دیابت

در کشور فرانسه یک گروه از محقق های بیمارستان پیتی سلپتریا به بررسی مادر و کودک بعد از بارداری پرداخته اند.این محقق ها اطلاعات بیتشر از هفتصد هزار تولد بعد از بیست و هشت سالگی را بررسی کرده اند.محقق های آمریکایی و فرانسوی میگویند که اگر مادر دیابت داشته باشد هم خود در خطر قرار دارد و هم نوزاد درون رحم.

در مقایسه با سایر زنان باردار، آنها که دچار دیابت دوران بارداری هستند 30 درصد در خطر زایمان زودرس، 40 درصد در خطر نیاز به سزارین و 70 درصد در خطر بالای پره اکلامپسی / اکلامپسی (افزایش خطرناک فشار خون) قرار دارند.

کودکان به دنیا آمده از این مادران نیز 80 درصد در احتمال بالایی برای بزرگتر بودن از اندازه طبیعی، 10 درصد در احتمال ابتلا به بیماری‌های تنفسی، 30 درصد در خطر تجربه تولد پر استرس و 30 درصد نیز در احتمال ابتلا به نقص‌های تولد قرار دارند.

کودکانی که در هفته 37 بارداری در زنان مبتلا به دیابت به دنیا آمدند نیز در خطر بالای مرگ قرار داشتند.

علاوه بر این، نتایج نشان می‌داد که خطر مرگ برای کودکانی که از مادرانی به دنیا آمده بودند که تحت درمان خاصی برای دیابت شان قرار داشتند، 30 درصد بیشتر بود اما برای کودکانی که مادرانشان تحت درمان با انسولین بودند خطر افزایش مرگ گزارش نشد. پژوهشگران علت محتمل این امر را تاثیر رژیم درمانی دیابت بر تولد با تاخیر کودک عنوان داشته اند.

منبع : سلام خبر