مردم کشور های مختلف چگونه وزن خود را کاهش می دهند

6

مسئله ی چاقی مسئله ای نیست که فقط مردم کشور ایران دچار آن باشند ، بلکه در سرتاسر دنیا این مشکل همگانی است. البته شیوه های درمان در هر کشور طبق وضعیت تغذیه و آداب و رسوم مردم آنجا با دیگر کشور ها متفاوت است.

اگر چاقی را به عنوان یک مشکل مشابه جهانی در نظر بگیریم، آن وقت می توان گفت همه مردم دنیا برای کاهش وزن از روش هایی کمابیش ثابت استفاده می کنند، مثل کم کردن کالری دریافتی یا خوردن میوه و سبزی یا ورزش منظم اما شیوه اجرای این روش های کلی در میان مردم تفاوت های زیادی دارد. در بسیاری از کشورها این روش های کلی مبارزه با چاقی و سلامت به شیوه هایی سنتی و آیینی تبدیل شده که کارایی شان در طول زمان ثابت شده است. در این مطلب ۱۷ روش از ۱۷ کشور دنیا را معرفی می کنیم که در همان کشورها برای کم کردن وزن به کار می روند. اگر دقت کنید می بینید که اصول با هم تفاوتی ندارد.

 

 

روسیه:

باغچه سبزی داشته باش

در روسیه ۵۱ درصد مردم تعطیلات تابستانی یا تعطیلات آخر هفته را به خانه های ییلاقی خارج شهر می روند. تقریبا در تمامی این خانه ها یک باغ بزرگ یا کوچک وجود دارد. روس ها سبزی های مصرفی شان را خودشان کاشته و آن ها را برای استفاده درازمدت کنسرو می کنند. پروفسور هیل، متخصص تغذیه و مدیر سابق انجمن تغذیه آمریکا می گوید: «با این کار رژیم غذایی طبیعی تر و سالم تر می شود. وقتی شما محصولات باغ خودتان را مصرف کنید طبعا چاق نخواهید شد!»

 

 

انگلستان:

کوچکش کن

رستوران های مک دونالد را که می شناسید. غذاهای این رستوران یکی از متهمان اصلی رواج فرهنگ فست فود و اضافه وزن محسوب می شود. یکی از گزینه های غذایی این رستوران غذاهای سوپرسایز (ابعاد بزرگ) است یعنی ابعاد همبرگر، سیب زمینی سرخ کرده و نوشابه آن از حالت عادی بزرگ تر و بیشتر است اما در انگلیس کارمندان مک دونالد برخلاف تمام کشورهای دیگر این گزینه را ارائه نمی کنند و خریداران هم به ندرت ممکن است سراغ غذاهای سوپرسایز را بگیرند. این عادت صرفه جویی در غذاخوردن و خرید غذا که از زمان جنگ دوم جهانی در این کشور رواج یافته باعث شده تا کالری دریافتی کمتر شده و اضافه وزن نیز به نسبت متعادل تر باشد.

 

 

تایلند:

تندش کن

غذاهای تایلندی در زمره تندترین غذاهای دنیا قرار دارند. فلفل های تند باعث افزایش متابولیسم(سوخت و ساز) می شوند اما مهم ترین فایده آن ها در زمینه کاهش وزن این است که فرد ناچار می شود کمتر غذا بخورد. پروفسور جیمز هیل، مدیر اسبق انجمن تغذیه آمریکا می گوید: «آمریکایی ها خیلی سریع غذا می خورند. در نتیجه زمانی که بدن پیام سیر شدن را ارسال می کند شما بیش از حد غذا خورده اید. آرام غذا خوردن یکی از بهترین روش های کاهش وزن است. یک راه ساده برای آرام خوردن هم تند کردن غذاست.»

 

 

لهستان:

بیشتر در خانه غذا بخور

لهستانی ها به طور معمول فقط ۵ درصد از بودجه خود را صرف غذاخوردن در بیرون از منزل می کنند. درحالی که آمریکایی ها ۳۷درصد پول خود را صرف غذاخوردن در بیرون از منزل می کنند و بیشتر از هر چیز به رستوران های فست فود می روند. برای این که پول تان بیهوده هدر نرود، بررسی کنید که هر چند وقت یک بار بیرون از منزل غذا می خورید و آرام آرام دفعات آن را کاهش دهید. به گفته متخصصان تغذیه، افرادی که در منزل غذا می پزند کمتر از افرادی که این کار را انجام نمی دهند غذای ناسالم می خورند. تحقیقات نشان داده، کم شدن میزان طبخ غذا در منزل ارتباط مستقیمی با افزایش میزان چاقی در جامعه دارد.

