نتايج دو پژوهش جديد نشان داده است كه داروهاي استامينوفن و كلسترول براي كمك به مقابله با سكته مغزي مفيد هستند.

محققان دريافته‌اند استامينوفن و استاتين ها مزيت زيادي هم در زمينه پيشگيري و هم در درمان سكته مغزي دارند.

به گفته گروهي از محققان فرانسوي در پژوهش اول مشخص شد كه مصرف استاتين باعث كاهش خطر بروز اولين سكته مغزي مي‌شود. از سوي ديگر در تحقيق گروه ديگري از متخصصان در هلند معلوم شد بيماراني كه با دماي طبيعي بدن پس از سكته مغزي استامينوفن مصرف كنند بهتر از بيماراني كه از اين دارو استفاده نكرده‌اند سكته را پشت سر مي‌گذارند و جان سالم بدر مي‌برند.

شرح اين پژوهش در نشريه «لانست اورولوژي» به چاپ رسيده است. در تحقيق اول، متخصصان فرانسوي 24 پژوهش قبلي را مورد بازبيني قرار دادند كه به طور كلي روي 165 هزار بيمار انجام شده بود.

آنها دريافتند كه هر يك ميلي مول در ليتر كاهش كلسترول بد در پي مصرف استاتين خطر بروز سكته مغزي را حدود 21 درصد كاهش مي‌دهد. بر اساس اين تحقيق هم چنين مصرف استاتين سرعت مسدود شدن سرخرگهاي گردن را كند مي‌كند. اين سرخرگ‌ها خون را از قلب به مغز مي‌برند.

در پژوهش دوم نيز محققان روي داروي مسكن استامينوفن متمركز شدند كه در آمريكا با نام تجاري «تيلنول»شهرت دارد. بر اساس پژوهش‌هاي گذشته بسياري از بيماران سكته مغزي دچار تب مي‌شوند و در نتيجه روند بهبودي آنها كند مي‌شود.

محققان بر اين باورند كه سلولهاي خاصي در مغز خون كافي دريافت نمي‌كنند و اگر دماي بدن بالا رود ميزان متابوليسم اين سلولها افزايش يافته و به خون و اكسيژن بيشتري نياز پيدا مي‌كنند و در صورتي كه اين امر امكان پذير نشود، سلولها مي‌ميرند. به اين ترتيب مي‌توان با مصرف استامينوفن دماي مغز را كاهش داده و از مرگ سلولها جلوگيري كرد. هرچند محققان هشدار داده‌اند كه اين دارو را نبايد براي تمام بيماران تجويز كرد و بايد با آزمايش و بررسي دقيق مصرف آن صورت گيرد.