تا چند روزپیش خبرهایی در اینترنت می خواندیم که دست زدن به ماهی قرمز برای انسان خطرناک است بخصوص برای کودکان. اما در اطلاعیه ای که رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‎های آبزیان اداره کل دامپزشکی لرستان ارائه دادند، جای نگرانی نیست. ایشان اظهار داشتند که ماهی های قرمز، هیچ خطری برای انسان ندرد.

‌‌دکتر نادر زکیان در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا‌، اظهار کرد: برخلاف اطلاعات و خبرهایی که از بیماری‎زایی قرمز برای انسان می‎شود باید گفت که این آبزیان خطر زیادی برای انسان ندارند و تنها اگر دست فرد زخم باشد، ممکن است روی بدن ماهی ویروسی وجود داشته باشد و وارد بدن شخص شود که احتمال آن ضعیف است.

وی ادامه داد: از دید زیست محیطی اگر به تهدید ماهی قرمز توجه شود باید گفت که این ماهی عمدتا به علت نگهداری در ظروف نامناسب، تغذیه نادرست و عدم توجه به سایر عوامل محیطی ممکن است زمان رها سازی به محیط طبیعی با انتقال ویروس و سایر عوامل بیماری زا موجب سایر زیست مندان شود.

زکیان با بیان اینکه ماهی قرمز بومی رودخانه‎های ما نیست و نباید در آنها رها سازی شوند، افزود: در صورت این کار ممکن است موجب برهم خوردن نظم طبیعی و ایجاد رقابت شوند و اکوسیستم طبیعی را مختل کند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‎های آبزیان اداره کل دامپزشکی لرستان ادامه داد: در راستای جلوگیری از بیماری‎های پوستی احتمالی از ماهیان قرمزی توصیه می‎شود از مراکز تعیین شده توسط شهرداری و تحت نظارت دامپزشکی تهیه شوند چرا که فروشنده‏‌ها تنها به فکر منافع خود هستند.

وی خاطر نشان کرد: همچنین هنگام خرید ماهی نباید پولک‎ریزی داشته و چشمان آن باید شفاف باشند، همچنین روی بدن آن علائمی از خوردگی و زخم نباید وجود داشته باشد.

زکیان ادامه داد: بعد از خرید نیز ماهی نباید در تنگ و ظروف کوچکی با تعداد زیادی قرار گیرد، چرا که تبادلات اکسیژن انجام نشده و موجب مرگ آن می‎شود.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‎های آبزیان اداره کل دامپزشکی لرستان با بیان اینکه کلر موجود در آب شرب شهری برای ماهیان مضر است، گفت: قبل از تعویض آب ماهی، ابتدا آب آن حدود نیم ساعت در ظرف در بازی گذاشته شده تا کلر آن خارج شود.

وی اظهار کرد: همچنین باید زمان رهاسازی آنها را در مخازنی که در سطح شهر توسط شهرداری‎ها در نظر گرفته شده‎اند، رها کرد.

ایسنا