طب سنتی از جایگاه ویژه ای در پزشک و درمان بیماری ها برخوردار است. بطور طبیعی هرجایی که سود وجود داشته باشد افراد سود جویی هم برای سوء استفاده در آنجا وجود دارند یکی از این مراکز برخی عطاری ها هستند که بدون داشتن علم کافی شروع به تجویز دارو و … می کنند. با دکتر سلام همراه باشید.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با مطلوب خواندن قوانین در حوزه برخورد با متخلفان در حوزه طب سنتی، بر ضرورت افزایش نظارت ها از سوی وزارت بهداشت بر عملکرد عطاری ها و مراکز طب سنتی تاکید کرد.

اکبر ترکی با انتقاد از گسترش طب سنتی غیرمجاز در کشور، افزود: وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی دو مرکزی برای اعطای مجوز به صنوفی مانند طب سنتی هستند لذا هرگونه فعالیتی در عرصه طب سنتی باید از کانال وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی عبور کند در غیر این صورت عوارض ناشی از فعالیت غیرمجاز این مراکز تبعات جبران ناپذیری خواهد داشت.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگرچه توجه به طب سنتی می تواند جایگزین خوبی برای داروهای شیمیایی باشد اما نباید از این نکته غافل شد که افراط و تفریط در هر کاری مطلوب نیست.

وی تاکید کرد: متاسفانه گاهی افرادی خارج از تخصص کافی و لازم اقدام به طب سنتی می‌کنند که نه تنها درمانی برای بیماران ندارد بلکه صدمات جبران ناپذیری برای افراد به همراه داشته که می‌طلبد ورود افراد به طب سنتی با مجوز و تایید وزارت بهداشت باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: امروزه قوانین لازم برای برخورد با متخلفان در حوزه طب سنتی وجود دارد و نباید بهانه خلاء قانونی دستاویزی برای عدم برخورد با متخلفان باشد لذا ضروری است نظارت‌ها در طب سنتی به نحوی افزایش یابد که هیچ فردی نتواند بدون مجوز اقدام به فعالیت در حوزه طب سنتی کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: می‌توان با قوانین فعلی وارد عمل شد و برخورد قاطعی با متخلفان انجام داد، در این میان اگر کمبود یا نقص قانونی وجود داشته باشد مجلس می تواند به کمک وزارت بهداشت به این موضوع ورود کرده و مانع از فعالیت سودجویان شود.

منبع: ایسنا