23

متخصصان تغذیه بر این باورند که میزان آبی که در طول روز می نوشید باید در حدود 8 لیوان باشد چرا که این میزان آب برای بدن لازم و ضروری است ، شاید شما نیز شنیده باشید که خوردن آب می تواند نقش بسزایی در کاهش وزن داشته باشد.

«نوشیدن روزی ۸ لیوان آب برای حفظ سلامت بدن ضروری است!» حتما شما هم بارها این جمله را شنیده اید، اما با وجود این هنوز هم خیلی از افراد توجهی به مصرف مقدار کافی آب ندارند.

به همین دلیل هم مشکلات زیادی، از ایجاد چین و چروک های پوستی گرفته تا بروز یبوست و سنگ کلیه آنها را تهدید می کند. البته متخصصان عقیده دارند مصرف روزی ۸ لیوان آب قانونی کلی برای همه افراد نیست و میزان دقیق آن به سن فرد، سلامت او و محل زندگی اش ارتباط دارد.

طبق نظر آنها چنانچه فردی ورزشکار باشد یا در مکانی کار و زندگی کند که هوا گرم است، باید مقدار بیشتری آب بنوشد. در مقابل افرادی که علاوه بر آب از نوشیدنی های دیگر استفاده می کنند، می توانند این میزان را کاهش دهند.

اما در هر صورت با توجه به فواید مصرف مقدار کافی آب، باید طوری عمل کنیم که بدن هیچ وقت با کم آبی روبه رو نشود.

 

 

خواص آب

ـ آب بنوشید تا لاغرتر بمانید. اگر شما هم به دنبال راهی هستید که بتوانید راحت تر وزنتان را کاهش دهید، بهتر است نوشیدن مقدار کافی آب در طول روز را نیز تجربه کنید. نوشیدن آب باعث می شود کمتر احساس گرسنگی کنید و همچنین با تنظیم سوخت و ساز بدن به کاهش وزنتان کمک می کند. بنابراین به جای استفاده از نوشیدنی های شیرین و سرشار از کالری، سعی کنید بیشتر آب خالص بنوشید.

ـ آب بنوشید تا انرژی داشته باشید. اگر خسته و بی حوصله هستید، یک لیوان آب بنوشید تا حالتان بهتر شود. خستگی یکی از نشانه های کم آبی بدن است که براحتی می توانید با نوشیدن آب، آن را برطرف کنید. علاوه بر این، آب کمک می کند خون اکسیژن و سایر مواد مغذی ضروری را به سلول ها برساند. بنابراین اگر به مقدار کافی آب بنوشید، دیگر نیازی نیست قلب بسختی کار کند تا خون به سرتاسر بدن برسد.

 

 

آب استرس را کم می کند

ـ آب بنوشید تا استرس کمتری داشته باشید. ۷۰ تا ۸۰ درصد بافت مغز از آب تشکیل شده است. بنابراین کاملا طبیعی است در شرایط کم آبی، جسم و ذهن با تنش و استرس روبه رو شوند، اما برای این که سطح استرس خود را کنترل کنید همیشه یک لیوان آب در دسترس داشته باشید. حواستان باشد زمانی که احساس تشنگی می کنید، بدنتان از قبل باکم آبی روبه رو شده است و نباید برای نوشیدن آب منتظر حس تشنگی بمانید.

ـ آب بنوشید تا عضلات بهتری داشته باشید. نوشیدن آب ازگرفتگی عضلات پیشگیری می کند و باعث می شود مفاصل در وضعیت بهتری قرار گیرند. به همین دلیل زمانی که بدن با کم آبی روبه رو نیست و فرد به مقدار کافی آب نوشیده است می تواند بهتر، قوی تر و برای مدتی طولانی تر ورزش کند.

 

 

تاثیر آب بر زیبایی پوست

ـ آب بنوشید تا پوستی سالم و زیبا داشته باشید. وقتی بدن با کم آبی روبه روست، خطوط نازک روی پوست و چین و چروک ها عمیق تر می شود و در نتیجه بیشتر از قبل مشخص است. به همین دلیل متخصصان مصرف آب را به عنوان کرمی طبیعی برای سلامت پوست توصیه می کنند. نوشیدن آب باعث می شود پوست تان سالم تر، جوان تر و شاداب تر به نظر برسد و با بهبود گردش خون به شفافیت و درخشان شدن آن نیز کمک می کند.

ـ آب بنوشید تا از یبوست پیشگیری کنید. برای پیشگیری از بروز یبوست و عوارض آن، همان قدر که مصرف مواد غذایی حاوی فیبر توصیه می شود، نوشیدن آب هم موثر و ضروری است. زمانی که بدن با کم آبی روبه رو باشد، تمام آب موجود را جذب می کند و در نتیجه روده خشک می ماند که این مساله باعث بروز علائم یبوست می شود. ـ آب بنوشید تا خطر بروز سنگ کلیه کاهش یابد. امروزه چون مردم ـ ازجمله کودکان ـ بسیار کم آب می نوشند، تعداد افراد مبتلا به سنگ کلیه در حال افزایش است. در حالی که می توان با مصرف مقدار کافی آب، احتمال بروز این مشکل را به حداقل رساند. بنابراین با توجه به تمام فوایدی که درباره مصرف مقدار کافی آب گفته می شود، بهتر است سعی کنید همیشه یک لیوان آب در دسترس داشته باشید و مرتب از آن بنوشید.