5

شاید بسیاری از خوراکی ها در حالت عادی برای افراد ضرر خاصی نداشته باشد و شاید سود هم داشته باشد. اما در هنگامی که فرد از اختلال و مشکل خاصی رنج ببرد این موضوع کاملا فرق می کند. در این مطلب خوراکی های مضر برای اختلالات گوناگون را شرح می دهیم.

شاید شما هم جزو افرادی باشید که از درد معده، آروغ زدن های مداوم، نفخ معده و ناراحتی در ناحیه شکم خود خسته شده اید. آمار ارائه شده از طرف مرکز پیشگیری و کنترل امراض آمریکا نشان می دهد میانگین مراجعه های سالانه به مراکز پزشکی و بیمارستان ها برای حل مشکلات دستگاه گوارشی به ۴۲ میلیون نفر می رسد. به طور معمول، غذاهای پخته شده عامل اصلی مشکلات گوارشی هستند زیرا گرما، آنزیم های طبیعی موجود در خوراکی های خام را که به هضم غذا کمک می کنند از بین می برد و باعث کاهش ۱۳ درصدی آنزیم های موجود در بدن انسان طی یک دهه می شود که این امر خود نیز موجب کهولت و پیری انسان می شود. کسانی که از مشکل روده تحریک پذیر، سوزش سر دل، رفلاکس یا زخم معده رنج می برند، نسبت به غذاها و نوشیدنی های گوناگون واکنش های مختلف نشان می دهند. به عقیده متخصصان ۱۰ ماده غذایی وجود دارد که معده نسبت به آنها حساسیت نشان می دهد و می توانند مشکلات گوارشی را وخیم تر کنند.

 

 

اگر ترش می کنید این چای و آدامس ممنوع

درحالی که قرص نعنا فواید بسیاری دارد و به حل مشکلات گوارشی کمک می کند اما در عین حال می تواند تاثیر معکوس نیز داشته باشد و علایم سوزش سر دل را تشدید کند. نعنا با شل کردن دریچه تحتانی مری، ماهیچه ای که در انتهای مری واقع شده و در واقع دروازه معده محسوب می شود احتمال برگشت غذا از معده به مری(رفلاکس معده)را افزایش می دهد و باعث می شود اسید معده از مری بالا برود. یادتان باشد هرچیزی که نعنا داشته باشد مثل چای آدامس و قرص نعنا همین ویژگی را دارد.

 

 

اگر نمی خواهید عفونی شوید

آب گاز دار یا آب میوه

در هر ۳۰ گرم از هر دو نوع نوشیدنی، سه چهارم قاشق چای خوری شکر وجود دارد. حتما بارها شنیده اید که برخی افراد، دچار عدم تحمل قند موسوم به لاکتوز هستند اما عدم تحمل فروکتوز هم یکی دیگر از علل اساسی سندرم روده تحریک پذیر است. به طور کلی ۳۰درصد بزرگسالان، دچار سوء جذب فروکتوز هستند یعنی بدن آن ها کمتر از ۲۵ گرم فروکتوز (تقریبا ۶ قاشق) در هر نوبت جذب می کند. هرچه را که بدن قادر به جذب آن نیست، مثل اسفنج عمل می کند که آب را جذب روده های شما می کند و در همین حال موجب بروز عفونت در معده می شود.

 

 

از قدیم توصیه کرده اند که…

لوبیا

لوبیا می تواند در روده ایجاز گاز کند زیرا شامل اولیگوساکارید است، نوعی قند مرکب شامل مولکول هایی که برای روده کوچک خیلی بزرگ هستند. علاوه بر این، بدن قادر نیست این قند مرکب را تجزیه کند زیرا آنزیم کافی برای این کار ندارد. به همین دلیل در معده ایجاد اتساع می کند و سپس فرد احساس ناراحتی می کند.

 

 

با غذا یخ نخورید

نوشیدنی های یخی (همراه غذا)

سوء هاضمه لزوما بر اثر ترشح فراوان اسید معده ایجاد نمی شود بلکه اغلب به دلیل کمبود آن و هضم نامناسب غذا ایجاد می شود. بخش عمده ای از گوارش مربوط به اسید معده و آنزیم های گوارشی می شود. آنزیم های گوارشی در دمای معینی فعالیت دارند(حدود ۳۸ درجه سانتی گراد) و نوشیدنی های یخ و انواع محصولات یخ زده می توانند مانع فعالیت آنها و موجب سوءهاضمه شوند. پس بهتر است هنگام خوردن میان وعده، نوشیدنی های گرم مثل چای یا آب گرم همراه با آب لیمو میل کنید و نوشیدنی های خنک را بگذارید بین وعده های غذایی اصلی.