 

 

اندونزی:

هر چند وقت یک بار روزه بگیر

اندونزی پرجمعیت ترین کشور مسلمان دنیا است و به همین دلیل آداب و سنن اسلامی در تمام ابعاد زندگی مردم این کشور جا یگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است. یکی از این موارد روزه گرفتن است. در کشور اندونزی مردم جدا از روزه واجب هر چند وقت یکبار به دلایل مذهبی روزه های مستحبی می گیرند. گرچه هدف اصلی روزه گرفتن چیز دیگری است اما تاثیرات تغذیه ای آن بسیار مهم و مفید است. پروفسور هیل می گوید: «الگوی هر چند وقت یک بار روزه گرفتن، از غذاخوردن عصبی و دیوانه وار جلوگیری می کند و باعث می شود تا فرد کاملا گرسنه نشده غذا نخورد.» اما آمریکایی ها دقیقا برعکس هستند. هنوز غذای قبلی کاملا هضم نشده می روند سراغ غذای بعدی. پروفسور هیل می افزاید : «حتی اگر هر چند وقت یک بار فرد نصف روز هم روزه بگیرد تاثیرات فوق العاده ای روی سیستم فیزیولوژیک بدن خواهد داشت.»

 

 

مالزی:

زردچوبه بزن

گیاه این ادویه به طور وحشی در جنگل های مالزی می روید و در اغلب غذاهای سنتی این کشور استفاده می شود. یکی از اصلی ترین ترکیبات زردچوبه ماده ای است به نام کورکومین که بالقوه می تواند باعث کاهش وزن شود. مطالعه ای که اخیرا در دانشگاه تافتز آمریکا صورت گرفته نشان داده، موش هایی که تحت یک رژیم غذایی پرچربی و کورکومین بوده اند کمتر از موش هایی که کورکومین نمی خورده اند چاق شدند. محققان معتقدند، این ماده جلوی رشد بافت چربی را گرفته و باعث افزایش سوختن چربی می شود.

 

 

آلمان:

صبحانه بخور

در آلمان بیش از ۷۵ درصد مردم هر روز صبحانه می خورند که آمار فوق العاده ای است. مثلا ۴۴ درصد آمریکایی ها هر روز صبحانه می خورند. در عین حال آلمانی ها به عنوان رفع تکلیف صبحانه نمی خورند بلکه این وعده غذایی را با صبر و حوصله برگزار کرده و در آن نان، میوه، شیر و غلات را لحاظ می کنند. متخصصان تغذیه بارها و بارها تاکید کرده اند ، مردم صبحانه را کنار نگذاشته و حتما صبحانه کامل را در برنامه روزانه خود درنظر بگیرند. محققان انگلیسی نشان داده اند، مصرف صبحانه باعث فعالیت بهتر مغزی در طول روز شده و جلوی اضافه وزن را می گیرد.

 

 

فرانسه:

زیاد بشین، زیاد حرف بزن

فرانسوی ها در با هم غذاخوردن نمونه هستند. به طور متوسط ۹۲ درصد از خانواده های فرانسوی هر شب با هم غذا می خورند درحالی که این رقم در آمریکا ۲۸ درصد است. در واقع برای فرانسوی ها غذا خوردن یک اتفاق هیجان انگیز است. همین مسئله باعث افزایش طول مدت غذاخوردن می شود چون افراد خانواده مدام با هم حرف می زنند. تحقیقات نشان داده مکالمه باعث کند شدن غذاخوردن شده و فرد سریع تر احساس سیری می کند.

 

 

برزیل :

لوبیا پلو سرو کن

برزیلی ها جدا از انواع و اقسام جشن ها و رسومات شلوغ و پر سر و صدا تقریبا در کنار همه غذاهای شان برنج و لوبیا هم سرو می کنند و بابت همین سنت غذایی کمابیش لاغر هستند. مطالعه ای که در ژورنال تحقیقات چاقی به چاپ رسیده نشان می دهد، رژیم غذایی حاوی برنج و لوبیا در مقایسه با غذاهای رایج غربی خطر اضافه وزن را تا ۱۴ درصد کاهش می دهد. دلیل این امر پایین بودن چربی و بالا بودن فیبر این غذاست که باعث تثبیت سطح قند خون می شود. در نتیجه می توان با این رژیم غذایی تناسب اندام را حفظ کرد.

 

 

سوئیس:

یک کاسه موسلی بخور

موسلی حریره ای است که از جو، میوه و مغز(بادام، گردو و…) تهیه می شود. این ترکیب برای تامین سلامت و کنترل وزن بی نظیر است. این ترکیب توسط یک پزشک سوئیسی بیش از یک قرن پیش برای تقویت بیماران بستری در بیمارستان ابداع شد اما امروزه سوئیسی ها این ترکیب را به عنوان صبحانه و عصرانه مصرف می کنند. فیبر موجود در موسلی باعث می شود تا دیرتر هضم شده و فرد به مدت بیشتری احساس سیری کند البته در این ترکیب شکر هم زده می شود و باید مراقب بود تا شکر زیاد تاثیرهای مثبت آن را از بین نبرد.

