ترفندهای لاغری و تناسب اندام در این ایام طرفداران زیادی پیدا کرده است اگر می خواهید با روش های ساده خانگی به کاهش وزن دست پیدا کنید پیشنهاد میکنم با ما همراه باشید با خانه تکانی هم می توانید به اهداف خود در زمینه تناسب اندام جامه عمل بپوشانید .

برای رسیدن به تناسب اندام در روزهای پایانی سال نیاز به گرفتن رژیم‌های سخت لاغری ندارید و کافی است با خانه‌تکانی به این هدف دست یابید.

خانه‌تکانی یک رسم مطلوب در بسیاری از کشورهای آسیایی است که علاوه بر تمیز کردن خانه و از بین بردن میکروب‌ها و آلودگی ها، انرژی‌های منفی را نیز از خانه دور می‌کند.
شما می‌توانید در کنار خانه‌تکانی به قصد پاکیزگی خانه به هدف دیگری نیز دست پیدا کنید و آن تناسب اندام است. برای رسیدن به این منظور می‌توانید راهکارهای زیر را انجام دهید:
خانه تمیز و پاکیزه نشان دهنده کدبانو بودن خانم خانه است. در هر سنی و با هر شرایطی چه مجرد و چه متاهل تمیزی خانه می‌تواند به شدت بر نگرش دیگران نسبت به شما موثر باشد.
برای تمیز کردن و گردگیری اسباب و لوازم منزل مانند در، پنجره، راه پله‌ها یا پشت بام می‌توانید از کمک دیگران بهره‌مند شوید اما برای کارهایی، چون گردگیری و شستشو و نظافت وسایل در صورت عدم داشتن منع پزشکی و با رعایت نکات ایمنی می‌توانید از نیروی خود استفاده کنید و به این ترتیب کالری‌های اضافی بدنتان را بسوزانید.
در گام اول در روزهای خانه تکانی ازخوردن شیرینی و شکلات خودداری کنید، همچنین خوراکی‌های فست فود و پرچرب و سرخ شده را حذف کنید تا سریعتر به وزن مطلوب خود برسید.
خوراکی هایی مانند تخم مرغ، دانه‌های آجیل، برنج قهوه ای، لبنیات، نان حاوی سبوس و غلات را در رژیم غذایی خود در این روز‌ها قرار دهید تا انرژی بالاتری برای انجام کارهای خانه داشته باشید.
تک تک وسایل را با حوصله و دقت شستشو داده، خشک کرده و سر جای خود قرار دهید. می‌توانید دکوراسیون داخلی منزل خود را تغییر دهید و به کار افراد خدماتی که اقداماتی مانند رنگ آمیزی یا تعمیرات خانه را انجام می‌دهند، نظارت کنید. تمامی این کار‌ها باعث سوزانده شدن کالری‌های اضافی بدن شما می‌شود.
نکته مهم نخوردن هله هوله و تنقلات حین خانه تکانی و یا بعد از آن است. می‌توانید از دانه‌های آجیل، خرما یا کشمش برای رفع خستگی همراه با نوشیدن چای استفاده کنید، اما خوردن شیرینی و شکلات می‌تواند تمامی تلاش‌های شما برای لاغر شدن را نابود کند.
راه پله‌های درونی خانه را پاک کنید، فرش‌ها را بشویید و پاک کنید، پنجره‌ها را تمیز کنید، آویز لوستر‌ها را پاک کنید، کفپوش‌ها را تی بکشید، کتاب‌ها و وسایل منزل را گردگیری کنید، لباس‌های داخل کمد را مرتب کنید، تمامی این کار‌ها کالری‌های اضافی بدن شما را آب می‌کند.
در این زمان پیاده روی و اندکی دویدن پس از خانه تکانی می‌تواند روند کم شدن وزن بدن را تثبیت کند و به این ترتیب به تناسب اندام مطلوب خود دست می‌یابید.
نکته مهم دیگر پرهیز از فشار آوردن به بدن حین خانه تکانی است. اگر بدون مراقبت لازم اشیاء را جابه جا کنید، دیر یا زود با مشکل کمردرد و زانو درد مواجه می‌شوید.
همچنین خوردن برخی اسموتی‌های میوه‌ها و سوپ سبزیجات نیز می‌تواند باعث کاهش وزن در این ایام شود.
کارشناسان در تحقیقات خود دریافتند زنانی که خانه دار هستند و به نظافت منزل خود اهمیت می‌دهند و همیشه آن را تمیز نگه می‌دارند، از تناسب اندام بهتری به نسبت سایر زنان برخوردار هستند.
برای دستیابی به وزن مطلوب در زمان خانه تکانی شام را سبک و در اویل شب مصرف کنید، هنگامی که کارتان تمام شد به خودتان پاداش دهید، اما این پاداش نباید شیرینی و شکلات باشد بلکه یک فنجان چای آرامش بخش مانند چای بابونه یا چای نعناع هم می‌تواند علاوه بر رفع خستگی مانع از اضافه وزن شود.
نشسته خانه تکانی نکنید بلکه هر چقدر فعالیت شما بیشتر باشد به همان میزان کالری بیشتری می‌سوزانید. وسایل خانه را به صورت ایستاده پاک و مرتب کنید و کمتر بنشینید مگر زمانی که واقعاٌ احساس خستگی می‌کنید.
همچنین یک لیست از کارهایی که باید انجام دهید آماده کنید تا هر روز با برنامه از خواب بیدار شوید، به خودتان فشار نیاورید و به آرامی و در چند روز همه جا را پاک و تمیز کنید.
برای اینکه از روند لاغر شدن خود مطلع شوید هر روز خود را وزن کنید به این ترتیب می‌توانید از پیشرفت خود لذت ببرید.
خانه تکانی و آماده شدن برای استقبال از سال نو معمولاٌ با خرید وسایل خانه همراه است. تا حد امکان از خودروهای شخصی استفاده نکنید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید تا کالری‌های بیشتری بسوزانید.
منبع: Cleanandscentsible