watermelon slices

کمتر کسی است که بگوید از هندوانه بدش می آید و یا هندوانه نمی خورد ، همینطور که به فصل گرما نزدیک می شویم ، تمایل به استفاده از این میوه ی آبدار در افراد بیشتر می شود. هندوانه می تواند در تابستان جایگزین خوبی برای آب از دست رفته ی بدن باشد.

هندوانه چه ویتامین هایی دارد؟

اگر شما هم از طرفداران هندوانه هستید می توانید خوشحال باشید چون یکی از مغذی ترین و مفیدترین میوه ها را دوست دارید. هندوانه منبع غنی از ویتامین C است و به غیر از آن نیاز بدن را به ویتامین A و B۶ به خوبی تامین می کند. علاوه بر همه اینها هندوانه سرشار از تیامین و مواد معدنی از جمله پتاسیم و منیزیم است و مقادیر زیادی هم کاروتینوئید، لوتئین و بتاکاروتن دارد. راستی یادتان باشد از تخمه هندوانه غافل نشوید؛ تخمه هندوانه هم مواد مغذی زیادی دارد. تخمه هندوانه منبع خوبی برای تامین پروتئین و چربی های غیرمضر است. تخمه هندوانه ۳۵درصد پروتئین، ۵۰درصد چربی و ۵درصد فیبر و مقادیری هم منیزیم، کلسیم، پتاسیم، آهن و فسفر دارد.

 

 

نگهداری، سخت تر از خرید است

اکثر ما هندوانه را خیلی دوست داریم اما خریدن آن خیلی سخت به نظر می رسد. خیلی از ما شنیده ایم که می گویند هندوانه خوب باید صدای طبل بدهد ولی با این شرایط خریدن هندوانه خیلی سخت است، راه های ساده تری هم وجود دارد. هندوانه خوب را می توان از وزن آن شناخت. هندوانه خوب نسبت به اندازه آن سنگین است. پوست هندوانه هم در خرید کمک بزرگی برای ماست. پوست هندوانه شیرین صاف و بدون چین و چروک است. رنگ پوست هندوانه هم نه خیلی شفاف است و نه خیلی کدر.

گاهی هم پیش می آید که در رستوران یا یک کافه فقط بخواهیم یک قاچ هندوانه بخریم. در این شرایط دیگر خرید هندوانه اصلا سخت نیست. همه ما هندوانه را هرچه سرخ تر باشد بیشتر دوست داریم. هندوانه سرخ شیرین تر است. بهتر است که هندوانه رگه های سفید نداشته باشد. اگر هم هندوانه هسته داشت، هسته ها هر چه تیره تر باشند، نشانه ای از این است که هندوانه شیرین تر است.

از خرید هندوانه مهم تر، نگهداری از آن است. هندوانه را باید بعد از برش در یخچال نگه داشت تا تازه بماند و طعم آن از بین نرود. اگر نمی توانیم هندوانه را همان قدر بزرگ در یخچال جای دهیم می توانیم آن را به قطعات کوچک تر ببریم اما بهتر است آن را خیلی کوچک نکنیم. قطعه ها هر چه بزرگ تر باشند بهتر است. تکه های هندوانه را باید با محافظ غذا بپوشانیم تا نه آب آن خشک شود و نه این که بوی غذا های درون یخچال را بگیرد.

 

 

هندوانه از کجا آمده؟

مصری ها زودتر از همه به این میوه خوشمزه رسیدند و احتمالا گرمی بیش از حد هوا، کم آبی و آب و هوای گرم و خشک خیلی هم در این کشف بی تاثیر نبوده اند. هندوانه خیلی زود عطش را برطرف می کند و احساس تشنگی را در ما از بین می برد. از آنجایی که حدود ۹۲درصد هندوانه از آب است، احتمالا در زمان های دور مصری ها بیشتر از آب از این میوه برای رفع تشنگی خود استفاده می کردند.

 

 

چگونه متنوع هندوانه بخورید!

برخی از ما به حدی هندوانه دوست داریم که در هر شرایطی خوردن آن برای مان لذت بخش است اما عد ه ای هم هستند که تنوع را بیشتر می پسندند، حتی در خوردن هندوانه!

