یائسگی هم مانند دیگر دوره های زندگی جزئی جدا ناپذیر از یک زندگی زنانه است. تنها چیزی که باید در این مورد بدانید شیوه ی برخورد با این دوره از زندگی است. دانستن علائم و چگونگی برطرف کردن آن ها بسیار مفید خواهد بود. کافئین، اتاق گرم، فشار، همه علل شایعی هستند که باعث گر گرفتگی می شوند. زمانی که گر گرفتگی سراغتان آمد آهسته نفس عمیق بکشید. اما اگر موارد گر گرفتگی شدید بود به پزشک مراجعه کنید.

مقابله با عوارض یائسگی:

1-عرق کردن شبانه:

گر گرفتگی در شب برای بیش از ۳ دقیقه باعث می شود شما عرق کرده و قادر به خوابیدن نباشید. راه هایی برای خنک نگه داشتن شما وجود دارد. کیسه ی نخود فرنگی یخ زده را زیر بالش خود بگذارید، یک پتو نازک برای خود انتخاب کنید. یک فن در اتاق خود برای تهویه ی هوا قرار دهید.

بالا بردن کیفیت خواب خود:

یوگا، تایچی و مدیتیشن می توانند به شما کمک کنند راحت تر بخوابید. ماده ای در شیر گرم است که خوردن آن قبل از خواب سبب آرامش شما می شود.

3-کمک به بدن شما:

تغییرات هورمونی سبب نازک تر شدن واژن و خشک شدن آن می شود که می تواند باعث درد در هنگام رابطه ی جنسی شود. طبق دستور پزشک خود می توانید با استفاده از مرطوب کننده ی واژن، کرم واژن یا قرص های مخصوص خشکی واژن وضعیت خود را بهبود ببخشید.

تأثیر تغییرات هورمونی:

زمان بیشتر برای رابطه ی خود داشته باشید. و فراموش نکنید تغییرات هورمونی از علل اصلی بی میلی می باشند.

5-تغییر خلق و خو:

تنهایی، گریه کردن و بد خلقی در زمان یائسگی برای زنان اتفاق می افتد. در طول این زمان تغییرات هورمونی اتفاق می افتد که ممکن است حتی نوسانات خلقی بدتر را ایجاد کند، که یوگا و تایچی می توانند به شما کمک کنند. دکتر می تواند داروهای ضد افسردگی و درمان جایگزین برای تغییر خلق و خوی شما تجویز کند.

سردرد:

در زمان یائسگی سردرد بیشتر می شود. خوردن وعده های غذایی کوچک در طول روز می تواند به شما کمک کند که سردردتان را که در اثر گرسنگی می باشد را بر طرف کنید. کمبود خواب یکی دیگر از علل سردرد است. چرت زدن در طول روز می تواند از میگرن جلوگیری کند.

7-کم شدن موها:

در زمان یائسگی مو می تواند نازک یا ریزش پیدا کند. بنابراین در صورت ریزش موها حتماً به پزشک خود مراجعه کنید. اطمینان حاصل کنید که مرطوب کننده، کرم ضد آفتاب، پاک کننده و سایر محصولات صورت شما ملایم هستند و منافذ پوست را مسدود نمی کنند. در زمان یائسگی یادگیری چیز جدید مانند یک سرگرمی یا زبان خارجی می تواند به کاهش سطح استرس شما کمک کند و با این کار مشکلات حافظه ی شما کمتر خواهد شد.

لینک مرتبط:  آیا یائسگی خواب شما را مختل می کند؟ ، مراقبت از قلب بعد از یائسگی

دکتر سلام