منیزیم

یک نوع فلز به نام منیزیم داریم که رنگش نقره ای تا سفید است و Mg نمادش میباشد.۲۴٫۳۰۵۰ وزن اتمی،۱۲ عدد اتمی و هگزاگونال متراکم ساختار بلور منیزیم میباشد.در پوسته زمین عنصرهای فراوانی وجود دارد که هشتمین آن ها منیزیم است.در جدول تناوبی میتوان منیزیم را در گروه 2(IIA)دید که بعنوان فلز قلیایی قرار گرفته است.

کرامپ‌ها و گرفتگی عضلاتی از علائم شدید کمبود منیزیم است افرادی که از گرفتگی‌ های عضلانی رنج می‌برند میزان این ماده‌ فلزی را باید در بدن خود چک کنند.

کمبود منیزیم می‌تواند برای انسان مشکلاتی نظیر گرفتگی عضلات، مشکلات قلبی-عروقی، دیابت، فشار خون، مشکلات عصبی، میگرن، پوکی استخوان، آنفارکتوس قلبی ایجاد کند.

منیزیم یکی از مواد‌معدنی حیاتی برای بدن انسان است، در واقع افراد برای داشتن عضلات و سیستم عصبی سالم، سیستم ایمنی قوی، ضربان قلب منظم و داشتن استخوان‌های محکم ضروری است از این مواد معدنی غنی استفاده کنند.

کمبود منیزیم می‌تواند برای انسان مشکلاتی نظیر گرفتگی عضلات، مشکلات قلبی، عروقی، دیابت، فشار خون بالا، مشکلات عصبی، میگرن، پوکی استخوان و آنفارکتوس قلبی ایجاد کند.

افرادی‌که با عدم آگاهی از مصرف این مواد‌معدنی گاهی اوقات موجب بد‌شدن حال خود می‌شوند باید بدانند مقدار مورد نیاز روزانه برای بدن 400 میلی‌گرم در روز است.

مینا حسن‌پور متخصص تغذیه با بیان اینکه چه خوراکی‌هایی حاوی منیزیم کافی هستند، گفت: برنج، سبوس، گندم، جو، شکلات‌های تلخ، سبزی‌های معطر و خشک‌شده، کنجد، تخمه آفتابگردان و انواع مغز‌ها دارای منیزیم کافی هستند که مصرف آنها به تمامی افراد توصیه می‌شود.

در میان خوراکی‌های نام برده مغز‌ها بهترین خوراکی برای مصرف است که می‌توان استفاده کرد بادام‌ها به قدری میزان منیزیم‌شان بالاست که هر 100 گرم بادام معادل با 286 میلی‌گرم منیزیم است.

در واقع این عنصر مغذی انرژی بدن را تکمیل کرده و به کار‌کردن بهتر بدن کمک می‌کند. منیزیم بیماری‌هایی نظیر سکته‌ی قلبی، فشار خون، افسردگی، آسم را تا حدی در بدن افراد کاهش و تا حدودی جلوگیری می‌کند.

یک رژیم‌غذایی مناسب باید حاوی منیزیم، کلسیم، فسفر، پتاسیم و سایر مواد‌معدنی مفید برای بدن انسان داشته باشد.

مضرات کمبود منیزیم

اگرچه کمبود شدید منیزیم نادر است اما علائم بالینی آن با لرزش، ضعف، اسپاسم عضله، بی‌اشتهایی، بالارفتن فشار‌خون، تشنج و کما بروز می‌کند.

مصرف مکمل‌های حاوی منیزیم در دوران بارداری نه‌ تنها ابتلا به پوکی استخوان را کاهش می‌دهد، بلکه با کاهش فشار‌خون بارداری شانس ابتلا به مسمومیت بارداری را کم می‌کند.

مصرف بسیار سدیم‌ (نمک)، کافئین، الکل، فیبر باعث از دست دادن منیزیم توسط بدن می شود.
بدون شک خستگی زیاد و بیش از اندازه طبیعی نیست، شاید در طول روز به دلیل عوامل متعددی مانند استرس‌های کاری، مشغله‌های روزمره و غیره احساس خستگی و بی‌حالی می‌کنیم اما خستگی طولانی مدت و دائمی یکی از علائم کمبود منیزیم محسوب شود.

