يك شركت آزمايشگاهي در آمريكا نسبت به مشكلات مواد به كار رفته در توليد مولتي ويتامين‌ها هشدار داد.

اين شركت در گزارشي ادعا كرده است كه در بيش از 30 درصد مولتي ويتامين‌هايي كه اخيرا از سوي كارشناسان شركت «كاسيومرلب» مورد آزمايش قرار گرفته‌اند به ميزان قابل توجهي محتويات و مواد تشكيل دهنده آنها كمتر يا بيشتر از حد استاندارد بوده و يا آلوده به سرب بوده‌اند.

كاسينومرلب يك شركت خصوصي در نيويورك است كه به طور مستقل محصولاتي را كه روي سلامت و تغذيه مردم تاثير مي‌گذارند مورد ارزيابي و آزمايش قرار مي‌دهد و اطلاعاتي را در اين زمينه در اختيار مصرف كنندگان مي‌گذارد. اين شركت اخيرا روي كيفيت مولتي ويتامين‌ها تحقيق و آزمايش انجام داده و اعلام كرده است كه چند نمونه از اين محصولات كه سه تاي آنها ويژه كودكان است بيش از حد استاندارد اعلام شده از سوي انستيتو پزشكي حاوي موادي از قبيل ويتامين A، فوليك اسيد،‌نياسين و روي هستند كه اين امر مي‌تواند سلامت مصرف كنندگان را به خطر بياندازد. براي مثال دوز توصيه شده براي مصرف ويتامين A در اطفال روزانه 1300 واحد بين الملل و آخرين حد قابل تحمل آن 3000 واحد است در حالي كه در برخي از مولتي ويتامينها 5000 واحد ويتامين A مشاهده شده است.

مصرف زياد اين ويتامين در كوتاه مدت سبب تهوع و تاري ديد مي‌شود و در طولاني مدت باعث نرمي استخوانها و بروز مشكلات كبدي مي‌شود.

بر اساس گزارش اين شركت، در مورد ساير مواد تشكيل دهنده مولتي ويتامين‌ها نيز موارد مشابهي ديده شده كه نگران كننده است.