مواد مغذی ضروری ترکیباتی است که بدن نمی تواند به مقدار کافی آن ها را تولید کند. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، این مواد مغذی برای پیشگیری از بیماری ها، رشد و سلامت حیاتی هستند. درشت مغذی ها. ریز مغذی ها، پروتئین، کربوهیدرات و چربی جز گروه درشت مغذی ها و ویتامین و مواد معدنی جز ریز مغذی ها هستند.

6 گروه اصلی از عناصر کم مصرف ضروری و درشت مغذی:

 

1- پروتئین:

پروتئین برای سلامت بسیار مهم است. ۱۵ درصد وزن بدن افراد به طور متوسط از پروتئین است. پروتئین در درجه ی اول برای رشد، سلامت و بازسازی و نگهداری بدن استفاده می شود. هورمون ها، آنتی بادی ها و مواد مهم دیگر از پروتئین تشکیل شده است. پروتئین تا زمانی در بدن لازم نباشد مصرف نمی شود. پروتئین ها از اسیدهای آمینه مختلف ساخته شده اند. در حالی که بدن می تواند برخی از اسیدهای آمینه ی خود را در آن ایجاد کند. شما برای عملکرد درست بدن خود نیاز به اسید آمینه دارید.

منبع طبیعی پروتئین:

در حالی که گوشت، ماهی و تخم مرغ منابع خوبی از اسیدهای آمینه ی ضروری هستند. شما همچنین می توانید پروتئین ها را از منابع گیاهی مانند لوبیا، سویا، آجیل و برخی از دانه های دریافت کنید. بسته به فعالیت های روزانه و سن شما، مقدار نیاز شما از پروتئین مشخص می شود.

2- کربوهیدرات ها:

کربوهیدرات های سالم برای بدن لازم می باشند. کربوهیدرات ها کارهای لازم برای سوخت و ساز بدن به خصوص سیستم عصبی مرکزی و مغز و محافظت در برابر بیماری ها را انجام می دهد. با توجه به دستورالعمل های رژیمی در آمریکا، کربوهیدرات ها باید ۴۵ تا ۶۵ درصد از کل کالری روزانه را شامل می شوند.

منبع طبیعی کربوهیدرات:

علاوه بر نان سفید و ماکارونی، غلات سبوس دار، لوبیا، سبزیجات غنی از فیبر و میوه هستند.

3- چربی:

تحقیقات اخیر نشان داده اند، چربی های سالم بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم هستند. چربی ها از بسیاری از عملکردهای بدن مانند ویتامین ها و جذب مواد معدنی، لخته شدن خون، سلول های ساخت و ساز و حرکت ماهیچه، پشتیبانی می کند. دستورالعمل رژیمی آمریکا توصیه می کند ۲۰ تا ۳۵ درصد از کالری روزانه از چربی به دست می آید. چربی های سالم در رژیم غذایی شما می تواند به تعادل قند کمک و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نوع ۲ را کاهش و عملکرد مغز را بهبود ببخشد. آن ها همچنین ماده ی ضد التهابی قوی هستند و ممکن است خطر ابتلا به ورم و درد مفاصل، سرطان، و بیماری آلزایمر را کاهش دهند.

4- ویتامین ها:

ویتامین ها برای رفع بیماری و سالم ماندن بدن حیاتی هستند. ۱۳ ویتامین برای عملکرد درست بدن ضروری هستند. از جمله ویتامین A، C، B  و Dهر ویتامین نقش مهمی در بدن ایفا می کند. ویتامین ها برای سلامتی بینایی، پوست و استخوان، ضروری هستند. آن ها ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه و پروستات را کاهش دهند. ویتامین ها مثل ویتامین Cسیستم ایمنی بدن را تقویت و به الیتام زخم ها کمک می کند.

منبع طبیعی ویتامین ها:

یک رژیم غذایی متنوع و متعادل و پر از سبزیجات و میوه جات، سرشار از انواع پروتئین می باشد.

5- مواد معدنی:

مواد معدنی نیز بسیار شبیه به  ویتامین ها برای حیات بدن لازم هستند. آن ها برای بسیاری از بخش های بدن از جمله، ساخت استخوان های قوی و دندان ها و متابولیسم لازم می باشند. برخی از مواد معدنی مانند کلسیم، آهن و روی رایج تر هستند. کلسیم با انتقال سیگنال های عصبی، فشار خون سالم را حفظ می کند و باعث انقباض عضلات و آرامش می شود. آهن از سلول های قرمز خون، هورمون ایجاد می کند، در حالی که روی سیستم ایمنی را تقویت و زخم را بهبود می بخشد.

6- آب:

شما می توانید هفته ها بدون غذا بمانید اما بدون آب حتی برای چند روز  زندگی میسر نیست. آب برای هر سیستم در بدن بسیار مهم می باشد. حدود ۶۰ درصد از وزن بدن از آب تشکیل شده است. آب عملکرد مغز و خلق و خوی شما را بهبود می بخشد. آب سبب دفع سموم، حمل مواد مغذی به سلول ها می شود و از یبوست جلوگیری می کند. حتی کم آبی خفیف می تواند در شما احساس خستگی ایجاد کند و سبب اختلال در تمرکز و عملکرد فیزیکی شما شود.

منبع طبیعی تامین آب بدن:

میوه و سبزیجات یک منبع بزرگ از آب هستند و نیز اسفناج یا هندوانه منابع غنی از آب هستند. خوردن یک رژیم غذایی متنوع پر از میوه، سبزیجات، پروتئین سالم و چربی ها و غلات سبوس دار بهترین راه برای استفاده ی کافی از این شش گروه مواد مغذی می باشد.

دکتر سلام