بررسی فواید درمانی و غذایی شوید

2

یکی از سبزیجاتی که شاید به مزاج بسیاری از افراد سازگار نیاید شوید نام دارد ، این سبزی عمری یکساله و گاهی دو ساله دارد ، گاهی اوقات ارتفاع این سبزی به یک متر نیز می رسد و وضعیت ریشه ی آن نیز راست ، مخروطی و سفید است.

این گیاه شباهت زیادی به رازیانه دارد و به همین دلیل دارای هورمون های زنانه است. در زمین​های مختلفی قابل کاشت است و از برگ، تخم و روغن آن می​توانید استفاده کنید.

 

 

ترکیبات این سبزی مفید

شوید جزء سبزی​های خوراکی است و برگ آن منبع غنی ازپیش ساز ویتامین A(بتاکاروتن)، آهن و پتاسیم است، دارای فلاونوتیدهای فراوان و ۱۶درصد چربی است. ۲/۵ تا ۴درصد اسانس دارد و گاهی این اسانس به ۷/۷ می​رسد، مقدار اسانس براساس منطقه جغرافیایی و فصل تغییر می​کند. شوید منبع خوبی از کلسیم، فیبر، منگنز و منیزیم است.

 

 

موارد منع مصرف شوید

شوید از تیره جعفری بوده و به خاطر داشتن فورانوکومارین​ها موجب افزایش حساسیت پوست به نور ماوراءبنفش و افزایش احتمال بروز واکنش حساسیت به نور می​گردد. در کسانی که بیماری حاد کلیوی یا بیماری مزمن کلیوی دارند، شوید باعث تشدید التهاب مجاری کلیوی می​شود. به علت اثرات قاعده​آوری و سقط​زایی شوید، مصرف فرآورده​های تغلیظ شده و میوه آن در اوایل دوران بارداری ممنوع است.

 

 

زمان مناسب برای کاشت

اگر هدف از کاشت، تهیه بذر و استخراج اسانس باشد، زمان مناسب برای کاشت شوید اوایل بهار (اواخر اسفند) است ولی اگر هدف از کاشت شوید، استفاده به عنوان ادویه و سبزی باشد، از اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت زمان مناسبی برای کاشت این گیاه است. کاشت این گیاه بسیار راحت است. به همین دلیل این گیاه برای کسانی که می​خواهند برای اولین بار گیاهی را بکارند، بسیار مناسب است.

 

 

خواص روغن شوید

عصاره برگ تازه شوید را با روغن زیتون به نسبت مساوی مخلوط کنید و با شعله ملایم بجوشانید، تا آب آن تمام شود. ولی باید مراقب باشید تا نسوزد می​توانید برگ تازه شوید را در روغن زیتون پرورده کنید و از این روغن برای تسکین درد مفاصل، اعصاب و نرم کردن سفتی​ها استفاده کنید. گرد شوید زخم​های تر و چرکی را خشک می​کند. اسانس روغن شوید دارای اثرات ضدباکتریایی است و مانند سیر عمل می​کند.

 

 

خواص شوید

شوید مقوی معده، اشتهاآور و ضدسم است؛ کلسترول را کاهش داده و موجب افزایش بازسازی سلول​های آسیب دیده کبدی می​شود. همچنین شیرآور و ادرارآور است و برای رفع تنگی نفس، سکسکه، ضعف معده و کبد تجویز می​شود.شاید برایتان جالب باشد که بدانید شوید، سنگ های کلیه و مثانه را خرد کرده و از اسپاسم کلیه جلوگیری می​کند. حتی مانع فساد غذا در معده می شود و بنابراین برای کسانی که بعد از مصرف غذا دهانشان بوی بد می​گیرد، بسیار مفید است. خوردن آن با عسل جهت رفع سموم بسیار کمک​کننده است. استفراغ​آور است و سم​ها را دفع می​کند. مسکن دردمعده، کلیه و مثانه است. از افزایش چربی خون جلوگیری می​کند و نفخ را کاهش می​دهد. در چین برای تسکین کمردردهایی که به علت انقباض عضلانی ایجاد می​شود، شوید تجویز می​شود. شوید از نظر طبیعت، گرم و خشک است به همین دلیل گرم مزاجان باید آن را با آبلیمو و سکنجبین و آب غوره و ترشی​ها بخورند و سرد مزاجان باید آن را با دارچین و عسل بخورند.

 

 

خواص تخم شوید

تخم شوید اثرات درمانی فراوانی دارد و به طور سنتی برای تسکین معده استفاده می​شود. تخم شوید، ضدتشنج، ضددرد،​ نفخ شکم و ادرار​آور است. تخم شوید به عنوان ادویه و چاشنی در غذاها استفاده می​شود، از برگ آن گرم​تر و خشک​تر است. برای کسانی که اشتهای زیادی به غدا ندارند و لاغر هستند، تخم شوید بهترین دارو است، زیرا اشتها را زیاد کرده و معده را تقویت و به بدن انرژی می​دهد. برای بی​خوابی و دفع گازهای معده بسیار مفید است.دم کرده تخم شوید برای زنان بارداری که شیر آنها کم است، بسیار مفید است. این مادران باید حتما روزی چندبار دم کرده تخم شوید بنوشند تا شیرشان زیاد شود. ۴ تا ۱۸گرم تخم شوید را در هزارگرم آب دم کنید و روزی ۲ تا ۳فنجان بعد از هر وعده غذا میل کنید. این دم کرده برای تسکین درد معده و دفع دل​پیچیده اطفال بسیار مفید است.به افراد مبتلا به چربی خون توصیه می​شود، روزانه یک یا ۲استکان جوشانده تخم شوید یا یک استکان عرق شوید میل کنند. این گیاه باعث کاهش میزان چربی خون می​شود.

 

۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۰:۵۲
اشتراک گذاری (چگونه میتوانید این مطلب را برای دیگران بفرستید)

ساختمان پزشکان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.