آستانه تحمل درد در افراد مختلف چگونه است کسانی که دچار سکته قلبی خاموش می شوند را چگونه می توانیم نجات دهیم راهکارهای درمانی موثر در این زمینه را میشناسید ؟حملات قلبی خفیف می توانند با آستانه تحمل درد در افراد مختلف مرتبط باشند آیا علائم شناخته شده ی حملات قلبی رامیشناسید ؟

 تحقیقات نشان می دهد افرادی که کمتر درد را احساس می کنند، ممکن است در معرض خطر بالاتری از بروز حملات خاموش قلبی باشند.

درد قفسه ی سینه یکی از علائم شناخته شده ی حملات قلبی به شمار می آید، اما بسیاری از افراد با عارضه ای به نام سکته قلبی خاموش مواجه می شوند که از علائم آشکاری برخوردار نیست.

به عقیده ی دانشمندان، تقریبا همه می دانند که علائم حمله ی قلبی چیست. وقتی درباره ی این بیماری صحبت می شود، معمولا درد قفسه ی سینه و بخش مراقبت های ویژه اورژانس در ذهنمان تداعی می شود. اما چیزی که نمی دانیم این است که بسیاری از افراد بدون اینکه متوجه گردند دچار حملات قلبی خفیف می شوند (سکته قلبی خاموش) و تشخیصی در این باره انجام نمی شود.

هیچ کس نمی داند که چگونه این اتفاق رخ می دهد، اما یافته های جدید نشان می دهد که آستانه ی تحمل درد در افراد می تواند یکی از دلایل این امر باشد.

یک آزمون استاندارد نشان داد افرادی که سابقه ی حملات قلبی خاموش را داشته اند، از آستانه ی تحمل درد بالاتری (کمتر متوجه درد می شوند) نسبت به افرادی که علائم سکته قلبی در آنها بروز می کند برخوردارند.

هنگامی که محققان به طور دقیق تر به این موضوع توجه کردند دریافتند که این ارتباط در زنان قوی تر از مردان است. این نتیجه بسیار جالب به نظر می رسد، اما علت آن هنوز برای محققان روشن نشده است.

به نظر محققان مهم است که افراد با نشانه های غیرعادی بیماری های قلبی آشنا شوند. این علائم می تواند شامل درد پشت یا فک، تنگی نفس، تهوع، سوزش سر دل و همچنین فشار در قسمت فوقانی شکم باشد.
آزمون آب یخ برای تحمل درد

در یک مطالعه استاندارد از افراد خواسته شد تا دست خود را تا جایی که برای آنها قابل تحمل است، برای مدت بیش از دو دقیقه در ظرف آب یخ نگه دارند. در جلسه ی بعد شرکت کنندگان تحت بررسی توسط دستگاه الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) قرار گرفتند. نوار قلب، قابلیت شناسایی حملات قلبی گذرانده شده را دارد، حتی اگر در آن زمان فرد متوجه آن نشده باشد.

از 4800 فرد بزرگسالی که در این بررسی شرکت داشتند، معلوم شد که 8 درصدشان قبلا حمله ی خاموش قلبی داشته اند و تنها در کمتر 5 درصد آنها حملات قلبی تشخیص داده شده بود.

هنگامی که محققان دو گروه را با هم مقایسه کردند به این نتیجه رسیدند که افرادی که حمله قلبی خاموش را پشت سر گذاشته اند، به طور متوسط از آستانه ی تحمل درد بالاتری نسبت به سایرین برخوردارند، یعنی درد را بیشتر تحمل کرده و کمتر آن را احساس می کنند.

ممکن است افرادی که تحمل بالاتری نسبت به سرمای آب یخ (همراه با درد) داشته اند، نسبت به درد ناشی از کاهش جریان خون (در اثر سکته قلبی) حساسیت کمتری از خود نشان دهند.

دانشمندان با توجه به اینکه هنوز دلایل بروز این اتفاق را به درستی نمی دانند، اما معتقدند که افراد نباید به سادگی از کنار این موضوع رد شوند، زیرا برخی ممکن است به جدیت علائم خود توجه نکنند و ترجیح دهند به جای درمان، درد بوجود آمده را تحمل کنند.

حملات خاموش قلبی به اندازه ی حملاتی که منجر به درد قفسه ی سینه می شوند از اهمیت برخوردارند. این عوامل ممکن است در درازمدت منجر به تکرار حملات قلبی و یا مرگ فرد شوند

در این مطالعه تفاوت میان زنان و مردان به این ترتیب مشخص شد، 19 درصد در برابر 7 درصد. به طور کلی مردان بیشتر از زنان دچار حملات قلبی می شوند. اما حملات قلبی خاموش تقریبا 75 درصد از کل حملات قلبی در زنان را به خود اختصاص می دهد، چیزی که در مردها برابر 58 درصد می باشد.

با توجه به مطالعات معلوم شد که بانوان بیشتر از آقایان علائم غیرعادی حملات قلبی را در خود نشان می دهند و احتمال تشخیص داده نشدن این حملات در بانوان بیشتر است.

در این مطالعه مشخص شد که زنان از آستانه تحمل درد کمتری نسبت به آقایان برخوردارند، اما ارتباط بین تحمل درد بیشتر و حمله ی قلبی خاموش در بانوان بیشتر و قوی تر از آقایان است.

به عقیده ی محققان این امر امکان دارد که حملات قلبی که در بانوان تشخیص داده می شوند، شدیدتر و یا دارای علائمی با مدت بروز بالاتر و بیشتر می باشند. به عقیده ی آنان نداشتن درد قفسه ی سینه نباید سبب کم توجهی پزشک نسبت به وجود ناراحتی های قلبی شود.

بروز شرایط اورژانسی و حاد ممکن است به مرور زمان رخ دهد و به درازا بیانجامد و نباید از کنارشان آسان عبور کرد، به عنوان مثال بروز مشکلات تنفسی و ورم پاها می تواند نشانه ای از آسیب عضله ی قلب در اثر یک حمله ی قلبی خاموش باشد.

حملات خاموش قلبی به اندازه ی حملاتی که منجر به درد قفسه ی سینه می شوند از اهمیت برخوردارند. این عوامل ممکن است در درازمدت منجر به تکرار حملات قلبی و یا مرگ فرد شوند.

چیزی که از در این گونه موارد اهمیت بسزایی برخوردار است، اصل پیشگیری است، یعنب می توان با در نظر گرفتن عواملی مانند برنامه غذایی سالم، ورزش منظم و کنترل فشار و چربی خون بالا تا حد بالایی احتمال سکته قلبی را کاهش داد.

سایت تبیان