یکی از راه های اصلی دست یابی به موفقیت الگو برداری از افراد موفق است. افراد موفق از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند. آنها تلاش می کنند تا نهایت استفاده را از زمان ببرند و همچنین به تفریح و سایر وظایف خود در خانواده هم رسیدگی کنند. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

روز تعطیل هفته… همان لحظه‌ای که تقریبا همه آدم‌ها تمام طول هفته انتظارش را می کشند اما در عین حال وقتی در بعدازظهر روز تعطیل احوالشان را جویا شوید، جز کسالت و حوصله‌ای که حسابی سر رفته جوابی نخواهید شنید.

با همه این تفاسیر اما روزهای تعطیل هفته همچنان می‌توانند جالب باشند، البته به شرط اینکه شما طرز فکر صحیحی درباره استفاده درست از این روز داشته باشید و خب ،‌به این طرز فکر متعهد شوید. قرار نیست روزهای تعطیل را هم کار کنید اما قرار هم نیست آنها را چنان به بطالت در قالب کز کردن کنج مبل و زل زدن به تلویزیون یا خوابیدن صبح تا شب و کرختی ناشی از آن بپردازید که غم جمعه عصر همیشه شما را به وحشت بیاندازد!

راهکارهایی بسیار ساده و عملی وجود دارند که در عین سادگی اما همت شما را می‌طلبند،‌ همان‌هایی که افراد موفق با به کارگیری‌شان در روزهای تعطیل،‌ کسالت اینروزها را از بین برده‌اند. این 15 راهکار را مرور کنید؛

1- آنها وقت مفیدی را با خانواده،‌ دوستان و عزیزانشان می‌گذرانند

شاید تصورتان این باشد که وقتی یک روز تعطیل را در خانه می‌گذرانید و به صرف حضورتان در خانه ،‌کنار خانواده هستید اما واقعیت این است که خوابیدن صبح تا شب یا خیره شدن به صفحه تلویزیون به معنای گذرن اوقات مفید با خانواده نیست.

افراد موفق یعنی همان‌هایی که تمام طول هفته درگیر کار و برنامه‌های کاری هستند خوب می‌دانند که تمام زمان کاری را خارج از دسترس هستند و وقتی برای خانواده ندارند ، بنابراین آنها بیشتری اوقات روز تعطیل هفته را همراه عزیزانشان می‌گذرانند ،‌با آنها حرف می‌زنند ، با آنها غذا می‌خورند و با آنها به گردش می‌روند.

2- آنها برنامه‌ریزی‌های جالبی می‌کنند

این موضوع یکی از مهمترین نکته‌های همین مطلب است. لورا واندر کام،‌ نویسنده کتاب مشهور “بیشترین کارهایی که افراد موفق آخر هفته‌ها انجام میدهند” درباره این موضوع می‌گوید: “این امر در آخر هفته‌ها وقتی محقق می‌شود که شما به برنامه‌ریزی اتفاقات جالب در روز تعطیل بیشتر از آنچه که قرار است فردا صبح ، یعنی اول هفته واقع شود ، متمرکز شوید”

می‌توانید برای هر آخر هفته ، مثلا هر جمعه شب برنامه شام خانوادگی ترتیب بدهید ، یا به فعالیتی که برای همه اعضای خانواده جالب است بپردازید ،‌مثلا برای پیاده‌روی به پارک بروید یا شاید هم سالن بولینگ برایتان جالب‌تر باشد.

3- آنها برای هفته پیش رو برنامه‌ریزی می‌کنند

برخی افراد موفق ترجیح می‌دهند در شب‌های تعطیلی نگاهی به تقویم‌شان بیاندازند تا برنامه‌ها و زمانبندی لازم را برای کارهایی که در طول هفته پیش رو دارند، ساماندهی کنند. به این ترتیب آنها می‌توانند بدون استرس برنامه‌های لازم را پیش بینی کنند.