 

 

هلند:

رکاب بزن

در هلند ۵/۱۶ میلیون نفر زندگی می کنند اما تعداد دوچرخه ها ۱۸ میلیون عدد است یعنی بیشتر از تعداد آدم ها. در ضمن برخلاف مثلا آمریکایی ها که دوچرخه را انگار فقط برای تزئین پارکینگ نگه می دارند، هلندی ها از دوچرخه در کارهای روزانه خود استفاده می کنند، مثلا با دوچرخه به خرید یا سر کار می روند. به طور متوسط یک شهروند هلندی سالانه ۵۴۱ مایل (تقریبا ۸۷۰ کیلومتر) دوچرخه سواری می کند. حتی در آمستردام در برخی مناطق چراغ های راهنمایی براساس سرعت دوچرخه تنظیم شده است. یک آدم با قامت متوسط درصورت دوچرخه سواری با سرعت متوسط در هر ساعت ۵۵۰ کالری می سوزاند. نتیجه کاهش وزن و تناسب اندام است.

 

 

ژاپن:

چرت بزن

در این کشور بسیار منظم و با برنامه بسیاری از مردم روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه چرت می زنند. مطالعات متعدد نشان داده کم خوابی مزمن باعث افزایش خطر اضافه وزن می شود. در این روند ۲ هورمون نقش دارند؛ لپتین که باعث ایجاد احساس سیری در مغز می شود و گرلین که باعث ایجاد احساس گرسنگی می شود. پروفسور جیمز ماس، مدیر مرکز تحقیقات خواب دانشگاه کورنل می گوید:« بسیاری از مردم وقتی خواب آلود هستند احساس گرسنگی می کنند. این افراد به جای خوردن اسنک باید کمی بخوابند».

 

 

آفریقای جنوبی:

چای روئیباس بخور

چای روئیباس نوشیدنی محبوبی در آفریقای جنوبی است که در مقایسه با چای سبز فواید بیشتری داشته و چون به طور طبیعی شیرین است موقع خوردن نیازی به قند یا شکر ندارد. مصرف روزانه یک لیوان از این چای (که توسط شرکت معروف استارباکس تهیه و وارد بازار جهانی شده) باعث جذب نشدن هزاران کالری در ماه می شود. متخصصان تغذیه معتقدند، فرهنگ نوشیدن چای به طور کلی میزان چاقی را کاهش می دهد. این مسئله شاید به خاطر محتویات ویژه چای مانند کاتچین باشد یا این که شاید دلیل آن این باشد که خیلی ساده وقتی بدن دچار کمبود آب است احساس گرسنگی می کنیم و وقتی چای می نوشیم این مشکل برطرف می شود.

 

 

مکزیک :

ناهار اساسی بخور

به جای این که مثل آمریکایی ها عمده کالری روزانه را موقع تاریکی هوا وارد معده کنید، می توانید مثل مکزیکی ها رفتار کنید. مکزیکی ها به طور سنتی یک وعده غذایی پر و پیمان را بین ساعات۲ تا ۴ بعدازظهر می خورند. اگر شب کمتر غذا بخورید صبح گرسنه از خواب بلند می شوید و صبحانه مفصلی می خورید که به کنترل وزن شما کمک می کند. به عنوان یک قانون سعی کنید عمده کالری روزانه خود را موقع صبحانه یا ناهار دریافت کنید.

 

 

هند:

خودت را گره بزن

بسیاری از مردم دنیا به حرکات کششی ذهن و جسم «یوگا» به عنوان یک روش بی نظیر برای کاهش استرس و افزایش انعطاف بدنی و ذهنی اعتقاد دارند اما خیلی از مردم نمی دانند حرکات کششی ذهن و جسم چقدر می تواند در کاهش وزن موثر باشد. کسانی که حرکات کششی ذهن و جسم کار می کنند ایندکس توده بدنی شان(BMI) پایین تر از ورزشکاران است. دلایل این امر متفاوت است، مثلا بهترین شرایط برای انجام حرکات کششی ذهن و جسم با شکم خالی است و می تواند باعث عضله سازی شود .

 

 

نروژ:

تعطیلی آخر هفته بزن بیرون

در نروژ یک سنت بسیار قدیمی و ریشه دار وجود دارد؛ روز یکشنبه (تعطیلی آخر هفته) همه افراد خانواده از کودکان خردسال تا پدربزرگ و مادر بزرگ تابستان ها به پیاده روی و زمستان ها به اسکی می روند. درحالی که مثلا آمریکایی ها روز یکشنبه معمولا در خانه هستند و حداکثر فعالیت بدنی شان حرکت از کنار یخچال به جلوی تلویزیون برای تماشای فوتبال است. این رسم نروژی ها را در منزل تان پیاده کنید. برای شروع بروید و در خیابان های اطراف پیاده روی کنید.

 

 

مجارستان:

ترشی بخور

مجارها عاشق ترشی هستند؛ خیار، فلفل، کلم و گوجه فرنگی. این چاشنی های مختلف به شما کمک می کنند تا لاغر بمانید دلیلش هم احتمالا به خاطر سرکه است که باعث ساخته شدن ترشی می شود. تحقیقات جدید نشان داده اسید استیک که اصلی ترین ماده تشکیل دهنده سرکه است باعث کاهش فشار خون، کاهش قند خون و جلوگیری از شکل گیری چربی می شود. اگر هم چندان ترشی خور نیستید داخل سالاد خود روغن زیتون و سرکه بریزید.

۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۰۲:۵۶
اشتراک گذاری (چگونه میتوانید این مطلب را برای دیگران بفرستید)

ساختمان پزشکان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.