شاید آگاهی از این موضوع که قدیمی ترین درخت موجود درجهان چند سال عمر دارد و در کجا قرار دارد برای شما جالب و شگفت انگیز باشد.تیجیکوی پیر که نوعی کاج است از عصر یخبندان تاکنون قدمت دارد و این درخت در کشور سوئد قرار گرفته است.کهنسال ترین درخت زنده روی زمین، تیجیکوی پیر است که قدمتش به اواخر عصر یخبندان و چیزی حدود ۹۵۰۰ سال پیش بر می گردد. جالب است بدانید تیجیکو در واقع همان کاج نوئل است که در کریسمس ها مورد استفاده قرار می گیرد. شاید در نگاه اول، این کاج نوئل کهنسال آن قدرها هم قدیمی و تاریخی به نظر نیاید، اما سیستم ریشه ای این درخت به مدت ۹۵۵۰ سال است که در حال رشد و گسترش می باشد. درخت تیجیکو، ارتفاعی ۵ متری دارد و به سبب آب و هوایی که در آن قرار داشته، به مدت هزاران سال شکلی کوتاه و بوته ای پیدا کرده بود. با گرم شدن کره زمین از قرن بیستم میلادی، تیجیکو، این درخت کهنسال جوانه زد و شکل و شمایلی عادی به خود گرفت.
خوب است بدانید که تنه درختان کهنسالی چون تیجیکو، ممکن است در طی این زمان طولانی از بین بروند و دوباره رشد کنند، اما سیستم ریشه ای آن ها کاملا دست نخورده و سالم باقی می ماند و می تواند با جوانه، تنه ای جدید را ایجاد کند.
این لیف کولمن، پروفسور جغرافی دانشگاه سوئد بود که در سال ۲۰۰۴ کهن ترین درخت جهان را کشف کرد. او و تیم تحقیقاتی اش با روش های علمی چون تاریخ گذاری رادیو کربن، سن این کاج نوئل را مشخص کرد و نام حیوان خانگی خود را روی آن گذاشت و از آن به بعد، مسن ترین درخت جهان را با نام تیجیکو شناختند.
قدیمی ترین درخت جهان، در پارک ملی فولافجیلی (Fulufjället National Park) سوئد و بر روی دامنه های کوه دالارنا قرار دارد.
دوره تاریخی: اواخر عصر یخبندان
قدمت: 9550 سال
ارتفاع: 5 متر
کاشف: لیف کولمن، استاد جغرافی دانشگاه اومئو در سوئد
سال کشف: ۲۰۰۴
محل قرارگیری: کوهستان دالارنا، پارک ملی فولافجیلی، سوئد

منبع/آخرین خبر