4- آنها ورزش می‌کنند

پیاده روی کردن یا به باشگاه ورزشی رفتن می‌تواند یکی از راه‌های گذران مفید تعطیلی آخر هفته باشد. شاید بد نباشد در این روزها طوری ورزش کنید تا حسابی عرقتان در بیاید و تمام سموم طول هفته از بدنتان بیرون بریزد. به همین سادگی…

5- آنها غذای سالم می‌خورند

از آنجاییکه تمام طول هفته به دلیل مشغله زیاد مجبور شده‌اید سراغ غذاهای کنسروی ،‌فست فودی و خلاصه حاضری بروید بد نیست یک بازیابی غذایی کنید و با خوردن وعده‌های سالم انرژی از دست رفته‌تان را به دست بیاورید. یادتان باشد فست فود آنقدر سنگین هست که صبح فردا چیزی جز کسالت اول صبحی برایتان باقی نگذارد. بنابراین حتما سراغ غذاهای سالم بخصوص سبزیجات بروید. دمنوش‌های آرامبخش گیاهی را برای شب جمعه‌ها فراموش نکنید. حتی یک لیوان آب به همراه چند قطره آب لیموترش داخل آن، می‌تواند ویتامین C کافی را به بدن شما برساند.

6- آنها مطالعه می‌کنند

بیشتر افراد موفق هر شب قبل از خواب مطالعه می‌کنند. بنابراین مطالعه جمعه شب‌ها بخشی از روتین زندگی آنهاست. با این حال در این روز آنها قطعا وقت بیشتری برای مطالعه در حوزه‌هایی دارند که در طول هفته به دلیل مشغله زیاد نمی‌توانند به آن بپردازند.

7- آنها ایمیل‌ها، مسیج‌ها و تلفن‌ها را جواب می‌دهند

شب‌های تعطیل بهترین زمان برای پاسخ دادن به ایمیل‌ها شخصی ،‌تلفن‌ها و مسیج‌های دوستان و آشنایانی است که در طول هفته به دلیل مشغله زیاد فرصت پاسخگویی به آنها مهیا نبوده است. این یکی از عادت‌های افراد موفق است.

8- آنها دوشاخه‌ها را از برق می‌کشند!

بعد از جواب دادن به تلفن، ایمیل و مسیج‌های شخصی، تلفن‌، لپ‌تاپ یا تبلت خاموش می‌شود. افراد موفق همان‌هایی هستند که برنامه‌های کاری‌شان را در شب تعطیلی به خانه نمی‌آورند و خودشان را مشغول اینکارها نمی‌کنند. بنابراین بعد از رسیدگی به تلفن‌ها و پیام‌های شخصی وسایل ارتباط جمعی خاموش می‌شود تا اوقات بیشتری همراه خانواده بگذرد.

9- آنها آرامش را بازیابی می‌کنند

در روزهایی تعطیل زمانی را برای ریکاوری آرامش ذهن و بدن اختصاص بدهید. شما قطعا می‌دانید که هفته شلوغی در پیش دارید بنابراین خوردن یک غذای سالم و بهره‌مندی از یک خواب کافی ذهن و جسم‌تان را برای هفته جدید آماده می‌کند. لطفا مشاجره‌های خانواده‌گی را برای زمان یکساعت قبل از خواب آن هم در روز تعطیل نگذارید چون نباید با استرس بخوابید.

10- آنها داوطلب می‌شوند

هیچ پایان هفته‌ای بهتر از داوطلب شدن برای خدمت به افرادی که به کمک نیاز دارند نیست. به همین ترتیب است که شما یک روز پیش از شروع هفته جدید ذهنتان را از استرس تهی کرده‌اید و حس انجام دادن یک عمل خیر را به روح و روانتان القا کرده‌اید.
این بهترین راه برای برقراری ارتباط با حس نوعدوستی است قبل از اینکه با شروع هفته به دلیل مشغله‌های زیاد راه افراد از هم جدا شود.