 

 

دشمن محبوب زخم معده

قهوه

اسید های موجود در قهوه می توانند موجب آسیب رسیدن به جداره معده و در نتیجه تولید هیدروکلریک اسید اضافی شوند که این امر منجر به سوء هاضمه و رفلاکس معده می شود، به ویژه در کسانی که مبتلا به زخم معده یا مستعد سوزش سر معده هستند. شما می توانید روزی یک فنجان چای شیرین بیان را جایگزین قهوه کنید. شیرین بیان برای درمان زخم و آرام کردن معده نیز استفاده می شود.

 

 

مواظب باشید اسیدی نشوید

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی می تواند مری را تحریک کند، نشانه های بیماری رفلاکس اسید یا سوزش سر معده را همراه داشته باشد و حتی باعث تشدید سوزش سر معده شود. این میوه آبدار و خوشرنگ به شدت اسیدی است و ترشح اسیدهای گوارشی اضافی در معده را برمی انگیزد. در نتیجه این اسیدها می توانند به مری راه پیدا کنند، حساسیت آن را تشدید کنند یا به دیواره مری آسیب برسانند. خوراکی هایی که با گوجه فرنگی پخته می شوند مثل سس گوجه فرنگی، سس پیتزا و سس سالسا همه از این دسته اند.

شما می توانید روزی یک فنجان چای شیرین بیان را جایگزین قهوه کنید. شیرین بیان برای درمان زخم و آرام کردن معده نیز استفاده می شود

 

 

سالاد ممنوع برای افراد حساس

کلم بروکلی

کلم بروکلی جزو سبزی هایی است که تولید گاز کرده و افرادی را که سندرم روده تحریک پذیر دارند،دچار مشکل می کند. بروکلی در دسته بندی فیبرهای محلول جا می گیرد و فیبری است که تا رسیدن به روده بزرگ، جایی که دستگاه گوارش تولید گاز می کند، تجزیه نمی شود. علاوه بر این، بروکلی حاوی مقدار اندکی رافینوز یا شکر حبوبات است که تجزیه آن هم تولید گاز می کند. این ماده در لوبیا هم یافت می شود.

 

 

اگر آنزیم ندارید

لبنیات

طبق برآوردهای انجام شده ۳۰ تا ۵۰ میلیون نفر از بزرگسالان آمریکایی قادر به تحمل لاکتوز نیستند. انسان ها تنها گونه ای از موجودات هستند که قادرند بعد از شیر مادر باز هم شیر بخورند و بسیاری از افراد با قدم گذاشتن به دوران بزرگسالی دیگر توانایی هضم لاکتوز، (قند موجود در شیر) را ندارند. عدم تحمل لاکتوز به کمبود آنزیم لاکتاز در بدن برمی گردد که توسط سلول های جداره روده کوچک تولید می شود. بنابراین هر لاکتوزی که هضم نمی کنید تبدیل به طعمه ای برای باکتری روده شده و موجب تولید گاز توسط باکتری می شود. شیر، بستنی، پنیر و محصولات لبنی که برچسب بدون لاکتوز خورده اند مشکل شما را حل می کنند. همین طور می توانید شیر حاوی لاکتاز مصرف کنید و پنیر های سفت، زیرا به طور طبیعی نسبت به پنیرهای نرم، لاکتوز کمتری دارند.

 

 

زخم معده دارید؟

روغن غذا را کم کنید

غذای چرب

غذاهای بسیار چرب مثل غذاهای سرخ شده علایم رفلاکس اسید و سندرم روده تحریک پذیر را افزایش می دهند. به این علت که غذاهای چرب دیرتر در بدن تجزیه می شوند، بنابراین مدت زمان بیشتری در معده می مانند، در نتیجه بدن به طور خودکار اسید معده بیشتری برای کمک به گوارش ترشح می کند. به خاطر داشته باشید که به طور کلی پرخوری نیز می تواند عمل هضم غذا را به تاخیر بیندازد و باعث شود معده اسید بیشتری ترشح کند.

انسان ها تنها گونه ای از موجودات هستند که قادرند بعد از شیر مادر باز هم شیر بخورند و بسیاری از افراد با قدم گذاشتن به دوران بزرگسالی دیگر توانایی هضم لاکتوز، (قند موجود در شیر) را ندارند

 

 

اسید اضافه در مری

شکلات

شکلات، خوراکی دوست داشتنی است که خوردنش شب و روز نمی شناسد و ثابت شده برای سلامت قلب و عروق مفید است و خطر سکته را کاهش می دهد. اما در عین حال موجب سوءهاضمه و سوزش سر دل می شود. شکلات حاوی تئوبرومین، ترکیبی است که به طور طبیعی در بسیاری از گیاهان مثل کاکائو، چای و قهوه یافت می شود. این ترکیب قادر است ماهیچه انتهای مری را شل کند و باعث تراوش اسید معده به مری شود. شکلات همچنین حاوی کافئین است، عامل دیگری که باعث می شود معده، اسید اضافه تولید کند.