داشتن فرزند و دارا بودن بچه نه تنها موجب آسایش و آرامش روحی می شود و موجب شیرینی زندگی زوج ها می شود بلکه تحقیق جدید محققان نشان می دهد والد بودن باعث افزایش طول عمر در بین زوج ها می شود.

محققان در یک بررسی جدید دریافتند داشتن فرزند، طول عمر را به خصوص در سنین بسیار بالا افزایش می‌دهد.

به گزارش ایسنا، محققان سوئدی در این بررسی متوجه شدند والدین ۶۰ ساله که صاحب فرزند هستند ممکن است نسبت به همتایان خود که از داشتن فرزند محروم هستند دو سال بیشتر عمر کنند.

در این بررسی “کارین مودیگ” و همکارانش به بررسی طول عمر بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از زنان و مردان مسن و وضعیت تاهل و داشتن فرزند پرداختند و دریافتند احتمال افزایش طول عمر در افرادی که حداقل یک فرزند دارند بیشتر است.

کارشناسان سوئدی اظهار کردند: ابتدا در این مطالعه بررسی شد آیا رابطه بین طول عمر و پدر و مادر بودن با افزایش سن بیشتر می‌شود؟ همچنین با در نظر گرفتن فاکتورهایی از قبیل تحصیلات مشخص شد تفاوت در خطر مرگ بین والدها و غیروالدها با فاکتور سن افزایش می‌یابد به این ترتیب که مردان ۹۰ ساله که صاحب فرزند نیستند ۱۷.۷ درصد با خطر مرگ روبرو هستند در حالیکه این رقم برای مردانی که فرزند دارند ۱۶.۲ درصد است.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، مودیگ گفت: فرزندان می‌توانند به والدین خود خدمات مراقبتی ارائه کرده و از آنان حمایت‌های عاطفی و روانی داشته باشند.

منبع/ایسنا