تا به حال چیزی در مورد سوپ هندوانه شنیده اید؟ تهیه آن خیلی سخت نیست، کافی است تکه های هندوانه، طالبی و کیوی را با هم مخلوط و سپس به آن ها ماست اضافه کنید.

حتما تخمه هندوانه را از یاد نبرده اید. تخمه هندوانه بیشتر در کشور های آسیایی طرفدار دارد. معمولا تخمه ها را قبل از مصرف تفت می دهند تا طعم آن بهتر شود.

باورتان نمی شود اگر بدانید حتی پوست هندوانه هم خوردنی است. می توان با استفاده از چاشنی ها پوست هندوانه را طعم دار کرد و آن را باب طبع های شیرین و ترش به هر ۲ صورت مربا یا ترشی مصرف کرد.

با سالاد هندوانه چطورید؟ کافی است هندوانه را با پیاز قرمز خلال شده، نمک و فلفل سیاه مخلوط کنید و طعم یک سالاد تابستانی جدید را بچشید.

آب هندوانه را از قلم نیندازید! آب هندوانه خنک در روز های گرم تابستان برای رفع عطش عالی است. تهیه آن هم بسیار ساده است؛ کافی است تکه های هندوانه را در مخلوط کن بریزید و چند تکه یخ هم به آن اضافه کنید. در انتها آب هندوانه را از درون صافی رد کنید تا هسته های آن جدا شوند. کسی هست که این نوشیدنی لذت بخش را دوست نداشته باشد؟!

 

 

انرژی خود را با هندوانه تامین کنید

از این به بعد به جای نوشیدن نوشیدنی های انرژی زا هندوانه بخورید. هندوانه سرشار از ویتامین های گروه B است که تولیدکنندگان انرژی بدن هستند. تازه با خوردن هندوانه دیگر لازم نیست نگران ضرر های نوشیدنی های انرژی زا باشید. بهترین حسن خوردن هندوانه به جای این نوشیدنی ها این است که کافئین ندارد و به جای کاهش آب بدن و ایجاد تشنگی، عطش را به سرعت رفع می کند.

هندوانه بخورید تا پیر نشوید ؛ خوردن هندوانه یکی از بهترین و آسان ترین راه های جلوگیری از پیری است. هندوانه سرشار از آنتی اکسیدان هاست که پوست ما را شاداب و جوان نگه می دارند و از آن مهم تر هندوانه از کاهش دید ناشی از افزایش سن جلوگیری می کند. اینطور که به نظر می رسد خوردن هندوانه در تقویت بینایی حتی از هویج هم موثرتر است.

با هندوانه دیگر از خطر ابتلا به سرطان نترسید کافی است در برنامه غذایی روزانه خود اندکی بیشتر به هندوانه توجه کنید تا خطر ابتلا به انواع سرطان ها حتی از نزدیکی شما رد هم نشود. یکی از مهم ترین مواد مغذی موجود در هندوانه آنتی اکسیدان ها هستند و در مبارزه با سرطان ها هم همین آنتی اکسیدان ها هستند که رادیکال های آزاد سرطان زا را از بین می برند.

بیماری های قلبی؟! حتی فکرش را هم نکنید یکی دیگر از انواع آنتی اکسیدان های موجود در هندوانه لیکوپن نام دارد. مسئولیت این آنتی اکسیدان محافظت از ما در برابر خطر ابتلا به بیماری های قلبی است. علاوه بر بیماری های قلبی این آنتی اکسیدان خطر ابتلا به سرطان پروستات را به شدت کاهش می دهد.

معمولا عصبی هستید؟ هندوانه بخورید و به همه چیز با آرامش بیندیشید. همانطور که قبلا هم گفتیم یکی از ویتامین های اصلی موجود در هندوانه ویتامین B۶ است و اگر قصد دارید یک برنامه غذایی سالم و مقوی برای خود و خانواده تان تنظیم کنید نباید این ویتامین را از یاد ببرید. یکی از مهم ترین عملکرد های ویتامین B۶در بدن افزایش مواد شیمیایی موجود در مغز است که حس عصبانیت و ناراحتی و در مقابل آن ها آرامش فردی را کنترل می کند. پس اندکی هندوانه بخورید و نگران شلوغی ها و مشغله های دنیای اطراف خود نباشید.