مایکروفر

طراحی مایکروفر طوری انجام شده که تشعشعات از آن خارج نشود و داخلش بماند.این حرف به این معناست که در حالت عادی مایکروفر بعنوان خطر حساب نمیشود.افراد زیادی هستند که وسوسه دیدن چگونگی پخت غذا گولشان میزند و به داخل مایکروفر نگاه میکنند ولی آیا این کار اشکالی ندارد؟آیا نگاه کردن به داخل مایکروفر ضرری ندارد؟

می‌خواهیم برایتان توضیح دهیم که باید از این عادت دست برداشت یا خیر.

از آنجا که هر کارمان در این روزها سرطان گرفتنمان را تضمین می‌کند! مسلما تا به حال چندین بار شنیده‌اید که نگاه کردن به درون مایکروفر خطرناک است و برای سلامت خوب نیست.

خوشبختانه برای آن دسته از افراد که با حسرت جلوی مایکروفر می‌ایستند و به غذایی که دور از دسترسشان در حال چرخیدن است خیره می‌شوند خبر خوبی داریم.

دکتر توماس استینمن، سخنگوی آکادمی چشم پزشکی آمریکا و استاد چشم پزشکی در دانشگاه کیس وسترن رزرو می‌گوید: فکر نمی‌کنم تماشای آنچه در مایکروفر در حال پختن یا گرم شدن  است ضرری داشته باشد. تا به حال نه دیده‌ام و نه شنیده‌ام که کسی به خاطر نگاه کردن به درون مایکروفر دچار آسیب دیدگی چشم شود.

جان درینگبرگ مهندس برقی است که آزمون ایمنی لوازم خانگی را انجام می‌دهد، و می‌گوید تا به حال چنین چیزی ندیده. او می‌گوید: هیچکس تا به حال نتوانسته ثابت کند نگاه کردن به درون مایکروفر روشن می‌تواند به چشم آسیب برساند. درینگبرگ از سال ۱۹۷۰ به کار آزمایش مایکروفرها مشغول است و تا به حال چنین چیزی را ندیده، و یا حتی گزارشی از این دست دریافت نکرده.

اینکه ترس وجود دارد قابل درک است، درباره ماشینی صحبت می‌کنیم که با تابش تشعشع به غذا آن را گرم می کند. دلیل اصلی این است که مایکروفر روی مولکول‌های آب موجود در غذاها کار می‌کند و با به تحرک در آوردنشان گرما تولید می‌کنند. و چشمان مانند بالن‌های آبی هستند که می‌بینند، که به آسیب بسیار حساس هستند.

تابش تشعشع‌هایی مانند چیزی که در مایکروفر قرار دارد می‌توانند باعث تیرگی لنز چشم شوند، که با نام آب مروارید نیز شناخته می‌شود. اما مایکروفرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که این تشعشعات را داخل خود نگه دارند، پس در واقع خطری شما را تهدید نمی‌کند.

در این وسائل به خوبی مهر و موم شده، و تا زمانی که این در بسته نشده باشد مایکروفر به حرکت در نمی‌آید. همچنین شیشه‌ی روی در این وسائل به گونه‌ای طراحی شده که تشعشعات نتوانند ازآن عبور کنند. تا زمانی که در مایکروفر سالم بماند و مهر و موم باشد خطر خاصی وجود نخواهد داشت. پس با خیال راحت به غذای خود که در حال چرخیدن در مایکروفر است نگاه کنید، این کار کمک نمی‌کند غذا سریعتر پخته شود! اما ضرری هم ندارد.

منبع : بهداشت نیوز