11- آنها خواب خود را برنامه‌ریزی می‌کنند

همواره درباره خطراتی که افراد کم خواب یا بد خواب را تهدید می‌کنند حرف‌های زیادی زده شده است. با این حال افراد موفق همان‌هایی هستند که از فرصت‌ها برای برنامه ریزی یک خواب کافی و راحت هم استفاده می‌کنند، مقوله‌ای که اتفاقا برای افراد پر کار یک چالش جدی محسوب می‌شود.

یکی از این راه‌ها انتخاب ساعت معین شبانه برای خواب است به طوریکه فرد هر شب همان ساعت به رختخواب برود و خب این روش از طرف کارشناسان امر به عنوان بهره‌مندی از یک خواب سالم شبانه حسابی توصیه شده است.

بهترین زمان برای شروع این برنامه شب یک روز تعطیل است که شما قرار است از فردای آن ، هفته کاری را آغاز کنید و باید با استراحت حسابی آماده آغاز دوباره هفته باشید. شما باید ساعتی را که قرار است صبح بیدار شوید برنامه ریزی و حساب کنید تا ببینید چند ساعت خواب نیاز دارید ،‌بعد نه فقط برای بیدار شدن که برای خوابیدن هم ساعت کوک کنید تا آلارم آن به شما یادآوری کند وقت خواب فرا رسیده.

بدترین اتفاقی که در این باره می‌تواند واقع شود این است که تا دیر وقت بیدار بمانید و آنوقت تمام صبح روز بعد را چرت بزنید.

12- آنها بازتاب رفتارهای خود را بررسی می‌کنند

آخر هفته‌ها، بخصوص ساعات پایانی یک روز آخر هفته بهترین زمان ممکن برای بازگشت یک قدمی شما به عقب و دسته‌بندی احساساتان است. بخصوص در زمان‌هایی که شما از شروع هفته هراس دارید. در چنین مواقعی بهتر است همه افکارتان را روی یک کاغذ بنویسید و بعد از بالا تا پایین آنها را مرور کنید تا دریابید اوضاع چگونه است. شاید همه چیز آنقدر ترسناک که شما فکر می‌کنید نباشد. این پروسه شما را برای ابراز احساسات ارزشمندی پشتیبانی می‌کند.

13- آنها فرهنگ گردی می‌کنند

یک روز تعطیل بهترین فرصت برای شما به تنهایی یا همراه خانواده و دوستانتان است تا یک گردش فرهنگی درست و حسابی را تجربه کنید.شاید بخواهید به یک موزه بروید، یا از مکان‌های تاریخی دیدن کنید و شاید هم بخواهید یک فیلم جدید را در سینما ببینید. برای اینکه خودتان را به این گردش‌ها عادت بدهید و در روز موعود تنبلی نکنید در طول هفته بلیط را تهیه و رزرو کنید تا بهانه‌ای دست خودتان ندهید.

14- آنها با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند

این بدان معنا نیست که آنها وسط اتاقی می‌ایستند که با انواع آدم‌ها با شخصیت‌های مختلف محاصره شده است! در واقع شما می‌توانید از روزهای تعطیل برای برقراری ارتباط با یک همکلاسی یا همکار قدیمی استفاده کنید. یا دوستی که مدتهاست او را ندیده‌اید. وقتی روزهای شلوغ کاری در طول هفته اجازه نمی‌دهند شما سرتان را از روی میز کار بلند کنید پس از آخر هفته به عنوان روزی استفاده کنید که از روابط شما نگهداری می‌کنند.

15- آنها پایان یک روز تعطیل بر روی نوک قله ایستاده‌اند

خب، اول هفته در راه است و درست به همین دلیل شما باید پایان یک روز تعطیل را با یک تجربه مثبت،‌ افکار خوش بینانه یا احساسات فوق‌العاده پرانرژی به پایان برسانید. این یکی بر عهده خودتان است که روزتان چطور تمام شود و با چه انرژی به استقبال شروع یک هفته جدید بروید. سعی کنید بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

منبع:بیزینس اینسایدر