سعی کنید به طور منظم سینه های خود را معاینه کنید، تست پاپ اسمیر را انجام دهید و پوست خود را چک کنید. سرطان مثانه در میان مردان شایع تر از زنان است و افراد بالای 65 سال را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد. بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند سرطان مثانه یک بیماری است که فقط در مردان مسن رخ می دهد.

اما بیش از 18000 نفر از زنانی که به این بیماری مبتلا هستند در ایالت متحده تشخیص داده شده اند. دانستن علائم می تواند به شما در تشخیص و درمان به موقع این بیماری کمک کند.

5 علائم هشدار دهنده سرطان مثانه:

1-وجود خون در ادرار:

وجود خون در ادرار، شایع ترین علائم سرطان مثانه است این علائم بدون درد هستند و ممکن است هفته ها یا ماه ها باشد که ایجاد شده باشند. بسیاری از زنان این علائم را نادیده می گیرند چون آنها آن را با قاعدگی یا یائسگی اشتباه می گیرند. خون در ادرار به معنی سرطان مثانه نیست اما این مهم است که در صورت مشاهده خون در ادرار به پزشک خود مراجعه کنید.

2-علائم مشابه UTI:

سرطان مثانه اغلب با عفونت ادراری اشتباه گرفته می شود. چون بسیاری از علائم با هم همپوشانی دارند. بیماران ممکن است فوریت در دفع ادرار، درد، افزایش ادرار کردن و یا بی اختیاری ادرار را تجربه کنند. اگر ادرار خود را سخت تخلیه می کنید و اگر آنتی بیوتیک به رفع عفونت شما کمک نکرد حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

3-درد با علت ناشناخته:

درد با اغلب سرطان پیشرفته مثانه همراه است. درد می تواند در منطقه پهلو، شکم یا لگن باشد. اگر سرطان به استخوان گسترش یابد حتی درد ممکن است استخوان ها را نیز درگیر کند. در صورت داشتن لکه بینی یا عفونت ادراری و درد در آن مناطق حتماً به پزشک مراجعه کنید.

4-کاهش اشتها:

از دست دادن اشتها از علائم شایع سرطان است و سرطان مثانه از این قاعده مستثنا نیست. اگر سرطان رشد کرده و گسترش یابد، ممکن است وزن کم کنید و احساس خستگی و ضعف داشته باشید در صورت تداوم این حالت ها با پزشک خود مشورت کنید.

5-سیگار کشیدن:

با توجه به موسسه ملی سلامت، حدود 50 درصد از زنان مبتلا به سرطان مثانه سیگاری هستند. سیگار کشیدن بزرگ ترین عامل خطر برای سرطان مثانه است. سرطان مثانه ممکن است در زنان نادیده گرفته شود و سرطان در آنها تشخیص داده نمی شود تا زمانی که سرطان گسترش یافته باشد که درمان آن سخت می باشد. بنابراین اگر نشانه ای از عفونت را درخودتان دیدید به پزشک خود مراجعه کنید، پزشک شما با تشخیص به موقع و درمان به سلامت دوباره شما کمک می کند.

دکتر سلام