حالات روحی

شاید شما هم این موضوع را بدانید که به منظور حفظ سلامت بدن باید هیجان ها را کنترل کرد،چرا که رعایت نکردن این مورد تاثیرش را بر روی اندام های درون بدن میگذارد.طب سنتی در کشور چین این را میگوید که بدن انسان به محرک های بیرونی و درونی جواب میدهد.بدن فقط وظیفه اش این نیست که ماده های غذایی را به انرژی تبدیل کند یا اینکه سوخت ساز را کنترل نماید.

در واقع بدن علاوه بر محرک‌های فیزیکی که از طریق حواس دریافت می‌شود، هیجانات و احساسات را نیز تفسیر کرده و پاسخ مثبت یا منفی ایجاد می‌کند که بر اندام‌ها تاثیر می‌گذارد.

اما جالب اینجاست که اندام‌های بدن نیز زمینه‌ساز هیجانات و حالات روانی مختلفی می‌شوند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

قلب و روده باریک: شادی

در طب سنتی چینی گفته می‌شود که شادی با دو اندام قلب و روده باریک ارتباط دارد. قلب هماهنگ با فرایندهای بدن، جریان خون را تنظیم و عروق خونی را کنترل می‌کند. روده باریک نیز مسئول جذب ریزمغذی‌ها و مواد معدنی خوراکی‌هاست. گرچه هیجان سالمی مانند شادی عملکرد این اندام‌ها را تحریک می‌کند اما اگر به شکل افراطی باشد می‌تواند زمینه‌ساز مشکلاتی مانند حالت عصبی، افزایش تپش قلب، بی‌خوابی و عدم تمرکز می‌شود. افرادی که این اندام‌های آن‌ها تحت تاثیر شادی مضاعف است حساس، برون‌گرا و پرحرف هستند که هیجانات بالا و تحریک‌پذیری زیادی دارند.

کبد و کیسه صفرا: خشم

خشم و دیگر حالات هیجانی مشتق آن به این اندام‌ها مرتبط است. کبد مسئول ذخیره خون و تنظیم جریان انرژی حیاتی بدن است. کیسه صفرا نیز صفرا ترشح و ذخیره می‌کند.

اگر این اندام‌های بدن دچار مشکل باشد، شاید فردی بسیار پرجنب‌وجوش اما بیش‌ازحد نگران باشید که این حالت می‌تواند عکس‌العمل همراه باخشم و تندخویی را برانگیزد. علاوه بر خشم باید به احساسات ناامیدی، غضب و انزجار نیز توجه داشت. عملکرد طبیعی و مطلوب کبد موجب تولید انرژی مولد و مفرح می‌شود.

طحال و معده: مشغله ذهنی

این اندام‌ها با اندیشه و تفکر، وسواس فکری و نوستالژی ارتباط دارند. گرچه معده مسئول تغییر شکل مواد غذایی است و طحال به‌عنوان بخشی از سیستم لنفاوی با عفونت‌ها مقابله و تعادل چربی‌ها را در بدن تنظیم می‌کند اما افراد مبتلابه بیماری‌های مرتبط با آن‌ها، به‌رغم اینکه آرام هستند و دغدغه‌ای ندارند اما در تصمیم‌گیری دچار مشکل هستند.

ریه و روده بزرگ: اندوه

غصه، اندوه و افسردگی را باید به این دو اندام نسبت داد. ریه‌ها تنفس را تنظیم کرده و روده بزرگ مسئول هضم و جذب ریزمغذی‌ها و قدرت دفاعی بدن است. فرد مبتلا به مشکلات این اندام‌ها ممکن است به‌رغم استقلال و عملکرد منطقی بالا از انزوای و فرورفتن در دنیای خود رنج ببرد. همچنین گاه علائم جسمانی مانند کاهش اشتها و فشار قفسه سینه نیز بروز می‌کند.

کلیه‌ها و مثانه: ترس

ترس و اضطراب با کلیه‌ها ارتباط دارند. کلیه‌ها خون را از مواد زائد تصفیه و مثانه نیز ادرار را جمع و دفع را کنترل می‌کند. بعضی از افرادی که از دردهای پشت و پهلوها و دیگر علائم مرتبط با ناراحتی این اندام‌ها رنج می‌برند ممکن است حالات ترس و عدم اطمینان را تجربه کنند. حفظ تعادل انرژی کلیه‌ها می‌تواند در تقویت اعتمادبه‌نفس و تایید توانایی‌های خود موثر باشد.

منبع : شفا آنلاین