همچنین لازم به ذکر است: معمولا این نوع خستگی تا زمانیکه میزان کافی منیزیم جذب بدن افراد نگردد از بین نخواهد رفت.

اسپاسم و کرامپ‌های عضلانی

معمولا ورزشکاران بطور مرتب از گرفتگی‌های عضلانی ناشی از کشیدگی نامناسب عضلات بی‌آبی یا تغذیه‌ی نامناسب رنج می‌برند اما افراد دیگر نیز با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند بدون اینکه به درستی دلیل آنرا بدانند.

کرامپ‌ها و گرفتگی عضلاتی از علائم شدید کمبود منیزیم است افرادیکه از گرفتگی‌های عضلانی رنج می‌برند میزان این ماده‌ی فلزی را باید در بدن خود چک کنند.

در واقع منیزیم یکی از مواد‌معدنی مهم بدن است که کمبود آن باعث بروز مشکلات عمومی جدی بدن می‌شود.

به دلیل اینکه منیزیم روی سیستم عصبی بدن تاثیر می‌گذارد کرخی و لمسی بدن را می تواند در بر داشته باشد چرا که منیزیم ماده‌ای معدنی و مفید است. کمبود ماده‌ی معدنی می‌تواند مانع از ارسال سیگنال‌های مناسب از طرف بدن باشد که در نتیجه منجر به کرخی و لمسی آن می‌شود.

مصرف چربی و شکر نیاز بدن به منیزیم را افزایش می‌دهد بنابراین اگر از مصرف مواد‌قندی مضر پرهیز شود نیاز بدن به منیزیم در حد طبیعی خواهد بود و افراد کمتر دچار آن می‌شوند.

چای، نوشابه‌های غیر‌الکلی، غذاهای چرب، غذاهای شیرین و مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها از مواد‌غذایی از بین برنده‌ی منیزیم در بدن افراد است.

محسن شبانی متخصص تغذیه گفت: کاکائو از جمله خوراکی سرشار از منیزیم است در واقع هرچه میزان کاکائوی موجود در شکلات بیشتر و چربی و قند آن کمتر باشد منیزیم بیشتری به بدنتان خواهد رسید. اگر منیزیم بدن انسان به اندازه‌ی کافی نباشد امکان بروز استرس و خستگی روزانه برای افراد وجود دارد.

در واقع محل اصلی ذخیره‌ی منیزیم در استخوان‌ها است و کاربرد اصلی کلیه‌ها دفع منیزیم است.
کمبود منیزیم به صورت عوارضی مانند بی‌اشتهایی، اختلال در رشد، تحریک‌پذیری عصبی و آشفتگی‌های روانی و اختلالات قلبی-عروقی را در پی دارد.

گوجه فرنگی منیزیم فراوانی دارد در میان مغزها بادام، فندق و غلات و سبوس نیز از منابع عالی این ماده‌ی معدنی محسوب می‌شوند و توصیه می‌شود برای تامین منیزیم روزانه از این گروه غذایی است.

فعالیت‌های ورزشی شدید، دارو‌های ادرار آور، ملین‌ها، استروئید‌ها، داروهای شیمی درمانی است.

غذاهایی که حاوی منیزیم هستند

سبزیجات سبز از قبیل اسفناج حاوی منیزیم است زیرا در مرکز کلروفیل (سبزینه گیاهان) منیزیم وجود دارد، آب نیز می‌تواند حاوی منیزیم باشد اما مقدارش وابسته به نوع منبع تامینی آب است، آمارهای غذایی دریافت منیزیم حاصل از آب را برآورد نمی‌کنند که ممکن است منجر به تخمین نادرست دریافت کل منیزیم و تنوع آن گردد.

در کشور‌های غربی که سوء مصرف الکل شایع است 40 تا 60 درصد افراد الکلی دچار کاهش سطوح منیزیم خون می‌شوند.

خطرات اضافه دریافت منیزیم

منیزیم موجود در غذاها برای سلامتی هیچ خطری ندارند اما دریافت مکمل منیزیم بیش از حد و همچنین منیزیم موجود در دارو‌های ملین سبب عوارض جانبی از قبیل اسهال می‌گردد.

منبع : بهداشت نیوز