بعضی صداها در بدن خبر از انواع مشکلات جسمی میدهند بهتر است به صداهایی مختلف در بدنتان دقت کنید تا در صورت لزوم پی به بیماربودن خود ببرید به راهنمایی های پزشکی در این زمینه دقت کنید .صدای زنگ در گوش،صدای مفاصل،خس‌خس سینه،سکسکه و صدای روده را باید جدی بگیرید .

بدن هرانسان صداهای مختلفی ایجاد می‌کند که امری کاملاً طبیعی است. اما گاهی اوقات این صداها نشانه مشکلی است که در داخل بدن رخ می‌دهد.

گاهی اوقات، صدای حرکت سریع خون از شریان کاروتید و عروق ژوگولار که در پشت گوش قرار دارد، شما را متوجه صدای اضافه می کند.نوع دیگری از صدا هنگام تکان دادن یا خم کردن گردن ایجاد می‌شود. کشیدگی کپسول موجود در آن قسمت، باعث کاهش فشار برمایع مفصلی و تجمع گاز می‌شود. صدایی که شنیده می‌شود، صدای گاز است که از مایع مفصلی خارج می‌شود.
اما صداهای دیگر:
صدای زنگ در گوش:
اگر این صدا به‌ صورت منظم شنیده می شود، می‌تواند علامت هشداردهنده باشد که براثر آسیب دیدن یا عفونت گوش ایجاد می‌شود.

صدای مفاصل:
هنگام حرکت‌های ناگهانی مانند ایستادن یا نشستن، صداهایی از مفصل شنیده می‌شود.
درصورتی‌که همراه این صدا، کاهش تحرک و سفتی ایجاد شود، می‌تواند نشانه‌ای از پارگی رباط یا آسیب‌دیدگی باشد.

خس‌خس سینه:
این صدا نشان دهنده انسداد راه‌های تنفسی به دلیل ترشحات اضافی خلط است. همچنین ممکن است نشان دهنده پارگی غضروف بینی باشد.

سکسکه:
این صدا به علت وقفه در اسپاسم دیافراگم رخ می‌دهد.اعصاب فرنیک و واگ، دیافراگم را کنترل می‌کند که به دلیل ایجاد هیجان یا مصرف داروهای تحریک‌کننده وقفه به وجود می‌آید .

صدای روده:
بلند شدن این صدا بعد از صرف شام نشانه وجود هوا و مایعاتی است که در دستگاه گوارش در حال حرکت است. هنگامی‌که معده خالی است، این صدا نشانه تخلیه باقی‌مانده مواد غذایی و مایعات از روده است.

روزنامه خراسان