در حالی که به سرطان های شایع مثل سرطان سینه، پوست و یا پروستات توجه می شود، انواع سرطان کلیه یکی از ده سرطان شایع در میان بزرگسالان است. تقریباً 55000 هزار مرد و زن آمریکایی در یک شکل از سرطان کلیه در هر سال تشخیص داده می شوند. تقریباً 1 نفر از 4 نفر آنها به علت این بیماری می میرند.

هنگامی که مردم در مورد سرطان کلیه صحبت می کنند معمولاً به یک نوع به نام کارسینوم سلول کلیوی و یا آر سی سی می پردازند که حدود 80 درصد از تمام سرطان کلیه ها است.  یک جراح و متخصص می گوید آر سی سی معمولاً تومور در پوشش یکی از توبول های کلیه را نشان داده می شود.

آناتومی کلیه می توانند گیج کننده باشد. اما شما دو کلیه دارید که هر کدام به اندازه ی یک مشت هستند. کار آنها فیلتر کردن خون شما از مواد زائد و سموم است. کلیه به شما در تعادل ترکیب شیمیایی خون تان کمک می کند. علاوه بر مدیریت سلامت خون و تولید ادرار کلیه شما هورمون هایی دارد که در هضم غذا و تشویق مغز استخوان به تولید سلول های قرمز خون کمک می کنند. پس بله، کلیه ها مهم هستند.

دیدن خون در ادرار:

دیدن خون در ادرار شایع ترین علامت پیشرفته آر سی سی است. در مراحل اولیه این بیماری هیچ نشانه ای وجود ندارد. ولی اگر شما خون فراوان دیدید خون می تواند روشن و تازه باشد. اما اگر خون ریزی آهسته باشد خون هم برای اکسید کردن ممکن است تیره باشد. این به آن معناست که شما می توانید بر روی رنگ خون در ادرار خود تکیه کنید و به هر گونه سرنخ برسید. اما مواظب 6 نشانه دیگر کلیه ها باشید.

درد در اطراف شکم هنگام تماس با آن:

درد یا فشار در پشت می تواند یک علامت باشد. اما باز هم این علائم به تنهایی باعث آشکار شدن بیماری پیشرفته آر سی سی نمی شوند. جرم کلیه باید بزرگ باشد و با فشار دادن به اطراف آن و دیگر بافت ها برای شما احساس درد ایجاد کند. بسیاری از مردم برای اولین بار برای تماس یا درد شکم تحت یک سی تی اسکن یا ام آر آی هستند همچنین کسانی که مبتلا به سرطان هستند. اما در اکثر موارد درد است که در واقع از سوی برخی از اعلام می شود و کشف تومور کلیه اتفاق می افتد.

احساس خستگی و تنبلی:

احساس خستگی مداوم با سرطان کلیه حدود 100 بیماری قابل توجه آمریکا بوده است. از آنجا که این علائم غیر اختصاصی است در ذهن شما ممکن است سرطان کلیه خطور کند و شما باید به دکتر خود اجازه دهید تا شما را مورد بررسی قرار دهد.

شما در حال از دست دادن وزن هستید:

کلیه های شما نقش مهمی در هضم و متابولیسم دارند. اگر آنها دچار مشکل شوند و توانایی خود را برای جذب از دست بدهند می تواند به از دست دادن وزن یا کاهش اشتها منجر شود. که این از دست دادن وزن و نوسانات اشتها خاص سرطان کلیه هستند. اختلالات خود ایمنی نیز می توانند باعث از دست دادن وزن شود.

ایجاد اختلال در خون:

تومور های کلیه می تواند به کم خونی، الکترولیت یا عدم تعادل کلسیم و سایر مسائل مربوط به خون منجر شوند. بعد از تشخیص سرطان کلیه بسته به زمانی که پزشکان سرطان را تشخیص می دهند و به از بین بردن توده از سلول آلوده می پردازند عمل جراحی شناخته شده موثرترین درمان برای این بیماری است. آنها بخش سرطانی را حذف می کنند و بخش سالم را نگه می دارند. اگر سرطان زود درمان شود اغلب نتایج آن هم بسیار عالی است. اما اگر دیر به آن رسیدگی  شود باز هم درمان صورت می گیرد ولی چندان مثبت نیست.

لینک مرتبط:  خبر خوش برای افراد مبتلا به سرطان کلیه 

دکتر سلام