاد آنچه شما می خواسته اید انجام دهید بیفتید و یا یک دستگاه ضبط دیجیتال به جای آن حمل کنید.

3- نگه داشتن یک دفتر خاطرات روزانه:

همراه داشتن یک دفترچه ی یادداشت و مداد در تمام طول روز کار خوبی است. لیست تمام کارهایی که باید انجام دهید، مثل مکانی که قصد دارید بروید و تماسی که می خواهید با کسی بگیرید در آن نوشته بنویسید. شما همچنین می توانید قرار ملاقات خود را با پزشکتان یادداشت کنید. هنگامی که شما جزئیات را در یک مکان بنویسید، آسان تر می توانید آن را پیدا کنید و اضطراب و استرس را در خود کاهش دهید.

راه اندازی یک مرکز فرماندهی:

گاهی اوقات پیگیری برنامه های شما به اندازه ی کافی برای اعضای خانواده تان سخت است. شما می توانید با استفاده از یک تخته سفید به عنوان یک مرکز ارتباطات در خانه شامل یک تقویم خانوادگی استفاده کنید تا رویدادهای خاص را فراموش نکنید. نوشتن شماره تلفن مدرسه ی بچه ها، محل کار شریک زندگی تان و یا پرستار فرزندتان ایده ی خوبی خواهد بود.

5- صحبت کردن با خود (بله، واقعاً):

هنگامی که شما جزئیات را تکرار کنید به مغزتان کمک می کنید که آن را یاد بگیرید و یادآوری آن ها به بهبود عملکرد مغز شما کمک می کند. سعی کنید زمانی که در حال انجام وظایف خاصی هستید با صدای بلند با خودتان صحبت کنید.

اگر نگران شعله ی اجاق هستید با خودتان بگویید:

من باید اجاق گاز را خاموش کنم، هنگام پخت و پز بگویید و بارها و بارها با صدای بلند بگویید. هنگامی که با دوست خود صحبت می کنید نام او را تکرار کنید. مثل: سلام حسن، چه کار می کنی حسن؟

7- یک تصویر ذهنی:

ترفند معمول به منظور بهبود یادآوری این است که افکار یا نام ها را به عکس موجود در ذهن خود وصل کنید. بر روی یک ویژگی خاص از یک فرد یا یک رویداد تمرکز داشته باشید. برای مثال اگر همکار جدید شما عینک دارد، توجه ذهنی به نام  و عینک او داشته باشید. قبل از این که راه بیفتید به نقشه نگاه کنید و تصویر جاده ها را در ذهن بسپارید.

بازی فعال کردن مغز، بازی پازل:

شما می توانید تعداد زیادی از برنامه های آموزش خود را در مغز به صورت آنلاین پیدا کنید. اما پزشکان هنوز مطمئن نیستند این کار چه مقدار می تواند به شما کمک کند که حافظه ی متمرکز خود را بسازید. شما می توانید با استفاده از پازل، جدول کلمات متقاطع و برخی از ویدئوها یا بازی های رایانه ای سعی در تمیز کردن ذهن خود داشته باشید. خواندن هم یک راه خوب برای درگیر نگه داشتن بیش از حد مغز است.

9- پاک کردن اطلاعات به هم ریخته:

اطلاعات بیش از حد به هم ریخته برای هر کسی می تواند ام اس را بدتر کند. شکل چیزهایی را که می توانید بکشید و تمرکز و راه هایی برای جلوگیری از آن را یاد بگیرید. تنظیم یک زمان آرام از روز برای خودتان به دور از همهمه، وزوز، ایمیل ها و تماس های تلفنی. یک ساعت آرام یا دو ساعت از هر روز به شارژ مغز شما کمک می کند.

مواظب سرعت پردازش خود باشید:

هنگامی که در حال گرفتن جزیئات هستید با کم کردن سرعت سعی کنید بیش از حد سریع نباشید. همیشه سؤال بپرسید و اطلاعات را در حافظه ی خود تکرار کنید. در کارهای پیچیده برنامه ریزی کنید.

11- ورزش بدن و مغز شما:

جلسات تمرین با عرق کردن در ورزشگاه مغز شما را در اوج خود حفظ می کند. طبق تحقیقات ورزش می تواند به ذهن شما هنگامی که ام اس دارید کمک کند. مطالعات نشان داد ۳۰ دقیقه ورزش، ۳ بار در هفته باعث پمپاژ بهتر قلب شده و منجر به تغییرات مغز می شود و حافظه ی افراد مبتلا به این بیماری را افزایش می دهد. اما زمانی که شما احساس خستگی می کنید به معنی مه مغز است و علائم را بدتر می کند.

لینک های مرتبط: تقویت مغز با برخی خوراکی ها ، چگونه نیمکره های مغزتان را فعال کنید

دکتر سلام